Už plėšimą teisiamo asmens biografijoje – gausybė „nuopelnų“

Asociatyvi Juliaus KALINKSO nuotr.
Esą peilis buvo ištrauktas spontaniškai, siekiant pagrobti rankinę su pinigais.
Anksčiau 33 kartus teistas 38 metų šiaulietis Vaidas Vitkus kaltinamas plėšimu, sunkiu sveikatos sutrikdymu, neteisėtu disponavimu elektronine mokėjimo priemone, jos duomenų panaudojimu, neteisėtu prisijungimo prie informacinių sistemų, sukčiavimu, netrukus turėtų išgirsti teismo nuosprendį. Šiuo metu šioje byloje baigiama liudytojų apklausa.

Reikėjo pinigų kvaišalams

Praėjusių metų lapkričio 10 dienos pavakarę Šiaulių mieste, Dubijos gatvėje, buvo užpulta iš darbo ėjusi moteris. Bylos duomenimis, V. Vitkus, prie moters kaklo pridėjęs peilį ir pareikalavęs atiduoti rankinę, akimirksniu nuo nukentėjusiosios peties neplėšė rankinę ir ėmė bėgti.

Tačiau šiaulietė stvėrė nepažįstamąjį už drabužių, bandydama atsiimti savo rankinę.

Mėgindamas išlaikyti rankinę, V. Vitkus aukai dūrė peiliu į šoną ir su grobiu pabėgo.

Sužalota nukentėjusioji sugebėjo pasiekti netoli įvykio esančią sutuoktinio darbovietę. Netrukus nukentėjusiajai buvo iškviesti medikai, policijos pareigūnai. Kaip vėliau konstatavo medicinos ekspertai, moteriai buvo sužalotos kepenys, kiti vidaus organai. Sužalotoji buvo gydyta ligoninėje.

Šio tyrimo atspirties tašku tapo tą patį vakarą atrasta pagrobta piniginė. Ją šiukšliadėžėje pastebėjo vienos pietiniame miesto mikrorajone esančios parduotuvės apsaugos darbuotojai. Joje buvo asmens dokumentas, todėl radinys perduotas policijos pareigūnams. Šie pamatė, kad asmens dokumentas priklauso prieš pora valandų Dubijos gatvėje apiplėštai moteriai. Piniginėje nebebuvo nei ten buvusių 10 eurų, nei banko mokėjimo kortelės. Paaiškėjo, kad ja vienoje parduotuvėje nekontaktiniu būdu atsiskaityta už prekes, kurių bendra vertė – 40 eurų, ir mėginta dar du kartus atsiskaityti, tačiau nesėkmingai, nes sąskaitą jau buvo spėta užblokuoti.

Rinkdami tyrimui reikšmingą informaciją, kriminalistai nustatė, kad užpuolikas vilkėjo ryškiai mėlyną striukę. Į pareigūnų akiratį nusikaltimo įvykdymo vakarą vyras su tokiais požymiais nepateko.

Tačiau kitą dieną kriminalistai, tęsdami darbą nusikaltimo įvykdymo mikrorajone, prieš vidurdienį pastebėjo tokia striuke vilkintį vyrą. Tai ir buvo moters apiplėšimu bei sužalojimu įtariamas vyras. Jis buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę. Tačiau tyrėjai jokių procesinių veiksmų atlikti negalėjo, nes vyrą kamavo narkotinė abstinencija ir bendravimas su juo buvo problematiška.

Paskutinėje šiaulietės plėšimo byloje kaltinamasis teisme savo kaltą pripažino visiškai, teigė, jog tą vakarą jis neturėjo, už ką įsigyti narkotikų – vadinamos dozės. O pasipriešinusią auką perdūrė spontaniškai, siekdamas išlaikyti pagrobtą rankinę.

Teisme parodymus davė nukentėjusioji. Apklausiami liudytojai, tarp kurių ir nukentėjusiosios sutuoktinis, pardavėjos, kurios tuo metu dirbo, kai buvo bandoma už pirkinius atsiskaityti apiplėštosios banko kortele. Liudytojų apklausa tęsiama.

Teisiamajame posėdyje valstybės kaltinimą byloje palaikanti prokurorė teismo prašę pratęsti V. Vitkui kardomosios priemonės – suėmimo – terminą trims mėnesiams, kaltinamasis ir jo gynėjas prašė prokurorės prašymą atmesti.

Teismas nutartimi kaltinamajam kardomąją priemonę – suėmimą – pratęsė dviem mėnesiams.

Pasižymėjęs daugybę kartų

Sulaikytasis – neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos, teisėsaugos pareigūnams žinomas asmuo, nes daug kartų teistas už turtinius nusikaltimus įvairiose Lietuvos vietose. Nuo 18 metų už įvairias nusikalstamas veikas laisvės atėmimo vietose gyvenimą leidžiančiam vyrui, matyt, būti laisvėje – per daug sudėtinga, todėl jis vėl ir vėl grįžta už grotų. Paskutinį kartą iš pataisos namų jis buvo paleistas šių metų liepą. O bausmę čia jis atliko už tai, kad praėjusių metų rugsėjį Vilkaviškio teismo rūmuose nepatenkintas teisėjo sprendimu pašalinti jį iš teismo salės, spyrė į salėje stovinčią kėdę, kuri kliudė ir sužalojo jį konvojavusio pareigūno koją.

Net atlikdamas bausmę pataisos namuose, jis sugebėjo daryti naujas nusikalstamas veikas – vadinamuosius, telefoninius sukčiavimus.

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su prokurorais neseniai baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame šis vyras kaltinamas neteisėtu disponavimu elektroninės mokėjimo priemonės duomenimis, neteisėtu elektroninės mokėjimo priemonės duomenų panaudojimu, neteisėtu prisijungimu prie informacinės sistemos ir pasikėsinimu sukčiauti. Vyras įkliuvo, kai 2020 metų kovo 27 dieną iš vienos šiaulietės, apsimetęs policijos pareigūnu, apgaule išviliojo internetinės bankininkystės kodus, kuriais pasinaudojus, iš banko sąskaitos buvo pagrobta 2 600 eurų.

Spalio 15 dieną teismas bylą išnagrinėjo ir kaltinamajam už tai skyrė 10 mėnesių nelaisvės.

Dar du ikiteisminiai tyrimai dėl analogiškų nusikalstamų veikų Šiaulių apskrities policijoje yra tyrimo eigoje.