
Naujausios
Vėl lenda „Gairelitos“ gaisro baubai
Praėjusį rudenį ekologinę nelaimę prišaukęs Radviliškio bendrovės „Gairelita“ gaisras vėl grasina bėdomis – po gaisro į rezervuarus supumpuotas vanduo pavasarį ėmė skleisti didžiulę smarvę.
Jį išvalyti valymo įrenginiuose būtina, tačiau baiminamasi panašių pasekmių: o jei ir vėl valymo įrenginiai neatlaikys tokios taršos?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Užterštas vanduo ėmė dvokti
Radviliškio rajono savivaldybės administracijai bei aplinkosaugininkams šiuo metu tenka sukti galvas, kaip saugiai atsikratyti užterštu vandeniu, kuris po pernai metų spalio 5 dieną UAB „Gairelita“ teritorijoje kilusio gaisro buvo supumpuotas į Radviliškio miesto nuotekų valyklos nenaudojamus rezervuarus bei netoli „Gairelitos“ iškastus tvenkinius.
Kyla grėsmė, kad jis gali pradėti sunktis į gruntą.
Gaisro gesinimui kelis kartus naudoto vandens sukaupta ne taip mažai – valyklos rezervuaruose apie 12 tūkstančių kubinių metrų ir dar apie 2,5 tūkstančio kubų – tvenkiniuose.
Žiemą šis vanduo buvo užšalęs ir ramiai tūnojo po ledo sluoksniu, tačiau atėjus pavasariui, ėmė skleisti baisų dvoką.
„Pragręžėm ledą ir bandėm pumpuoti. Smarvė nežmoniška. Matyt, vandenyje susikaupė didelis sieros vandenilio perteklius. Gesinimui skirtas putokšlis padarė savo darbą – jis uždengė vandenį plėvele, todėl vanduo užduso. Pabandžius pumpuoti, iš karto susidaro masė putų“, – didžiuliu galvos skausmu dalijosi UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas.
Per didįjį „Gairelitos“ gaisrą jo bendrovė jau patyrė šimtus tūkstančių eurų siekiančių nuostolių, kai nuo užteršto vandens sustojo valymo įrenginių darbas ir į aplinką buvo išleistas tik šiek tiek apvalytas vanduo, nuo kurio tūkstančiais ėmė dusti Petraičių tvenkinio žuvys. Tai bendrovei kainavo 312 tūkstančių eurų.
J. Jučas pasiguodė bent jau tuo, kad Finansų ministerija iš iždo grąžino 308 tūkstančius. Nepadengtąją sumą turėjo padengti UAB „Gairelita“, tačiau iki šiol ji to nėra padariusi.
„Srėbti“ košę įpareigota „Gairelita“
UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius įpykęs – kodėl jie turi srėbti „Gairelitos“ užvirtą košę ir rizikuoti valymo įrenginiais: „Jei nėra mokėjimo, tada mes užsiimame tik savo tiesiogine veikla – vandens tiekimu ir nuotekų pašalinimu“.
„Gairelitos“ vadovas Edmundas Vilčiauskas Savivaldybės administracijos inicijuotame pasitarime gynėsi: jis pasirengęs sumokėti, tačiau kam „Radviliškio vandens“ bendrovė prie sąskaitos prirašė prierašą, kad dėl patirtų nuostolių kalta „Gairelita“. Esą kaltinimai pirmalaikiai, nes teismas jų dar nenuteisė dėl to.
Praėjusių metų pabaigoje patvirtintame aplinkos atkūrimo priemonių plane „Gairelita“ įsipareigojo iki šių metų balandžio 30 dienos sutvarkyti šalia bendrovės gyvenančių radviliškiečių sklypą bei prie pat jos teritorijos įsikūrusios bendrovės „Movidus“ baseiną. Įsipareigota sutvarkyti ir į UAB „Radviliškio vanduo“ rezervuarus supumpuotą užterštą vandenį.
Jau dabar aiškėja, kad „Gairelita“ eilinį kartą prašys pratęsti terminus, kaip ne kartą yra prašiusi juos pratęsti dėl pjuvenų sutvarkymo.
„Gairelitos“ vadovas ginasi – esą jie daro viską, kas būtina, tik darbus trikdo nepalankūs orai, nes planuojamos priemonės yra veiksmingos tik vandens temperatūrai esant ne žemesnei kaip 12 laipsnių.
Anot E. Vilčiausko, tokias rekomendacijas pateikė Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai, į kuriuos buvo kreiptasi.
Pastarieji pateikė ekspertizės ataskaitą, kurioje rašoma, kad sukauptas nuotekas reikia tiekti į valymo įrenginius ir valyti, nes savaiminis valymo procesas nevyks.
Mokslininkų paskaičiavimais, į įrenginius per parą galima patiekti iki 200 kubų užteršto vandens. Tokiu atveju valymo procesas užtruktų gal porą mėnesių.
Kas bus, jei įrenginiai vėl sustreikuos?
J. Jučas sutiko, jog mokslininkai yra kompetentingi teikti rekomendacijas, nes jie dalyvavo ir statant Radviliškio valymo įrenginius.
Tačiau vandens bendrovės vadovas suabejojo dėl kitko – mokslininkų ataskaita šįkart buvo parengta neatlikus išsamesnių vandens tyrimų. Anot J. Jučo, mokslininkai naudojosi jų paimtais mėginiais ir papildomai mėginių nepaėmė.
Todėl J. Jučas pasidalijo jį kankinančiomis abejonėmis: kas bus, jei valymo įrenginiai neatlaikys tokių kiekių ir vėl „sustreikuos“, atnešdami didžiulius nuostolius?
J. Jučo nuomone, per parą užteršto vandens tegalima imti po 20 kubų, bet tada valymo darbai užsitęstų 2-3 metus, o jau dabar Paupio bei Šviesos gatvių gyventojai plūsta su skundais dėl nepakeliamo dvoko ir skęstančių sklypų.
„Į mėnulį šių nuotekų neišvešim, turėsim jas tvarkyti. Paduokim vandenį mažais kiekiais. Pradžioj – trigubai, keturgubai mažesniais. Paduokim ne į tą reaktorių, kuris jau sutvarkytas, o į antrą, kurio lėkštelių guma jau ir taip yra pakietėjusi. Ir visą laiką kontroliuokim situaciją“, – pateikė savo siūlymą Radviliškio rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas Mingaila Saulevičius.
Anot jo, cheminių priemonių, galinčių neutralizuoti tokį kiekį užteršto vandens, nėra. Putokšlis yra alkoholis su daug anglies atomų ir šiltuoju metų laiku jis turėtų gana greitai degraduoti. Bet tokių oro sąlygų dar nebuvo.
Anot M. Saulevičiaus, dviem mažiesiems tvenkiniams būtų galima panaudoti atvirkštinės osmozės valymo įrenginį.
Kokių priemonių bus imamasi, dar nenutarta.
Autorės nuotr.
Gaisro gesinimo metu užterštas vanduo sugadino Radviliškio valymo įrenginius ir apnuodijo Obelės upelį.
;UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas: „Kas bus, jei valymo įrenginiai neatlaikys tokio užteršto vandens kiekio?“
UAB „Gairelita“ vadovas Edmundas Vilčiauskas: „Manęs teismai dar nenuteisė, o jūs jau“.