Naujausios
Tarp korumpuočiausių – politikai ir vadovai
Šiaulių universiteto bibliotekoje vakar paminėta Tarptautinė antikorupcijos diena. Ta proga surengtos konferencijos dalyviai, Šiaulių apskrities policijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai ir Šiaulių universiteto atstovai, akcentavo, kad korupcijos lygis Lietuvoje mažėja, o nepakantumas kyšiams ir kitoms korupcinėms veikoms auga.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Teigta, kad korupcijos mažėja
Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas savo pranešime demonstravo nuotraukas su korupcijos pavyzdžiais, kur prieš kelerius metus pareigūnai pinigus slėpdavo pirštinėse ar ginklų vamzdžiuose. Jis pabrėžė, kad korupcija pareigybių nesirenka ir tai aktualu visiems – nuo eilinio pareigūno iki aukšto lygio vadovo.
Anot E. Jablonsko, šių dienų policija visai kitokia nei buvo prieš kelerius metus, ji padeda žmonėms ir saugo savo mundurą.
Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vyresniosios specialistės Jurgitos Ramzytės teigimu, gerokai išaugo pranešimų apie korupciją skaičius, ir dabar STT kas trečią ikiteisminį tyrimą pradeda pagal asmenų suteiktą informaciją.
Šiemet per trečiąjį metų ketvirtį Šiaulių apskrityje gauti 49 gyventojų pranešimai apie galimos korupcijos atvejus.
Kasmet STT tirtose bylose nuteisiama daugiau nei 100 asmenų. Pernai buvo nuteisti 44 politikai ir vadovaujančias pareigas einantys asmenys, trys teisėjai, septyni advokatai, 33 valstybės įmonių specialistai ir kiti asmenys.
2015 metais pradėta mokėti asmenims už suteiktą vertingą informaciją apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Pernai iš viso buvo išmokėta 6 800 eurų, šiemet per pirmąjį pusmetį – 4 100 eurų.
Šiaulių apskrities policijos Imuniteto skyriaus viršininko Rolando Karaliaus teigimu, Joniškyje ir Pakruojyje atlikta gyventojų apklausa parodė, kad žmonės vis rečiau duoda kyšius, o gyventojų nepakantumas korupcijai kasmet vis labiau auga.
Šiemet Pasaulio korupcijos reitinge, kurį rengia „Transparency International“, Lietuva tarp 168 šalių užėmė 32 vietą (surinko 61 balą iš 100 galimų, 2012 metais – 54 balus). Pirmose pozicijose – Danija, Suomija, Švedija.
Pagerbti nepakančiausieji
Renginio metu už pavyzdingą ir principingą tarnybinių pareigų atlikimą padėkos „Už nepakantumą korupcijai“ įteiktos Aivarui Navickui, Šiaulių apskrities policijos Patrulių rinktinės 1-osios kuopos vadui, Šiaulių miesto ir rajono viešosios policijos skyriaus specialistams Danutei Jakubkienei, Danieliui Budriui.
Taip pat – Žanui Stalygai, Radviliškio rajono policijos patruliui, Kastyčiui Rimkui ir Ramūnui Kulikauskui, Raseinių rajono policijos patruliams, Aurimui Šimkui, Pakruojo rajono policijos patruliui ir Šiaulių apskrities policijos Komunikacijos grupės vyresniajam specialistui Aleksandrui Apočkinui.
Kreiptasi į vairuotojus
Antikorupcijos dienos išvakarėse šalies policininkai vairuotojams bandė priminti, kokia atsakomybė gresia pamėginus papirkti policijos pareigūną. Policininkai stabdė automobilius, bendravo su vairuotojais, ragino kovoti su korupcija, nevengti atsakomybės už padarytus pažeidimus, dalytis informacija, jei teko susidurti su policininku, reikalavusiu atlygio.
Vairuotojams įteiktos skrajutės, kuriose pateikta išsami informacija apie kyšio žalą, ir kokią atsakomybę užtraukia toks poelgis.
Dauguma vairuotojų teigė į kyšius žiūrintys smerkiamai. Kai kurie vis dėlto prisipažino, kad yra išvengę atsakomybės pareigūnui duodami pinigų.
Deja, ne visiems vairuotojams vakarykštis susitikimas su policininkais buvo malonus.
Prie Šiaulių dirbę pareigūnai už įvairius pažeidimus surašė kelis protokolus. Vieno vairuotojo kraujyje aptikta alkoholio, tačiau jo koncentracija neviršijo leistinos normos (0,31 promilės).