
Naujausios
Žudikas buvo prieš akis
Kražiškiai atsisveikino su keturiomis Rimanto Bekinčio aukomis.
Miestelis gedi, gyventojai tebėra pašiurpę nuo to, kas nutiko. Tuo tarpu valstybinėms institucijoms tenka ieškoti atsakymo, ar buvo padaryta viskas, kas turėjo būti padaryta, ir kodėl tragedijai nepavyko užbėgti už akių.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Prabilta tik po tragedijos
Praėjusią savaitę galima vadinti bene kruviniausia ne tik Kražiuose, bet ir visoje Lietuvoje. Kražių gyventojams neblogai pažįstamas ir kelerius šiame miestelyje gyvenęs 57 metų Rimantas Bekintis tapo savo kaimynų budeliu.
Miestelio gyventojai tuojau po žmogžudysčių prakalbo apie R. Bekinčio agresiją, neprognozuojamą charakterį ir nuolatinį girtavimą.
Kražių seniūnas Rolandas Karčiauskas „Šiaulių kraštui“ buvo užsiminęs pats atkalbėjęs ne vieną kražiškį, planavusį nuolatinės gyvenamosios vietos neturintį R. Bekintį priregistruoti savo namuose.
Registracija būtina tam, kad asmuo gautų pašalpą. Seniūnas neslepia vilęsis, kad negavęs registracijos, vyras paliks Kražius.
Nuo pat metų pradžios R. Bekinčio gyvenime prašviesėjimų, anot seniūno, buvo tik kelios dienos, visas kitas temdė alkoholis.
Anot R. Karčiausko, girtas R. Bekintis ne tik šlitinėdavo po miestelį, bet ateidavo į seniūniją, čia triukšmaudavo, grasindavo iškviesti žurnalistus, reikalaudavo pašalpų.
Vyras daužė ir savo sugyventinę. Už tai buvo iškeltos dvi baudžiamosios bylos, kuriose išnagrinėti iš viso keturi epizodai šios nusikalstamos veikos.
Seniūno teigimu, dėl smurto artimoje aplinkoje teistam R. Bekinčiui buvo skirta viešųjų darbų, tačiau dirbti jis neskubėjo – atidirbo tik vieną mėnesį.
R. Karčiauskas sakė ruošęsis rašyti laišką teisėsaugos institucijoms ir pranešti apie teismo sprendimo nesilaikymą. Nespėjo.
Pradėtas tyrimas
Po žudynių prabilta, kad nusikaltimų galėta išvengti, jei lygtine bausme nuteistą R. Bekintį būtų tinkamai prižiūrėję Probacijos tarnybos specialistai.
Kalėjimų departamente buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas. Aiškinamasi, ar Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus, veikiančio Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje, tinkamai vykdė priežiūrą.
Sudaryta komisija, į kurios sudėtį įtraukta psichologė, probacijos ir imuniteto pareigūnai, bandys išsiaiškinti, ar minėti pareigūnai tinkamai užtikrino R. Bekinčiui teismo paskirtų įpareigojimų vykdymą.
Įtariamuoju dėl keturių žmonių nužudymo tapęs R. Bekintis į Šiaulių apygardos probacijos tarnybos registrą įtrauktas po teismo sprendimo dėl smurto artimoje aplinkoje.
Šių metų rugpjūčio 24 dieną Kelmės rajono apylinkės teismas R. Bekinčiui buvo skyręs septynių mėnesių laisvės atėmimą, bausmės vykdymą atidedant 12 mėnesių.
Per šį laikotarpį vyras turėjo dalyvauti smurtinį elgesį keičiančioje programoje, neišvykti iš gyvenamosios vietos rajono ribų be probacijos tarnybos leidimo, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.
Visi matė, bet tylėjo
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos direktorius Regimantas Mikaliūnas konkretizuoti probacijos registre esančio kelmiškio R. Bekinčio atvejį, kol vyksta tarnybinis patikrinimas, atsisakė.
„Aš manau, kad Kelmės apskrityje dirbantys probacijos pareigūnai pareigas atliko taip, kaip privalėjo atlikti – įstatymo tvarka“, – sakė institucijos vadovas.
Paklaustas apie tarnybai viešai metamus kaltinimus, vadovas juos atrėmė retoriniu pastebėjimu.
„Visi dabar viešai kalba, kad R. Bekintis gėrė, triukšmavo, vogė. Seniūnas žadėjo rašyti raštą, kad tas vyras nedirba viešųjų darbų, kad geria. Norėtųsi paklausti, o kodėl gi niekas niekam neparašė, kodėl nepranešė apylinkės inspektoriui, kodėl tik žadėjo? Kodėl nebuvo bendradarbiauta?“, – pastebėjo R. Mikaliūnas.
Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje šiuo metu dirba du probacijos inspektoriai. Kiekvienas prižiūri apie pusšimtį nuteistųjų, teisiamųjų, įtariamųjų.
Šiaulių apygardoje dirba apie 30 inspektorių. Prižiūrimų asmenų per devynis šių metų mėnesius apygardoje buvo įregistruota daugiau nei pusketvirto tūkstančio.
Į kalinimo įstaigas per devynis mėnesius pasiųsta arti 170-ies asmenų, iš jų probuojamų – 57.
Probacijos tarnybos teikimus dėl asmens pasiuntimo į nelaisvės vietą teismas tenkina maždaug 57 procentais.
Turėjo dalyvauti prevenciniuose užsiėmimuose
„Šiaulių krašto“ žiniomis, Šiaulių apygardos probacijos tarnyba niekada nėra gavusi rašto ir nesulaukusi telefoninio skambučio dėl R. Bekinčio netinkamo elgesio bei visuomenės normų laužymo.
Praėjusiais metais, dėl smurto artimoje aplinkoje tuomet pirmąsyk nuteistam R. Bekinčiui buvo apribota laisvė.
Laisvės apribojimo metu vyras padarė vieną pažeidimą – vengė dalyvauti smurtinį elgesį keičiančioje programoje. Probacijos specialistams dėl to įspėjus, nuteistasis pasitaisė.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, smurtinio elgesio keitimo programoje R. Bekintis turėjo dalyvauti ir po antrojo teistumo dėl smurto artimoje aplinkoje.
Žinoma ir tai, kad probacijos pareigūnų iniciatyva vyras buvo įpareigotas dalyvauti ir kituose prevenciniuose užsiėmimuose.
Užsiėmimuose pagal sudarytą grafiką R. Bekintis turėjo lankytis nuo lapkričio mėnesio.
R. Bekintis anksčiau teistas 11 kartų. Tarp teistumų už vagystes, smurtą šeimoje ir kt. yra teistumas dėl nužudymo. Nusikaltimas buvo įvykdytas 1984 metais Anykščių rajone.
Tada R. Bekintis apiplėštai senai moteriai kastuvu smogė į galvą ir galbūt dar gyvą užkasė.
Šiomis dienomis Kelmės rajono apylinkės teisme turėjo būti nagrinėjama jo byla dėl vagystės.
Policijos nuotr.
SUĖMIMAS: Keturių žmonių nužudymu įtariamą 57 metų Rimantą Bekintį teismas leido suimti maksimaliam suėmimo terminui – trims mėnesiams.