Tik viena neatidi akimirka

Socialinių tinklų nuotr.
Nelaimė birželio 7-osios popietę. Į sankryžą, kurioje buvo kliudyta ir sunkiai sužalota nepilnametė paspirtukininkė, bematant sulėkė operatyviosios tarnybos.
Praėjus daugiau nei savaitei po Šiaulių rajone, Vijolių kaime, šviesoforu reguliuojamoje sankryžoje įvykusios skaudžios avarijos stipriai nukentėjusi keturiolikmetė tebegydoma ligoninėje. Paspirtuku važiavusios ir automobilio nublokštos mergaitės laukia sunkus ir ilgas gydymo bei reabilitacijos periodas.
Paauglės mama Jūratė sunkiai tramdo emocijas, kalbėdama apie nelaimę: tik viena akimirka, ir jos vaiko galėjo nebebūti.

Po truputį sveiksta

Nukentėjusioji prieš kelias dienas iš reanimacijos palatos, kur buvo gydoma ir nuolatos stebima, perkelta į paprastą palatą.

Paauglės mama Jūratė sako, kad po nelaimės dukrą tebekamuoja potrauminis šokas, kuris priverčia drebėti visą jos kūną. Persekioja baimė prisiminti įvykio akimirkas, baimė – užsiminus apie važiavimą automobiliu, jau nekalbant apie keliones paspirtuku. Mama viliasi, kad gyjant visos baimės po truputį atslūgs.

Bet net ir praėjus nerimui bei išsigydžius patirtus sužalojimus, mergaitei greičiausiai prireiks specialistų pagalbos naikinant randų pėdsakus ant avarijos metu stipriai sužaloto veido.

Netikėtas smūgis

Važiavusieji birželio 7-osios popietę, apie 15 valandą, iš Šiaulių miesto link Kuršėnų turėtų prisiminti, jog dėl avarijos ties sankryža į Voveriškių kaimą, buvo laikinai sustabdytas eismas, skubėjo operatyviosios tarnybos.

Nelaimė ta dieną aplankė vieną Šiaulių rajono gyventojų šeimą. Kelios minutės po 15 valandos mama Jūratė sulaukė skambučio iš dukters telefono – blogos žinios nuojautos nebuvo, pagalvojo, kad prieš kelias minutes iš namų pas Voveriškiuose gyvenančią bendraklasę išvažiavusi dukra kažką pamiršo.

Bet atsiliepus kalbėjo nepažįstama moteris. Ji pranešė, kad jos mergaitė, elektriniu paspirtuku kirsdama šviesoforu reguliuojamą sankryžą, buvo kliudyta, teigė mačiusieji, didžiuliu greičiu atvažiuojančio ir raudono šviesoforo signalo nepaisiusio automobilio.

Jūratė neatmena, kaip sėdo prie automobilio vairo, kaip pasiekė nelaimės vietą. Dukra gulėjo ant kelio, stipriai kraujavo, buvo sąmoninga.

Atvykę policijos pareigūnai užtikrino eismo dalyvių saugumą, greitosios pagalbos medikai dėl įtariamų dauginių viso kūno sužalojimų nukentėjusiąją išvežė į Moters ir vaiko kliniką. Paguldyta į reanimaciją.

Nors smūgio jėgos daugiau nei penkis metrus nublokštai mergaitei buvo smarkiai sužalotas veidas, vidaus organai, lūžę kaulai, rimtesnės galvos traumos jai, laimei, pavyko išvengti.

Griuvo gyvenimai

Keturiolikmetė mamai papasakojo, kad, paspirtuku privažiavusi sankryžą, paspaudė daviklį, norėdama įjungti žalią šviesoforo spalvą pėstiesiems. Šviesai įsijungus, pamatė, kaip priešpriešinėje kelio juostoje sustojo automobiliai. Neneigė, kad paspirtuko nesistūmė – juo į perėją išvažiavo. Iki kelio vidurio salelės likus vos pusmetriui pajuto atskriejančio automobilio smūgį.

Bematant prisirinko žmonių – vieni puolė padėti vaikui, kiti savo automobiliais blokavo kelią, treti iškvietė operatyviąsias tarnybas.

Nepilnametę automobiliu „Ford Mondeo“ partrenkęs 65 metų kuršėniškis, nustatė policija, buvo blaivus. Šoko ištiktas vyras kartojo mergaitės nepastebėjęs.

„Vaiko nepastebėjo, bet kaip galėjo nepamatyti, jog dega raudona šviesoforo spalva, nepaisyti draudžiamo signalo, – svarstė motina. – Neatidi akimirka – ir griuvo mūsų šeimos gyvenimas, griuvo to vairuotojo...“

Ji sako, nuo mažumės mokiusi dukrą saugaus elgesio taisyklių.

„Ir pas Voveriškiuose gyvenančią draugę ji važiuodavo kone kasdien. Vienas kartas buvo lemtingas“, – kalba motina.

Ji dėkinga Dievui už išsaugotą dukters gyvybę, o nelaimės vietoje atsitiktinai buvusiems žmonėms, tarnyboms – už laiku suteiktą pagalbą.

„Mūsų atveju, medikai atvyko itin operatyviai. Manau, jei būtų tekę palaukti, nuo sužalojimų stipriai kraujavusio vaiko šiandien galėjo nebebūti“, – sakė motina.

Nelaimės ištiktą šeimą automobilį vairavęs kuršėniškis susirado, atsiprašė, pažadėjo pagalbą.

Dėl įvykio jo aplinkybėms nustatyti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jo metu turėtų paaiškėti, ar išties vairuotojas sankryžą kirto degant draudžiamam šviesoforo signalui.

Jokių išlygų

Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininkas Teisutis Beržinskas šio įvykio detalių, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nekomentuoja.

Tačiau avarijos perėjose, jo teigimu, yra vienos dažniausių visų nelaimių statistikoje. Šiais metais Šiaulių apskrities pėsčiųjų perėjose jau užfiksuoti penki skaudūs eismo įvykiai.

„Pėstieji perėjas kerta su ausinukais, atsipūtę, įsitikinę, kad vairuotojai juos pastebės ir automobilius spės sustabdyti. Dalis dviratininkų, paspirtukininkų taip pat nepasivargina nulipti nuo transporto priemonės, važiuoja“, – sakė T. Beržinskas.

Jis akcentavo, kad išimčių, net ir atvejais, kai dviratininkas ar paspirtukininkas kelią kerta perėjoje, kurioje dega žalia šviesoforo šviesa, nėra – dviratį arba paspirtuką per kelią galima tik persivesti, bet ne važiuoti.

Kelių policijos komisarui žinomas dviračių transporto priemonių siūlymas leisti per perėją važiuoti, paliekant rizikas įvertinti patiems dviratininkams. Tokiam siūlymui kol kas nepritarta.

„Šios iniciatyvos nepalaiko ir Kelių policija – eismo situacijos tai nepagerintų“, – sakė pašnekovas.

T. Beržinsko teigimu, siekiant sustiprinti eismo saugumą ties perėjomis, kiekvienais metais investuojama į infrastruktūrą: diegiama greičio ribojimo įranga, rengiamos salelės, statomos kitos kliūtys, priverčiančios automobilių vairuotojus sumažinti važiavimo greitį ir įvertinti ties perėjomis laukiančių eismo dalyvių elgesį.

Tuo pačiu komisaras dar kartą kreipiasi į vairuotojus ir ragina juos sankryžose, ties perėjomis važiuoti itin atsakingai: viena neapdairi akimirka gali kainuoti skaudžiai.