Žmonės turi jaustis saugiai

Žmonės turi jaustis saugiai

Žmonės turi jaustis saugiai

Artėjant vasaros renginių metui, policijos pareigūnai ketina jungti pajėgas gyventojų saugumui užtikrinti. Robertas Radavičius, naujasis Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės vadas, teigia, kad ir dabar patruliai ir dieną, ir naktį darbuojasi sustiprintomis pajėgomis. „Operatyvumas ir saugumo kontrolė — vieni pagrindinių policijos patrulių prioritetų, — sako komisaras.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nusikalstamumas — valdomas

— Kuo pasireiškia policijos operatyvumas, apie kurį kalbate?

— Labai svarbu savalaikiai sureaguoti į gyventojų prašymą suteikti pagalbą, o tokių prašymų per parą sulaukiama iki pusantro šimto. Nuo praėjusių metų gruodžio patrulių darbas organizuojamas taip, kad policijos pajėgos būtų tokios pat ir dieną, ir naktį. Todėl dabar bet kokiu paros metu dažniausiai dirba vienodas skaičius policijos ekipažų — nuo šešių iki aštuonių. Dirbama nebe trimis pamainomis po aštuonias valandas, kaip anksčiau, o dvejomis — po dvylika valandų.

Po darbo perorganizavimo gerokai sutrumpėjo reagavimo laikas, ypač naktimis. Dabar pasitaiko, kad į rimtesnį naktinį įvykį suvažiuoja du ar trys ekipažai, kai anksčiau mieste jų naktį iš viso buvo tik tiek. Ir kaip tada buvo įmanoma operatyviai sureaguoti, jei tie keli ekipažai tuo pačiu metu dar turėjo malšinti ir šeimyninius konfliktus.

— Kokia Šiauliuose yra kriminogeninė situacija?

— Nusikalstamumas Šiaulių mieste bent jau šiai dienai yra valdomas. Šiųmetis sausis ir vasaris išsiskyrė tuo, kad nusikalstamų veikų, palyginti su praėjusiais metais, sumažėjo. Atšilus orams, nusikalstamų veikų viešose vietose kreivė Šiauliuose ir apskrityje po truputį vėl ima kilti, tačiau situacija, tikiuosi, išliks valdoma.

Šiaulių bulvare, kuriame veikia vaizdo stebėjimo kameros, nusikalstamų veikų pastaruoju metu užregistruojama ne tiek jau ir daug. Tačiau problemų ir toliau esama žaidimų ir laisvalaikio parke „Beržynėlis“, prie Šiaulių amfiteatro, “Akropolio“, “Lyros“ prekybos centro, taip pat Saulės laikrodžio aikštėje. Šiose vietose pareigūnai dažnai patruliuoja ir pėsčiomis. Sušilus orams, ypač savaitgalį, miestas ima rimti tik apie ketvirtą ryto, todėl policijai naktinis laikas būna itin įtemptas.

Vis dėlto didžiausią dalį — 60 ar 70 procentų patrulių darbo užima šeimyninių konfliktų malšinimas.

— Kaip rengiamasi užtikrinti saugumą viešųjų vasaros renginių metu?

— Darbą numatoma organizuoti taip, kad renginiuose būtų kuo daugiau saugumą užtikrinančių asmenų — ne tik patrulių, bet ir miesto policijos nuovadų pareigūnų, taip pat policijos rėmėjų. Pastarieji tikrai aktyvūs.

Automobiliai fotografuojami

— Ar šiauliečiai drausmingi vairuotojai? Galbūt išskirtumėte keletą jų vairavimo ypatumų?

— Mūsiškiai važinėja „autopilotu“, ir jiems kelio ženklai, ypač tie, kurie pastatyti naujai, retai kada galioja.

Šiauliečiai be skrupulų savo automobilius palieka neįgaliesiems skirtose aikštelėse ar prie ženklo, draudžiančio sustoti. Pričiupti pareigūnų, pažeidėjai, kaip taisyklė, aiškina sustoję tik minutei. Stovėjimas neleistinoje vietoje įkainotas bauda iki šimto litų.

Šie pažeidimai ne tik šiauliečių bruožas — tai būdinga visos šalies vairuotojams. Priežastis — tolerancijos stoka, nepagrįstas skubėjimas.

Miestiečiai mėgsta ir greitį. Tačiau neapsigaukite: greitį Šiaulių keliuose kontroliuoja ne tik pareigūnai, bet ir mobiliosios priemonės, kad ir tokios kaip automobilis, kuriame įrengta greičio matavimo įranga.

— Šiaulių policijos patruliai ne vietoje paliktus automobilius dabar dažniau fotografuoja negu blokuoja jų ratus. Ar šis būdas pasiteisino?

— Fotoaparatais jau užfiksuota apie tris šimtus pažeidimų.

Ne vietoje pastatytų automobilių fotografavimas sutaupo pareigūnų laiko: nebereikia ratų užblokuoti, o paskui išblokuoti. Automobilis tiesiog nufotografuojamas, o jo šeimininkas informuojamas apie pažeidimą.

Tačiau žmonės neturėtų galvoti, kad automobilių ratai nebėra blokuojami. Tik įvertinus visas aplinkybes, patruliai nusprendžia, kokį pažeidimo užfiksavimo būdą taikyti.

— Komisare, ar su sustabdžiusiu patruliu galima „susitarti“?

— Jei pareigūnas su vairuotoju moka susišnekėti be protokolų, kyšių ir papirkimo, manau, toks bendravimas nieko blogo. Klydusiam vairuotojui tai netgi geresnė pamoka negu bauda. Bendravimo kultūra labai svarbu. Kita vertus, situacija situacijai nelygi.

Lietuvis lietuviui — lietuvis

— Kokių skambučių dažniausiai sulaukiama iš gyventojų?

— Lietuviai labai mėgsta skųsti. Paimkim, kad ir problemas mūsų daugiabučių namų kiemuose. Štai vienas kaimynas savo mašiną pastatė ant žolyno, o kitam nepatiko. Jis paskambino ne tam nedrausmingam vairuotojui į duris, o policijai. Patruliai pažeidėją nubaudė, o tas supykęs, kad kažkas jį apskundė, visą mėnesį, kiekvieną dieną, skundė ir prašė bausti ne vietoje automobilius pastačiusius kitus kaimynus. Toks lietuvio bruožas, trūksta tolerancijos.

Dabar daug šeimų turi po kelis automobilius, o mūsų daugiabučių kiemai nepritaikyti tokiam mašinų srautui. Tačiau baudomis šios problemos neišspręsti.

— Jau keletą mėnesių Šiaulių miesto patruliai bazuojasi nebe greta pėsčiųjų bulvaro Vilniaus gatvėje, o Šiaulių rajono policijos komisariato patalpose Purienų gatvėje. Kokiais tikslais pakeista dislokacijos vieta?

— Tokios permainos — taupymo sumetimais. Šiaulių rajono policijos patalpos didelės, o buvęs pastatas jau reikalavo finansinių įdėjimų.

ĮSPĖJIMAS: Patrulių rinktinės vadas Robertas Radavičius įspėjo laikytis kelių eismo taisyklių ir tose vietose, kur nematyti policijos pareigūnų, nes pažeidimą gali užfiksuoti prietaisai, kurių mieste gausu.

SAUGUMAS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės vadas Robertas Radavičius užtikrino, kad policija imsis netgi netikėčiausių būdų saugumui užtikrinti.

 

PATRULIAI: Nuo vasario mėnesio Šiaulių miesto policijos Patrulių rinktinė bazuojasi rajono policijos komisariato patalpose Šiauliuose, Purienų gatvėje 48.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.