Trijų Šiaulių mokyklų vadovės ir verslininkai nuteisti už kyšininkavimą

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių apylinkės teismas korupcijos bylą atvertė 2019 metų kovą.
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbtas nuosprendis septyniems asmenims, kurie dirbo mokyklose ir valymo paslaugas teikiančioje bendrovėje. Trijų Šiaulių miesto mokyklų direktorės iš valymo paslaugas mokykloms teikiančios bendrovės darbuotojų ne kartą priėmė kyšius, už tai pažadėdamos palankumą ir atlaidumą.

Solidžios baudos

Buvusiai „Rasos“ progimnazijos direktorei 44-erių Audronei Ispiryan už kyšininkavimą teismas skyrė 13 181 euro (350 MGL) baudą.

Kaltinamoji ketverius metus negalės dirbti valstybės tarnyboje.

Buvusi Šiaulių Sporto gimnazijos direktorė 55-erių Irma Abromaitienė už kyšininkavimą taip pat turės sumokėti baudą – 7 532 eurus (200 MGL). I. Abromaitienė valstybės tarnyboje negalės dirbti trejus metus. Ji šiuo metu eina Sporto mokyklos direktoriaus pavaduotojo ugdymui pareigas, todėl, teismo sprendimu, jų turės atsisakyti.

Už papirkimą, apgaulingą apskaitos tvarkymą ir sukčiavimą valymo paslaugas teikiančios bendrovės „Švaros piramidė“ savininkui ir buvusiam direktoriui, o dabar direktorės pavaduotojui Vidmantui Šimkui teismas skyrė 16 947 eurų (450 MGL) baudą.

„Rasos“ progimnazijos direktorei A. Ispiryan kyšininkauti padėjusiai buvusiai mokyklos buhalterei 56 metų Rimai Andrijauskienei teismas skyrė 5 649 eurų (150 MGL) baudą.

Už papirkimą, apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą, neteisėtą elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimą 7 532 eurų (200 MGL) bauda skirta ir bendrovės „Švaros piramidė“ buvusiai valymo paslaugų vadovei 43 metų Aušrai Brikienei.

Visi minėti kaltinamieji baudas turės sumokėti per dvejus metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.

Du kaltinamuosius, V. Šimkaus nurodymu mokyklos direktorei kyšį nuvežusią bendrovės buvusią vadybininkę 46-erių Rasą Gutkauskienę ir fiktyviai mokykloje įdarbintą 70-metį Vladą Andrijauską, teismas atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato, skiriant 1-erių metų laidavimo terminą. Abiem paskirti laiduotojai ir baudžiamosios bylos nutrauktos. Jie į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą turės sumokėti po 753,2 euro (20 MGL) dydžio įmoką.

Kaltinamasis V. Šimkus Užimtumo tarnybai turės sumokėti 8 278,58 euro civilinį ieškinį turtinei žalai atlyginti. Mat Užimtumo tarnyba beveik dvejus metus kompensavo nuo 60 iki 70 procentų už jam priklausančioje valymo paslaugų įmonėje fiktyviai įdarbintą V. Andrijauską.

Dar viena kaltinamoji šioje korupcijos byloje Medelyno progimnazijos direktorė Ingrida Mazrimienė savo kaltę pripažino dar ikiteisminio tyrimo metu, todėl ji buvo atleista nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir prieš teismą nestojo.

Kaltė pripažinta ir ne visai

„Teismo ištirtų ir įvertintų įrodymų visuma neginčijamai patvirtina, kad valymo paslaugas teikiančios bendrovės direktorius V. Šimkus ir valymo paslaugų vadovė A. Brikienė susitarė duoti kyšius direktorėms tų mokyklų, kuriose įmonė teikė valymo paslaugas. Trijų mokyklų direktorės su bendrovės atstovais susitarė dėl pinigų sumos dydžio ir ne kartą priėmė kyšius,“ – sako baudžiamąją bylą nagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Audrius Sadauskas.

Anot teisėjo, už tai valymo paslaugas teikiančios bendrovės atstovai siekė mokyklų direktorių palankumo: kad šios iš anksto informuotų įmonę apie planuojamus valymo paslaugų pirkimus, kad palankiau ir atlaidžiau vertintų įmonės teikiamas valymo paslaugas ir valymo kokybės trūkumus, kad anksčiau laiko nenutrauktų sutarties.

Teisminio nagrinėjimo pabaigoje V. Šimkus nurodė, kad kaltės nepripažino, o kaltas jautėsi tik dėl to, kad nesukontroliavo darbuotojų, jų veiksmų. Per ankstesnį teismo posėdį V. Šimkus nurodė, kad kaltę pripažįsta iš dalies. Jis teigė, kad tariamos paramos davimas mokyklų direktorėms buvo sugalvotas ir pradėtas įgyvendinti jam nežinant, net sprendžiant klausimą, kaip jį apie tai informuoti ir ar jis už tai nesupyks. Kaltinamasis pripažino, kad kai jam valymo paslaugų vadovė A. Brikienė pasakė, jog mokyklų direktorėms reikėtų duoti grynųjų pinigų ir taip paremti mokyklas, nenutraukė šios neteisėtos iniciatyvos ir savo neapgalvotais veiksmais prie jos prisidėjo.

Įmonės valymo paslaugų vadovė A. Brikienė kaltę pripažino iš dalies.

Buvusi „Rasos“ progimnazijos direktorė A. Ispiryan per teismo posėdį kalta neprisipažino. Sporto gimnazijos direktorė I. Abromaitienė atsisakė duoti parodymus. Kiti trys kaltinamieji per teismo posėdį prisipažino padarę nusikalstamas veikas.

Paimta beveik 10 000 eurų

Bylos duomenimis, nusikaltimai Šiauliuose buvo vykdyti nuo 2014 metų pabaigos iki 2017 metų vasario vidurio. Valymo paslaugų vadovė A. Brikienė, vykdydama tuomet bendrovės direktoriaus V. Šimkaus nurodymus, vyko į mokyklas ir susitarė su mokyklų direktorėmis dėl kyšių. Su progimnazijos direktore A. Ispiryan sutarė, kad ji už kiekvieną mėnesį priims po 200 eurų kyšį, kitose dviejose mokyklose buvo sutartos perpus mažesnės sumos – po 100 eurų už kiekvieną mėnesį.

Nustatyta, kad iš viso buvusi progimnazijos direktorė A. Ispiryan paėmė 7 160 eurų kyšį, buvusi gimnazijos direktorė I. Abromaitienė – 1 200 eurų kyšį, o Medelyno progimnazijos direktorė I. Mazrimienė – 1 300 eurų kyšį. Iš viso – 9 660 eurų.

Be to, valymo paslaugų vadovė A. Brikienė, vykdydama direktoriaus nurodymus, susitarė su progimnazijos direktore A. Ispiryan, kad pinigai, skirti kyšiui, būtų gauti valymo bendrovėje fiktyviai įdarbinus patikimą žmogų, kuris realiai nedirbtų, o jam mokama alga būtų skirta papirkti.