Teismo verdiktas: žmoną spardyti galima

Teismo verdiktas: žmoną spardyti galima

Teismo verdiktas: žmoną spardyti galima

Šiaulių apygardos teismas panaikino Kelmės rajono apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo metams ir šešiems mėnesiams laisvės apribojimu buvo nuteistas vienas mokytoju dirbantis Kelmės rajono gyventojas, sumušęs savo žmoną. Vyriška trijų teisėjų kolegija atleido vienuolika smūgių savo žmonai sudavusį vyrą nuo baudžiamosios atsakomybės. Mat už jį laidavo puikios reputacijos sesuo.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Konfliktas per šeimos šventę

Konfliktas tarp sutuoktinių įvyko per šeimos šventę. Kaip teigia nukentėjusioji, ji išgirdo, jog miegamajame skamba jos mobilusis telefonas, todėl nuėjo atsiliepti. Skambino pažįstamas. Jis teiravosi apie benzino kainas Sovietske.

Netrukus atėjęs ir vyras. Jis atėmęs iš žmonos telefoną ir pradėjęs ją spardyti į įvairias kūno vietas. Sudavęs kumščiu į galvą, ir moteris praradusi sąmonę. Kai atsipeikėjo pamačiusi sūnų, ketinantį dėti jai ant galvos ledą. Tačiau moteris, bijodama, kad vėl gali ateiti vyras, išbėgo pro garažo duris ir bėgo link autobusų stoties. Aikštelėje stovėjusio automobilio vairuotojo paprašė nuvežti pas pažįstamą, gyvenantį kaime.

Pažįstamas ir jo motina teisme liudijo, kad moteris atvažiavo kruvinais drabužiais, sumuštu veidu. Buvo labai išsigandusi, verkė. Skundėsi, jog ją sumušė vyras. Prašė paslėpti. Jeigu eisianti pas gimines, vyras ten suras.

Apie tai, kad mokytoju dirbantis vyras jau ne kartą yra sumušęs žmoną, liudijo jos artimieji — motina, brolis ir sesuo.

Moterį priglaudę žmonės patarė kreiptis į gydytojus. Tačiau ji nenorėjusi, kad kas nors sužinotų apie patirtą smurtą. Tikėjosi susitaikyti su vyru. Po poros dienų moteris pradėjo jaustis visiškai blogai. Ją pykino. Vėmė. Skaudėjo galvą. Nuvežus į ligoninę, medikai iš karto paguldė į Chirurgijos skyrių. Čia ji gydyta vienuolika dienų. Moteris medikams prisipažino, kad ją sumušė vyras. Medikai pranešė policijai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Vienuolika smūgių

Teismo medicinos instituto Šiaulių skyriaus ekspertas Jurgis Sakalas konstatavo, jog moteriai aptiktos keturių ir šešių centimetrų kraujosruvos abiejų akių vokuose, kraujosruvos ant skruosto, žandikaulio, viršutinės lūpos, ant krūties, žąstikaulio, blauzdų. Nustatytas galvos smegenų sukrėtimas. Jos sveikata sutrikdyta ilgesniam negu dešimties dienų laikotarpiui.

Ekspertų nuomone, šie sužalojimai padaryti suduodant maždaug vienuolika smūgių kietais bukais daiktais. Jie negalėjo atsirasti griūvant.

Pasigydžiusi ligoninėje moteris nusprendė skirtis su vyru. Į savo namus parvažiavo su antstole, kad ši aprašytų namuose esantį turtą. Vyras ją koneveikęs, o lipant į automobilį antstolės akivaizdoje jai dar kartą užvožęs per galvą.

Tačiau Kelmės teisme nagrinėjant bylą vyras neigė mušęs žmoną. Esą ji į ligoninę kreipėsi tik praėjus porai dienų po šventės namuose. Gal per tas porą dienų ją sumušė kas nors kitas? Gal moteris tas dienas valkatavusi? Teismas šias vyro versijas įvertino kritiškai. Juolab, kad po incidento nuvažiavęs pas žmonos motiną jis prisipažino sumušęs jos dukrą — todėl ši pabėgusi iš namų.

Vyras tikino, jog tą vakarą, kai jų namuose vyko šventė, jis buvęs blaivus. Jis tvirtino nemušęs žmonos ir matant antstolei, tik pakėlęs ranką uždaryti vartelius.

Kelmės rajono apylinkės teismas nusprendė, jog vyras smurtavo prieš žmoną, nesunkiai sutrikdė jos sveikatą ir apribojo jam laisvę vieneriems metams bei šešiems mėnesiams. Jam priteista ligonių kasai sumokėti ir žmonos gydymo išlaidas — beveik tūkstantį litų.

Auka pati kalta, nes kalbėjo telefonu?

Nuteistasis apskundė Kelmės rajono apylinkės teismo sprendimą Šiaulių apygardos teismui. Šįkart vyras jau pripažino jam inkriminuojamas nusikalstamas veikas. Tačiau aiškino, jog jo agresiją išprovokavo meilus žmonos pokalbis telefonu su kažkokiu vyru. Jis paskambinęs tuo pačiu numeriu. Atsiliepęs vyras. Tai ir sukėlę jo pyktį. Esą žmona jau kelis kartus buvo išėjusi iš namų. Paskui sugrįždavo. Jis priimdavęs, nes mylėjo.

Šiaulių apygardos teismas šiuos smurtautojo aiškinimus pripažino lengvinančia aplinkybe — esą „... veikos padarymui įtakos turėjo provokuojantis nukentėjusios elgesys, tai yra neištikimybę liudijantis pokalbis telefonu su kitu vyru.“

O sunkinanti aplinkybė, kad smurtavo apsvaigęs nuo alkoholio atmesta. Esą byloje nesurinkta pakankamai įrodymų, kad jis buvo apsvaigęs.

Neturėjo kelti baudžiamosios bylos?

Teisėjų kolegija, kurioje dalyvavo trys vyrai, nusprendė, jog smurto prieš moterį byla turėjo būti nagrinėjama privataus kaltinimo tvarka. Mat apeliacine tvarka nagrinėjant bylą buvo paskirta dar viena teismo medicinos ekspertizė tame pačiame teismo medicinos institute, tik jau ne Šiaulių, o Vilniaus skyriuje. Vilniškiai ekspertai, praėjus daugiau kaip metams po įvykio, remdamiesi tik dokumentais, kažkodėl nustatė, kad nukentėjusioji nebuvo patyrusi galvos smegenų sukrėtimo. O kūnas nusėtas kraujosruvomis — tik nežymus sveikatos sutrikdymas. Todėl čia neturėjo būti ir baudžiamosios bylos. Ir prokurorai neturėjo kištis.

„Taigi, neteisingai nustačius nukentėjusios sužalojimų laipsnį, nepagrįstai buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas ir taip nepagrįstai buvo sunkinama nuteistojo padėtis, nes Kelmės rajono prokuratūroje buvo surašytas kaltinamasis aktas, ir kaltinimą teisme palaikė valstybinis kaltintojas“, — rašoma Šiaulių apygardos teismo sprendime.

Vadinasi, auka ir smurtautojas tarsi susikeitė vietomis. Sumuštos moters niekas neturėjo ginti. O nelaimingas smurtautojas neva tapo teisėtvarkos pareigūnų auka.

Sumušta moteris dabar yra riboto darbingumo. Paūmėjo ankstesnė liga. Ji tvirtina nuolat jaučianti baimę, sapnuojanti košmarus.

O žmoną suspardęs vyras, „remiantis teisingumo bei protingumo kriterijais“, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Už smurtautoją laidavo jo sesuo, kurią teismas pripažino verta pasitikėjimo. Ji darysianti gerą įtaką ne tik savo broliui, bet ir santykių su žmona sureguliavimui.

Baudžiamoji byla nutraukta. O civilinis ieškinys dėl mokesčio už gydymą ligonių kasai paliktas nenagrinėtas.

AKMENYS: Kartais bendras dviejų žmonių gyvenimas panašus į akmenimis nusėtą lauką — dalijimąsi duona užgožia mėtymasis akmenimis.

Autorės nuotr.