
Naujausios
Teismai nepadės merui išvengti interpeliacijos procedūros
Šiaulių miesto mero Artūro Visocko skundo dėl 2018 metų gruodžio 13 dieną neva neteisėtai surengto Tarybos posėdžio ir jame priimto sprendimo sudaryti komisiją dėl mero įgaliojimų netekimo procedūros, teismai nenagrinės. Tašką padėjo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Mero skundą atmetė
Sausio pradžioje sprendimą nenagrinėti mero skundo priėmė Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmai. Teismas nusprendė, kad šis prašymas nenagrinėtinas teisme, nes Tarybos sprendimas merui teisinių pasekmių nesukelia, komisijos sudarymas yra tarpinis dokumentas. Meras tokį sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, tačiau šis praėjusią savaitę neskundžiama nutartimi paliko galioti pirmosios instancijos teismo nutartį.
Meras teismui teigė, kad Tarybos nariai nesiekia pašalinti jo iš pareigų, nes sudarytai komisijai nurodytiems faktams ištirti nustatytas 2,5 mėnesio terminas išvadai pateikti. Jo įsitikinimu, rinkimų išvakarėse viliamasi paskelbti „sensacingas, šokiruojančias ir pribloškiančias“ išvadas, taip tikintis paveikti rinkimų rezultatus.
Tačiau Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija mero skundą atmetė ir paaiškino, kad tik tuo atveju, jei Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėtų klausimą dėl mero apkaltos, kartu pagal susiklosčiusią teismo praktiką būtų vertinama ir tai, ar nebuvo esminių proceso pažeidimų inicijuojant apkaltą.
Tarybos sudaryta komisija iki vasario pabaigos turi baigti darbą. Meras A. Visockas raštu atsisakė su ja bendradarbiauti. Komisijos pirmininkas Gedeminas Vyšniauskas, anksčiau žadėjęs, kad išvados bus jau šią savaitę, sakė, kad „išlenda vis daugiau medžiagos“, todėl komisijos darbas tebevyksta.
Direktorius ir vicemeras bylinėjasi su Taryba
Primename, kad 2018 metų gruodžio 13 dieną miesto Tarybos posėdį sušaukė 19 Tarybos narių be mero frakcijos ir dar poros frakcijoms nepriklausančių politikų. Mero frakcija tuomet išplatino pareiškimą, kad šis posėdis yra neteisėtas, tačiau kol taip nenusprendė teismai, priimti sprendimai galioja. Beje, pirmosios instancijos teismas atsisakė nagrinėti šio posėdžio teisėtumo klausimą, motyvuodamas, kad dėl to į teismą gali kreiptis tik Vyriausybės atstovas, o tokio kreipimosi nėra.
Minėtame Tarybos posėdyje buvo inicijuota interpeliacija A. Visockui, iš pareigų atleisti Administracijos direktorius Antanas Bartulis bei vicemeras Domas Griškevičius.
Pagrindinis šių sprendimų motyvas – galimai visi trys šie politikai siekė nutraukti bylą Arbitražo teisme su Šiaulių arenos koncesininku VšĮ „Pramogų sala“, atsisakant pretenzijų į neva permokėtą koncesijos mokestį ir pasirašant nenaudingą miestui taikos sutartį. Nors sprendimą nutraukti bylą Arbitražo teisme priėmė Taryba, vėliau politikai tvirtino, kad jie galimai buvo apgauti, gavo ne visą informaciją.
A. Bartulis ir D. Griškevičius sprendimus atleisti apskundė Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams, teismo posėdžiai numatyti vasario 27 dieną. Teismas atsisakė svarstyti skundo dalį dėl paties Tarybos posėdžio teisėtumo, tačiau nagrinės jų atleidimo aplinkybes.
Abu politikai prašo priteisti jiems kompensacijas už priverstines pravaikštas bei teismo išlaidas.
A. Bartulis ilgai priverstinėse pravaikštose neužsibuvo, jau sausio pradžioje meras jį įdarbino savo patarėju.
Buvęs vicemeras nebeprašo jį grąžinti į pareigas, tačiau A. Bartulis dar mielai grįžtų į Administracijos direktoriaus kabinetą ir padirbėtų ten bent iki balandžio pradžios, kai įvyks pirmasis naujos kadencijos Tarybos posėdis.
Tarybai teismuose atstovauja meras arba jo įgaliotas asmuo, tad politikai gali ir neturėti galimybių teisiškai įrodyti savo argumentų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių meras nesėkmingai skundė teismams gruodžio mėnesį 19 Tarybos narių inicijuoto posėdžio sprendimą pradėti jam interpeliacijos procedūrą.