
Naujausios
Už eurų klastotes – cigaretės, alus, maistas
Šeši Šiaulių miesto ir rajono bei Pakruojo rajono gyventojai stos prieš teismą dėl netikrų pinigų pagaminimo, laikymo ir realizavimo. Netikros valiutos platintojai ne tik nepralobo, bet ir savo biografiją papildys teistumu.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Išsikeitė „taškuose“
Du Pakruojo rajone, Pakruojo kaime, gyvenantys vyrai į pareigūnų akiratį pateko 2015-ųjų rudenį.
40-metis pakruojietis, išvykęs į Gariūnų turgavietę kontrabandinių cigarečių, paties žodžiais, grįžo be rūkalų, bet su penkiomis netikromis eurų šimtinėmis, kurias įsigijo iš nepažįstamo asmens, sumokėjęs apie 200 eurų.
Tikėdamasis, kad pardavęs netikras kupiūras užsidirbs, vyras sugalvojo jas iškeisti „taškuose“, pirkdamas kontrabandines cigaretes ir naminį alų – juk „taškų“ savininkai į policiją bijos kreiptis.
Tačiau pačiam klastotes realizuoti greičiausiai buvo nedrąsu, tad pagalbos paprašė 39 metų pažįstamo. Mėgstančiam išgerti vyrui 40-metis pasiūlė 10 eurų atlygį nuo kiekvienos iškeistos netikros šimtinės.
Pažįstamas padėti neatsisakė, tačiau irgi nutarė nerizikuoti ir paslaugos paprašė savo pažįstamo. Prisidengęs laiko trūkumu, jis kraštiečiui padavė 100 eurų banknotą ir paprašė viename kaimo „taške“ nupirkti du „bambalius“ alaus bei cigarečių.
Paslaugus draugas netrukus atvežė pirkinį, grąžą, ir už tai gavo alaus.
Antrąją kupiūrą vyras ryžosi iškeisti pats kitame kaimo „taške“, kuriame jis pirkdavo kontrabandinius rūkalus ir alų – atidavė susidariusią 40 eurų skolą ir gavo 60 eurų grąžos.
Sutrukdė pareigūnai
Iškeisti pinigai buvo atiduoti klastotes iš Gariūnų parvežusiam 40-mečiui, o už tai šis davė dar tris netikrų eurų šimtines. Tačiau jų iškeisti pakruojiškis nebesiryžo, palaikęs keletą savaičių dvi grąžino, o trečią teigė pametęs.
Praradęs pagalbininką, 40-metis pats nuėjo į turgavietę ir šimtines išsikeitė, pirkdamas iš dviejų prekybininkių vyriškus kvepalus.
Pakruojiečių verslo planas sužlugo, kai kupiūromis susidomėjo Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.
Už tokią nusikalstamą veiką pakruojiečiams gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.
Klastotės – savoms reikmėms
Teismas laukia ir keturių Šiaulių rajono bei miesto gyventojų, kurie pinigų prasimanyti buvo sumanę taip pat platindami netikrus pinigus.
Visi keturi kaltinamieji anksčiau yra teisti: 19-metis – už netikrų eurų įgijimą, laikymą bei realizavimą, jo bendraamžis – už vagystę, viešosios tvarkos pažeidimus bei fizinio skausmo sukėlimą, 18-metis ir 21 metų vaikinas – už vagystes. Du iš ketverto – gimnazistai.
Praėjusių metų pavasarį devyniolikmetis kartu su nepilnamečiu draugu pirko padirbtus 50-ies eurų nominalo banknotus ir bandė juos iškeisti įvairiose pardavimo vietose.
Draugai, kompiuteryje įdiegę programinę įrangą, suteikiančią galimybę internetu komunikuoti anonimiškai, iš įvairių šalių paštu įsigijo netikrų eurų bei siūlė pažįstamiems už tam tikrą (5–30 eurų) atlygį iškeisti tuos banknotus į tikrus eurus.
Trims pažįstamiems sutikus padėti, buvo pasirenkamos tokios pardavimo vietos, kuriose nebūtų pinigų tikrinimo aparato. Vaikinai kioskuose pirko smulkius daiktus – kortas, žiebtuvėlius, klijus, daržoves, maitinimo įstaigose – karštą maistą ir, už nedidelės vertės pirkinius sumokėję padirbtomis penkiasdešimtinėmis, grąžą gaudavo tikrais banknotais.
Kartais jiems nepavykdavo apgauti prekybininkų, tada sprukdavo ir laimę bandydavo kitur. Taip pat ir vadinamuosiuose „taškuose“, kuriuose prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis bei alkoholiu.
Netikrų pinigų platintojai įkliuvo, kai vienoje kebabinėje buvo įtarta, jog 50 eurų kupiūra gali būti padirbta.
Tyrimo metu nustatyta, kad vaikinai 50 eurų nominalo banknotų parsisiuntė 17 vienetų, kurių bendra vertė – 850 eurų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SĖKMĖ: Pinigų mainai sekėsi kaip iš pypkės. Tačiau tikrąją „sėkmę“ įvertins teismas.