Sodybos savininkas „kulinarinio paveldo puoselėtoju“ nebebus

Policijos nuotr.
„Kulinarinio paveldo puoselėtojas“ naminio alkoholio gamybą vykdė visu pajėgumu. Talpyklos su šimtais litrų naminio gėralo jau laukė realizacijos.

Seime vykstant kovai dėl naminės degtinės legalizavimo, kai kurie gyventojai, net nelaukdami sprendimų, imasi iniciatyvos kulinarinio paveldo puoselėjimu kaimo sodybose. Ir visai nesvarbu, kad jos neturi kaimo turizmo sodybos statuso.

Pareigūnai, vykę tikrinti informacijos apie naminės degtinės gaminimą Mažeikių rajone, rado tokį kiekį, kad jo greičiausiai būtų užtekę ne tik Telšių, bet ir Šiaulių apskrities girtuokliams.

Atokioje ir apšnerkštoje sodyboje pareigūnai pataikė į patį naminės degtinės gamybos įkarštį. Kieme juos pasitiko iš apgriuvusio ūkinio pastato sklindantis stiprus naminės degtinės tvaikas.

Pastate iš didžiulio katilo į kibirą intensyviai varvėjo naminukė, pasieniais stovėjo apie 300 litrų jau gatavos produkcijos ir tonos dydžio plastmasiniai indai, kurių vieni buvo jau tušti, kituose dar pukšėjo apie dvi tonas raugo, laukiančio savo eilės virsmui skaidriais „velnio lašais“.

Pareigūnus pasitiko šį procesą prižiūrintis 35 metų vyras, jis pripažino, kad čia darbuojasi nuo ankstaus ryto. Ugnį kurstantis gamybos proceso prižiūrėtojas, matyt, atliko ir degustatoriaus vaidmenį, nes pareigūnai jam nustatė 1,46 promilės girtumą. Vyras teigė, kad jis tik pagalbininkas, o „fabrikėlis“ priklausantis kitam vyrui.

Paaiškėjo, kad policijos pareigūnai šio „fabriko“ savininką pažįsta, nes jis ne kartą yra teistas už vagystes, o prieš kelerius metus ir už neteisėtą naminių stiprių alkoholinių gėrimų gaminimą bei laikymą. Dabar už tą pačią nusikalstamą veiką vyrui vėl pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tokio alkoholio kiekio, koks buvo rastas sodyboje, pačiam suvartoti – jokių galimybių, tad, įtariama, naminė degtinė turėjo iškeliauti didelių reikalavimų alkoholiniams gėrimams nekeliančiai vietinei rinkai.