Tiksintys radiniai gali sprogti

Policijos nuotr.
Karo laikų palikimą žemė į paviršių iškelia kiekvieną pavasarį. Policija prašo gyventojus, pastebėjusius į sprogmenis panašius daiktus, elgtis itin atsargiai ir nedelsiant kviesti operatyviąsias tarnybas.
Kaip ir kiekvieną pavasarį taip ir šiais metais, prasidėjus žemės ūkio darbams, įvairiose teritorijose randama gausybė sprogmenų.
Nuo balandžio 1-osios Šiaulių apskrities policijos pareigūnai kasdien sulaukia vidutiniškai po vieno pranešimo apie laukuose, miškuose ir net miestuose randamo karo laikų palikimo.

Neatsargumas gali kainuoti gyvybę

Daugiausia pranešimų apie rastus sprogmenis – penkiolikos – sulaukta iš Šiaulių miesto ir rajono. Radviliškio rajono gyventojai pranešė apie septynis tokius radinius, Joniškio rajono gyventojai – apie tris. Pakruojo rajone per minėtą laikotarpį informacijos apie rastus sprogmenis negauta.

Visais atvejais į radimo vietas įvedamas planas „Skydas“, išminuotojai kviečiami neutralizuoti rastų artilerijos sviedinių, granatų, minų, aviacinių bombų. Jų randama visokių: ir nebepavojingų, ir turinčių sprogstamuosius mechanizmus.

Balandžio 11 dieną Šiaulių rajone, Normančių kaime, moteris, dirbdama laukuose, rado granatą. Smalsumo vedama ji paėmė ją į rankas ir tik po to, susivokusi apie pavojų, ją numetė ir apie radinį pranešė policijai.

Atvykę specialistai konstatavo, kad tai – Antrojo pasaulinio karo rankinė granata F-1, kuri buvo neutralizuota, susprogdinant ją vietoje.

Gegužės 10 dieną Radviliškio rajone, Raudondvaryje, pro užtvanką ėję vaikinai pastebėjo upelio dugne gulinčią dumblu apsinešusią kuprinę. Vienas jų susirado kartį ir radinį ištraukė iš upės. Smalsumas galėjo baigtis nelaime – iš kratomos kuprinės pažiro granatos ir šoviniai. Atvykę specialistai patvirtino, kad tai – penkios karo laikų granatos.

Gegužės 2 dieną Raseinių rajono, Lužų kaimo, gyventojas laukuose prisirinko akmenų ir, parsinešęs juos namo, pradėjo valyti. Vienas akmuo labiau panėšėjo į sprogmenį, o ne į akmenį. Paaiškėjo, kad tai 75 milimetrų artilerijos sviedinys, kurį išminuotojai sunaikino vietoje, nes gabenti jo nebesiryžo.

Joniškio rajono, Vytaučių kaimo, gyventojai balandžio 10 dieną, sėdami laukuose, rado pailgos formos sprogmenį su detonatorimi.

Apie radinį iš karto pranešta bendruoju pagalbos centro telefonu. Iškviesti specialistai konstatavo, jog tai – 76 mm artilerijos sviedinys, kuris dėl keliamo pavojaus buvo sunaikintas vietoje.

Balandžio 8 dieną policijos pareigūnai sulaukė pranešimo, kad Šiaulių rajone, maždaug 400 metrų nuo gyvenamojo namo, vyras, ardamas dirvą, išvertė net 10 surūdijusių sprogmenų.

Lietuvos kariuomenės išminuotojai konstatavo, kad tai – Antrojo pasaulinio karo aviacinės bombos AO-2,5 ir AO-8. Jos buvo išvežtos ir sunaikintos Šiaulių rajone esančiame Vinkšnėnų karjere.

Šiauliuose, Kregždutės sodų 3-ojoje bendrijoje, darbuodamasi moteris už savo sklypo tvoros rado granatą, kurią išminuotojai sunaikino taip pat Vinkšnėnų karjere. Ne pirmus metus čia sodininkyste užsiimanti moteris net neįtarė, kad žemėje guli jai ir aplinkiniams pavojingas daiktas.

Radviliškio rajone esančiame Sulinkių durpyne dirbantiems darbininkams per mėnesį net du kartus teko stoti į akistatą su karo praeitimi – kasdami jie aptiko aviacinių bombų. Visais atvejais rastų sprogmenų pavojingumo lygį gali nustatyti tik kompetetingas specialistas.

Jokių tyrinėjimų, tik skambutis 112

Policija primygtinai prašo įtartinų radinių nečiupinėti, netyrinėti ir neardyti, nes tai – tiksintis pavojus, galintis bet kurią sekundę jus sužaloti ar net sunaikinti. Reikėtų nedelsiant skambinti Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Ir nesugalvokite sprogmens gabenti, kaip prieš dešimtmetį pasielgė trys šiauliečiai. Zoknių oro uosto esančios šaudyklos teritorijoje rastą granatą vienas jų įsidėjo į kišenę ir važinėjo po miestą bendrojo naudojimo transportu. Tik vakare, sugrįžę į namus, vaikinai sugalvojo sprogmenį nunešti į policiją. Iš kišenės ištraukta ir ant stalo padėta granata policijos pareigūnus apstulbino.