Teismas: direktorė iš pareigų atleista pagrįstai

ŠAT nuotr.
Teismas nusprendė, kad Radviliškio rajono meras Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorę Rasą Dagienę iš pareigų atleido teisėtai.
Buvusi Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė iš pareigų atleista teisėtai – nusprendė Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas. Konstatuota, kad Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis turėjo teisinį pagrindą atšaukti ieškovę iš direktorės pareigų, kaip praradusi pasitikėjimą.

Teismas nusprendė peržengti ieškinio reikalavimų ribas ir ieškinį patenkinti iš dalies. Ieškinio reikalavimus atsakovui Radviliškio rajono savivaldybės merui K. Račkauskiui teismas atmetė visiškai, tačiau perkėlė R. Dagienės atšaukimo iš Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorės pareigų datą į 2024 metų kovo 4 dieną.

Teismas ieškovei R. Dagienei iš atsakovo Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos priteisė dviejų mėnesių vidutinį darbo užmokestį – 9 020,94 euro.

Iš R. Dagienės Radviliškio rajono savivaldybės administracijai priteista 3 864,04 euro bylinėjimosi išlaidų.

Bylos duomenimis, nuo 2016 metų sausio 4 dienos R. Dagienė buvo priimta dirbti Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos direktore ir ėjo minėtas pareigas, kol Radviliškio rajono savivaldybės mero K. Račkauskio potvarkiu buvo atšaukta iš minėtų pareigų. Potvarkyje buvo nurodyta, kad 2024 metų sausio 4 diena – paskutinė vadovės darbo diena.

Byloje nebuvo įrodinėjamas R. Dagienės atšaukimas iš pareigų esant jos kaltei – atsakovai nurodė, kad ji buvo atšaukta iš pareigų praradus pasitikėjimą, o ieškovei buvo išmokėta vieno mėnesio jos vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Teismas, įvertinęs tiek pačios ieškovės, tiek atsakovų pateiktus Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos darbuotojų rašytinius prašymus merui, nusprendė, kad ieškovės atleidimas iš pareigų buvo racionalus sprendimas, o byloje esantys įrodymai patvirtina ir mero potvarkyje nurodytas nepasitikėjimo ieškove priežastis bei motyvus.

Teismas vertino tai, kad byloje svarbi aplinkybė yra tai, jog su R. Dagiene sudarytoje darbo sutartyje buvo numatyta taikyti Darbo kodekso normą – prieš atleidžiant iš darbo įspėti darbuotoją prieš du mėnesius, tačiau minėta teisės norma, kaip ir pats Darbo kodeksas, kuriame buvo numatyta ši teisės norma, yra negaliojantys beveik septynerius metus. Todėl aplinkybė, jog ieškovė apie atleidimą iš darbo nebuvo įspėta, anot teismo, nelaikytina esmine, galinčia lemti atšaukimo iš pareigų neteisėtumą. Vadovaujantis tuo, ieškovės atšaukimo iš pareigų datą nuspręsta perkelti du mėnesius – į kovo 4-ąją ir už šį laikotarpį priteisti vidutinį darbo užmokestį.

Teismas nusprendęs, kad ieškovė buvo atleista iš darbo teisėtai, atmetė R. Dagienės reikalavimą dėl neturtinės žalos atlyginimo.

Teismas akcentavo, kad tiek Radviliškio rajono savivaldybė, tiek Radviliškio rajono savivaldybės meras tik įgyvendina biudžetinės įstaigos Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos savininko teises ir pareigas, tačiau nelaikytini darbdaviais. Tai, kad sprendimą nutraukti darbo sutartį su ieškove priėmė savivaldybei atstovaujantis meras, lėmė išvadą, jog meras tik įgyvendina juridinio asmens – mokyklos – savininko (savivaldybės) teises ir pareigas, tačiau nėra ieškovės – mokyklos direktorės – darbdavys. Todėl teismas ieškovės reikalavimus merui atmetė.

Sprendimas per 30 dienų nuo priėmimo dienos gali būti skundžiamas.