Van­da­lai nai­ki­na Teo­do­ro Grot­hu­so dva­re­lį

Van­da­lai nai­ki­na Teo­do­ro Grot­hu­so dva­re­lį

Vandalai naikina Teodoro Grothuso dvarelį

Praėjusį savaitgalį pastebėta, kad vandalai Pakruojo rajone, Gedučių kaime, nuniokojo kelių šimtmečių statinį, kuriame pirmasis Lietuvos fizikochemikas Teodoras Grothusas (1785–1822) atliko ne vieną pasaulinio garso mokslinį eksperimentą ir atradimą.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Žiojėjančias dvarelio pastato langų ertmes pirmasis pastebėjo Guostagalio seniūnas Jonas Jocius. Apie nusikaltimą jis pranešė viešosios įstaigos „Gedučių akademija“ vadovui, pastato bendraturčiui Tomui Rudžiui.

Apžiūrėjus molinį, kaip manoma, buvusio kumetyno ir mokslininko laboratorijos pastatą, paaiškėjo, kad nuo aštuonių langų nuplėštos ir pavogtos juos dengusios plokštės.

„Tačiau tai – dar ne visa žala. Vandalai išplėšė ir dalį medinių lubų konstrukcijų“, – „Šiaulių kraštui“ sakė buvusio įžymaus dvarelio pastato bendraturtis.

T. Rudžio nuomone, patekę į statinio vidų, vandalai pasigviešė medienos, greičiausiai pritrūkę kuro. Spėjama, kad vagys iš toli dėl tokio grobio nevažiavo.

Tolimas T. Grothuso giminaitis T. Rudis labiausiai apgailestavo ne dėl materialinių nuostolių, o dėl žmonių požiūrio į kultūros, istorijos paminklus. Nes vandalai į dvarvietę suko ir ankstesniais metais – buvo išardyta dalis sienų, pagrobti unikalūs krosnių kokliai.

Kumetynas – vienintelis iki šiol likęs T. Grothuso buvusio dvarelio originalus pastatas.

„Pastatą užsandarinome, saugome šią vietą, kol atsiras galimybė čia suburti žmones, ypač mokslininkus. Išsaugoti istorinius statinius lengviau, nei atstatyti sugriuvusius. Gal šiandien žmonėms istorinės atminties nereikia, bet vėliau neabejotinai prireiks“, – sakė Kriukuose (Joniškio rajonas) gyvenantis „Gedučių akademijos“ vadovas.

Ši visuomeninė akademija prieš penkerius metus ir buvo įkurta, stengiantis išsaugoti T. Grothuso atminimą. Organizacijos sumanytojai – dvarelio bendraturtė ir Grothusų giminės atstovė bajorė Marija Čiurlienė bei Vokietijoje gyvenantys baronai fon Grothusai.

Janinos VANSAUSKIENĖS nuotr.

VERTYBĖ: T. Grothuso gyvenimo ir darbų palikimą tyrinėjantys mokslininkai mano, kad šiame pastate XIX amžiaus pradžioje buvo kumetynas ir mokslinė laboratorija.