Vandalai padegė Teodoro Grothuso ąžuolą

Vandalai padegė Teodoro Grothuso ąžuolą

 Vandalai padegė Teodoro Grothuso ąžuolą

Ketvirtadienio vakare Gedučiuose (Pakruojo rajonas) vandalai padegė pirmojo Lietuvos mokslininko, fizikochemiko Teodoro Grothuso atminimą saugantį šimtametį ąžuolą.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Apie degantį T.Grothuso ąžuolą bendruoju pagalbos telefonu buvo pranešta prieš 19 valandą. Ugniagesių gelbėtojų ekipažas didžiulį iš vidaus rusenantį medį gesino beveik tris valandas. Teko išpjauti maždaug kvadratinio metro dydžio kamieno dalį, kad būtų galima užgesinti ir iškasti lauk drevėje padegtus medienos trūnėsius.

Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Aidas Andrešiūnas informavo, kad gaisro priežastys dar tiriamos: ar tai neatsargus elgesys (galbūt į medžio drevę įmesta neužgesinta cigaretė), ar kaimo vaikų išdykavimas su ugnimi.

Kol kas ugniagesių ir Guostagalio seniūno pastangos išaiškinti gaisro kaltininkus rezultatų nedavė.

Pakruojo miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Virginijus Kacilevičius buvo griežtesnis: mesti nuorūką ar kažką degančio į nedidelę medžio drevę – joks neatsargumas, o vandališkas padegimas. Specialistas tikisi, jog ąžuolą pavyks išsaugoti.

„Yra daug šiuolaikiškų priemonių užtaisyti medžių dreves taip, kad jie nepradėtų džiūti“, – apie galimybes išgelbėti nuo pražūties kultūros istorijos objektą sakė V. Kacilevičius.

Maždaug trijų šimtų metų, 27 metrų aukščio ąžuolo kamieno apimtis – daugiau nei pusšešto metro. Ties Pakruojo ir Pasvalio rajonų riba prie pat kelio augantis medis siejamas su T. Grothuso atminimu ir pavadintas mokslininko vardu. Prie jo rengiami moksleivių žygiai, T. Grothusui skirti minėjimai. Į oficialius gamtos ar kultūros paveldo paminklų sąrašus ąžuolas neįtrauktas.

Pakruojo krašto muziejaus „Žiemgala“ direktorius Pranas Razgus informavo, jog pagal išlikusius T. Grothuso šeimai priklausiusio Gedučių dvaro planus, ąžuolas augo dvaro teritorijoje. Netgi spėjama, kad jį ir galėjo pasodinti pats mokslininkas, Gedučiuose praleidęs didžiąją su mokslo atradimais susijusią gyvenimo dalį.

Manoma, kad mokslininkas Gedučiuose ir palaidotas, tačiau jo kapavietė yra nežinoma.

Aido ANDREŠIŪNO nuotr.

ŽALA: Ąžuolas nukentėjo nuo padegėjų.

Reginos NOREIKIENĖS nuotr.

ATMINIMAS: Apie tris šimtus metų skaičiuojantis Teodoro Grothuso ąžuolas pavadintas mokslininko atminimui.