Teismo posėdžiuose dalyvauja ir „klounai“

Teismo posėdžiuose dalyvauja ir „klounai“

Teismo posėdžiuose dalyvauja ir „klounai“

Antradienį į Telšių rajono apylinkės teismo posėdį atpėdinęs neblaivus vyras užsidirbo ne tik bausmę už ankstesnį pažeidimą. Jo atžvilgiu už girto pasirodymą teisme pradėta nauja administracinė byla.

Girti proceso dalyviai – ne retenybė ne tik Telšių rajono, bet ir kituose Šiaulių apygardai priklausančiuose teismuose. Pasitaiko, kad posėdžių salėje tampa „smagiau“, negu cirko arenoje.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

į teismą – visiškai girtas

Teismo posėdžio, kuriame turėjo būti nagrinėjama administracinė byla dėl girto pasirodymo viešoje vietoje, salėje telšiškis parodė viešą „numerį“.

Teisėjai paprašius pateikti dokumentus, proceso dalyvis paporino į posėdį atvykęs automobiliu, tačiau dokumentų nepateiksiąs.

Beveik nekilo abejonės dėl telšiškio neblaivumo, todėl į teismą iškviesti policijos pareigūnai. Jie nustatė, kad pažeidėjas posėdyje dalyvauja kaip reikiant padauginęs – alkoholio matuoklis parodė didesnį nei trijų promilių girtumą.

Iš posėdžių salės pažeidėjas išgabentas tiesiai į policijos areštinę išsiblaivyti ir į teismą, tiesa, jau blaivus, prisistatė kitądien.

Jūra iki kelių

Pastarasis įvykis teismų darbuotojams – jokia naujiena. Incidentų, kai teismo posėdžių salėje savo pasirodymus surengia neblaivūs proceso dalyviai arba klausytojai, kasmet priskaičiuojama dešimtimis. Ne naujiena – ir sunkus girtumas.

„Gerai, jei kuris iš klausytojų, nors ir neblaivus, bet sėdi salėje ausis suglaudęs. O kitam – jūra iki kelių: komentuoja, postringauja, trikdo rimtį, piktai replikuoja“, – pasakoja Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas.

Pasak jo, tokiais atvejais vienareikšmiškai kviečiama policija, kuri užfiksuoja incidentą. Dėl teismui rodomos nepagarbos bei viešosios tvarkos sutrikdymo pradedamas tyrimas, trikdytojui gresia administracinė atsakomybė.

Tenka stabdyti procesą

Tačiau dar didesnė suirutė, anot teismo atstovo, kyla, kai teismo posėdyje ima reikštis ne pašalinis, o kuris nors proceso dalyvis, pavyzdžiui, girtas kaltinamasis, nukentėjusysis ar liudytojas. Buvę atvejų, kai teismo darbuotojų atžvilgiu pasipylė grasinimai, kai susidorojimu grasinta teisėjui.

Dėl vieno girto proceso dalyvio tokiais atvejais tenka stabdyti visą teisminį procesą.

„Dėl vieno klouno pasirodymo gaišinamas po daugybę bylų turinčių teisėjų, advokatų, prokurorų laikas, į teismą tenka mesti policijos pareigūnų pajėgas, švaistomi valstybės pinigai“, – sakė V. Jončas.

Jis prisiminė atvejį, kai į administracinės bylos nagrinėjimą viename iš apygardoje esančių apylinkės teismų atvykęs akivaizdžiai girtas ir labai piktas pažeidėjas pranešė turintis ginklą. Teko operatyviai kviesti policiją. Triukšmadariui nustatytas sunkus girtumas, ginklo nerasta.

Incidentas užfiksuojamas

Ne išimtis teisme ir greitoji medicinos pagalba. Pasirodo, kad tik kai kuriais atvejais ji reikalinga iš tikro. Neretai tai dar vienas proceso dalyvių triukas.

Pastebėta, kad greitosios pagalbos prireikia kaltinamiesiems, kurie pajunta, kad teismo nuosprendis krypsta ne jų naudai. Taigi ima ir „nualpsta“. Ir nors medikai jokių sveikatos sutrikimų nenustato (pulsas normalus, širdis – vietoje, spaudimas – kaip pridera), teismo procesas vis tiek lieka sutrikdytas.

Pastebima, kad minėtų incidentų dažniau pasitaiko administracinėse bylose.

Šiaulių apygardos teisme ir kai kuriuose apylinkės teismuose pastaraisiais metais įrengtos filmavimo kameros, fiksuojančios viską, kas įvyksta posėdžio metu. Asmeniui siautėjant, kamerų vaizdo ir garso įrašas tampa svariu įrodymu padaryto pažeidimo byloje.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ĮRODYMAI: Šiaulių apygardos teisme ir kai kuriuose apylinkės teismuose posėdžiai yra filmuojami, girtų asmenų išpuoliai – kaip ant delno.

ĮKAITAI: Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas: „Teismo darbuotojai kartais tampa girtuoklių įkaitais“.