Užsienyje vogtų automobilių byloje – teismo nuosprendis

Redakcijos archyvo nuotr.
Nusikaltimus Lietuvoje ir užsienyje vykdę lietuviai išgirdo teismo nuosprendį – beveik visi keliauja už grotų.
Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį neviešuose posėdžiuose išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje, kurioje septyni jauni įvairių šalies regionų gyventojai buvo kaltinami įvairiomis nusikalstamomis veikomis: nusikalstamu būdu gauto turto įgijimu arba realizavimu, viešosios tvarkos pažeidimu, pasipriešinimu policijai, prekyba žmonėmis. Vienas iš teisiamųjų kaltintas dar ir vaiko pirkimu ar pardavimu.

Vyrai pripažinti kaltais ne dėl visų jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų.

Teismas 31-erių Tomą Labanauską pripažino kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, viešosios tvarkos pažeidimo ir paskyrė jam 1 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, 2 259 eurų dydžio baudą. Dėl prekybos žmonėmis vyras išteisintas kaip nepadaręs veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

30 metų Mantas Genys pripažintas kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, jam paskirta 10 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Dėl prekybos žmonėmis vyras taip pat išteisintas.

38-erių Arūną Mačiulį teismas pripažino kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam 80 parų areštą. Dėl prekybos žmonėmis jis taipogi išteisintas.

Aronas Auga, kuriam 38 metai, pripažintas kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, jam paskirta 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

31-erių kaltinamąjį Arną Navicką teismas pripažino kaltu dėl vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam laisvės atėmimą 3 metams 10 mėnesių.

Teismas 31 metų Artūrui Liorančui, pripažintam kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, paskyrė laisvės atėmimą 1 metams.

36 metų Karolį Kisnėrių teismas pripažino kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam laisvės atėmimą 3 metams, ši bausmė dalinio bausmių sudėjimo būdu subendrinta su kito teismo anksčiau paskirta laisvės atėmimo bausme už kitą padarytą nusikaltimą. Vyras išteisintas dėl vaiko nupirkimo ar pardavimo, konstatavus, kad jis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Nusikaltimai padaryti 2014–2016 metais. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus informacijos, jog yra verbuojami jauni vyrai ir vežami į Vokietiją bei Nyderlandus. Nukentėjusiesiems, kurie ir iš Šiaulių apskrities, – 17–28 metų, jie socialiai pažeidžiami arba anksčiau teisti, teisėtvarkai žinomi.

Bylos duomenimis, nusikalstamas veikas dariusios grupuotės nariai buvo pasiskirstę savo vaidmenimis – vieni automobilius vogė užsienyje, kiti Lietuvoje ieškojo asmenų, kurie tokius automobilius parvairuos į Lietuvą, dar kiti – užsiims tokių automobilių realizacija Lietuvoje.

Asmenys, kuriems būdavo parduodami užsienyje pavogti automobiliai, per ikiteisminį tyrimą nenustatyti. Už kiekvieną parvairuotą į Lietuvą vogtą automobilį užverbuotam asmeniui buvo žadama mokėti po 500 eurų, tačiau realiai buvo sumokama kur kas mažesnė suma arba visai neatsiskaitoma. Vienas nukentėjusysis, parvairuodamas vogtą automobilį, padarė avariją ir jį apgadino, tad jam buvo sumokėta taip pat mažesnė negu žadėta, suma. Užverbuotas nepilnametis atsisakė parvairuoti vogtą automobilį į Lietuvą, dar vienas vyras pakeliui į Lietuvą buvo sulaikytas Lenkijoje.

Teismas, nustatęs, kad kaltinamieji A. Mačiulis, A. Navickas ir A. Auga, kuriems buvo inkriminuota nusikalstama veika – prekyba žmonėmis, asmenų, užverbuotų gabenti vogtus automobilius į Lietuvą, laisvės neapribojo – užverbuotieji buvo aprūpinti mobiliojo ryšio telefonais, kad užsienyje susisiektų su automobilius vogusiais asmenimis, taip pat šiais telefonais galėtų naudotis savo reikmėms. Be to, jie galėjo laisvai judėti.

Kaltinamųjų atsakomybę lengvinančių aplinkybių bylą nagrinėjant teisme nenustatyta, o atsakomybę sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad nusikalstamą veiką jie padarė bendrininkų grupe.

Baudžiamasis procesas šioje byloje truko beveik aštuonerius metus. Taip įvyko dėl objektyvių priežasčių: didelė baudžiamosios bylos apimtis, daug kaltinamųjų ir nukentėjusiųjų, COVID-19 epidemijos nustatyti apribojimai. Atsižvelgdamas į tai, kitas byloje nustatytas aplinkybes, teismas kaltinamiesiems paskyrė švelnesnes bausmes.