
Naujausios
Vaistininkės žudikai kalės trumpiau
Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė Šiaulių apygardos teismo 2010 metais gegužės 31 dieną paskelbtą nuosprendį, kuriuo Viktoras Mula, Šarūnas Juodžbalys, Audrius Skėris ir Markas Kardišauskas buvo nuteisti už žiaurų Šiaulių vaistininkės nužudymą.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Kalėjimo laikas sutrumpėjo
Nuosprendis nuteistiesiems, anot Apeliacinio teismo, buvo pakeistas dėl neteisingo baudžiamojo įstatymo taikymo bendrinant jiems paskirtas bausmes.
Šiaulių apygardos teisme dvidešimties metų kalėjimo bausme nuteisti Viktoras Mula ir Šarūnas Juodžbalys kalės aštuoniolika metų, 19-os metų kalėjimo bausme nuteistas Audrius Skėris kalės pora metų mažiau, o Markas Kardišauskas vietoje keturiolikos metų belangėje praleis trylika.
Bausmės apibendrintos neteisingai
Ketvertas buvo nuteistas už žmogaus nužudymą dėl savanaudiškų paskatų bei plėšimą. Šie du nusikaltimai, anot Lietuvos apeliacinio teismo, kvalifikuoti kaip idealioji sutaptis – viena veika vyrai padarė du nusikaltimus, numatytus skirtinguose Baudžiamojo kodekso straipsniuose.
Esant idealiajai sutapčiai, bausmės už atskiras veikas bendrinamos griežtesne bausme apimant švelnesnę. Baudžiamąją bylą apeliacine tvarka išnagrinėjusio Apeliacinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad Šiaulių apygardos teismas šio įstatymo reikalavimo nesilaikė ir bausmes paskyrė jas iš dalies sudėdamas, neteisingai pritaikė įstatymą ir paskyrė neteisingas bausmes.
Nors M. Kardišauskas nebuvo padavęs apeliacinio skundo ir jo nuosprendis apeliacine tvarka nebuvo apskųstas, tačiau keičiant bausmių subendrinimo būdą kitiems nuteistiesiems, nuosprendis buvo sušvelnintas ir M. Kardišauskui.
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija pripažino, kad pirmosios instancijos teismo priimtame nuosprendyje išvados dėl nuteistųjų kaltės ir įrodymų ją pagrįsti pakankamumo yra pagrįstos ir apeliacinių skundų argumentais nepaneigtos. Teismas atmetė skundų argumentus dėl pirmosios instancijos teismo šališkumo.
Nuosprendis dėl civilinių ieškinių nebuvo pakeistas – nuteistieji nužudytosios artimiesiems privalės atlyginti daugiau nei dešimties tūkstančių turtinę ir 120-ies tūkstančių neturtinę žalą.
Apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Nuteistieji panoro reabilituotis
Apeliaciniame skunde A. Skėris prašė jį išteisinti arba sumažinti jam paskirtą bausmę. Š. Juodžbalys prašė panaikinti nuosprendį ir bylą nutraukti. V. Mula prašė jo bylą nagrinėti iš naujo. Jo gynėjas prašė perduoti bylą nagrinėti iš naujo arba V. Mulą išteisinti.
Visi apeliantai kritikavo nuteistojo M. Kardišausko duotus parodymus ir laikė juos melagingais, tvirtino, kad teismas negalėjo jais remtis pripažįstant kitų nuteistųjų kaltę.
Pats M. Kardišauskas pripažino savo kaltę dėl pareikštų kaltinimų bei davė parodymus, apkaltinančius bendrininkus V. Mulą, A. Skėrį bei Š. Juodžbalį.
Nusikaltimą atskleidė auskarai
45 metų šiaulietė„Jautros“ vaistinės vedėjos pavaduotoja nužudyta 2000-ųjų rugpjūčio 18 dieną. Bylos duomenimis, moterį banditai atsekė iki jos namų. Iš pradžių nusikaltėliai šiaulietę lifte sumušė, paskui įsitempė į jos pačios butą ir trimis šūviais į krūtinę bei galvą nušovė pistoletu su garso bei liepsnos slopintuvu.
Iš farmacininkės buto žudikai susirinko papuošalus, paėmė fotoaparatą, piniginę ir moters 1990 metų laidos automobilio „Toyota Corolla“ dokumentus bei raktelius. Netoli vaistininkės namo esančioje aikštelėje stovėjęs automobilis tapo nusikaltėlių grobiu.
Nusikaltimas į viešumą išlindo 2003 metais, kai pas A. Skėrio tėvo Sauliaus Skėrio sugyventinę buvo rasti nužudytosios auskarai. Moteris neneigė, kad papuošalus jai padovanojo S. Skėris.
Per ikiteisminį tyrimą kaltę iš penkių gaujos narių pripažino tik vienas – M. Kardišauskas, o kiti dalyvavimą nusikaltimuose atkakliai neigė.
Ne kartą nuo kalėjimo dėl neva psichikos negalios išsisukęs Psicho gaujos lyderis S. Skėris ir šioje byloje vėl bandė simuliuoti tariamą ligą. Tačiau ekspertai nustatė, kad vyras už savo veiksmus gali atsakyti.
Samdomam žudikui S. Skėriui farmacininkės byloje buvo pateikti kaltinimai subūrus organizuotą grupę bei jai vadovavus, organizavus ginkluotą plėšimą bei nužudymą iš savanaudiškų paskatų.
S. Skėris mirė pataisos namuose bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme. Jis ten atliko bausmę už kitus nusikaltimus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KALĖJIMAS: Ne kartą teistas kaunietis Markas Kardišauskas kalės trylika metų.
LAUKIMAS: Audriui Skėriui (dešinėje), Šarūnui Juodžbaliui ir Viktorui Mulai (antroje eilėje) Apeliaciniame teisme bausmės sušvelnintos – žmogžudžiai kalės trumpiau.