Sodo name rastos nušautos trys šernės ir lūšiukas

Sodo name rastos nušautos trys šernės ir lūšiukas

Sodo name rastos nušautos trys šernės ir lūšiukas

Vakar Šiaulių regiono aplinkosaugininkai kartu su policijos pareigūnais šturmavo vieną iš Šiaulių rajone, Linartų sodų bendrijoje esančių sodų. Gyvenamojo namo rūsyje aptiktos trys nušautos šernės, kurias dabar medžioti draudžiama. Čia pat stovinčiame šaldytuve rasta užšaldyta lūšis — gyvūnas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Grėsmė

Dėl neteisėtos medžioklės policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Jei aplinkosaugininkų ir policijos pareigūnų surinkti įrodymai paliudys, kad medžioti draudžiamus gyvūnus paklojo pareigūnų šturmuotos sodybos šeimininkas 32 metų Tomas Steponaitis, jam teks ne tik atlyginti gamtai padarytą žalą, bet ir atiduoti savo ginklą. Vyras mažiausiai metams praras teisę medžioti.

Be to, neteisėtą medžioklę galimai vykdžiusiam linartiškiui gresia ir baudžiamoji atsakomybė — bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Radiniai

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai skambučio apie į Šiaulių rajone, Linartų soduose esantį kolektyvinį sodą su gyvenamuoju namu gabenamus nušautus žvėris sulaukė vakar apie septintą ryto.

Pareigūnai apie galimą brakonieriavimo atvejį informavo Šiaulių rajono policiją. Apie devynias nuvykus į Linartų sodus namo šeimininkas vartų ilgokai neatvėrė. Apžiūrėję gatvėje stovintį automobilį pareigūnai jame pastebėjo kraujo žymių — įtarta, jog būtent šiuo „Audi“ markės automobiliu buvo gabenami nušauti žvėrys.

Pagaliau patekę į kiemą ir gyvenamąsias patalpas pareigūnai namo rūsyje surado tris viena šalia kitos gulinčias šernes. Vienas gyvūnas, anot aplinkosaugininkų, jau buvo pradėtas doroti.

Tęsdami patalpų apžiūrą pareigūnai patikrino ir čia pat stovinčius šaldiklius. Viename iš jų pastebėta sušalti spėjusi lūšis — spėjama, jaunas patinėlis.

Kitos šaldymo kameros, anot aplinkosaugininkų, buvo grūste prigrūstos įvairios skerdienos — kiekvienoje lentynoje prikabintas užrašas, kokios rūšies mėsa saugoma: briediena, elniena, stirniena ar žuvis.

Tęsdami kratą T. Steponaičio namuose policijos pareigūnai aptiko ne tik mėsos, bet ir kontrabandinių prekių — 40 blokų rūkalų su rusiškomis banderolėmis. Rasti ir mažiausiai penki legalūs medžiokliniai ginklai — juos, kol vyksta tyrimas, laikinai paėmė policijos pareigūnai.

Pamatęs „Šiaulių krašto“ žurnalistus, namo šeimininkas įspėjo: “Tik įeikit į kiemą, paleisiu šunis“.

Nušautus gyvūnus aplinkosaugininkai išvežė į Kurtuvėnuose esančią žvėrių apdorojimo cechą. Ieškota kulkų, kurios turėtų įrodyti, iš kokio ginklo gyvūnai pašauti ir kas šio ginklo savininkas. ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Algimantas Lacis „Šiaulių kraštą“ informavo, kad vienos iš šernių kūne kulka surasta. Ji bus perduoda policijos kriminalistams ir identifikuota.

Lūšiuką sako pirkęs

Sodybos šeimininkas T. Steponaitis, anot aplinkosaugininkų, jiems dėstė įvairias žvėrių įsigijimo versijas, esą visas tris šernes pro langą paklojęs jo tėvas, kurio derlių šie laukiniai žvėrys bandę išmindyti. Medžioti draudžiamos lūšies linartiškis tvirtino apskritai nenušovęs — šį gyvūną nusipirkęs.

Apie nušautą lūšį aplinkosaugininkai informavo lūšių auginimu užsiimantį kurtuvėniškį Petrą Adeikį. Šių nykstančių gyvūnų gausinimu besirūpinantis vyras patvirtino iš trijų lūšių vakar pastebėjęs tik dvi. Neatmetama galimybė, kad gyvūnas buvo nušautas būtent Kurtuvėnų regioniniame parke.

ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos inspektoriaus Petro Trafimovo teigimu, sumedžiotos trys šernų patelės — ne jaunesnės nei dvejų metų. O tokias medžioti šiuo metu yra draudžiama.

„Viena šernė akivaizdžiai žindė ne mažiau septynis šerniukus, — sakė aplinkosaugininkas. — Gaila jauniklių.“

Kol kas neaišku, kur — Šiaulių rajono ar kaimyniniuose miškuose — nušautos šernės.

Ikiteisminio tyrimo metu turėtų paaiškėti, kur norėta realizuoti žvėrieną. Neoficialių šaltinių teigimu, žvėriena galėjo būti tiekiama į už keliolikos kilometrų esančią šeimos kaimo turizmo sodybą.

ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto Valento Vaičiūno teigimu, skambučių ir signalų apie Linartų sodų gyventojo galimai neteisėtą veiklą aplinkosaugininkai sulaukiantys bemaž pusmetį.

„Po užsitęsusio tyrimo sodyboje pagaliau pavyko užtikti įkalčius,“ — sakė V. Vaičiūnas.

Viena šernė akivaizdžiai žindė ne mažiau septynis šerniukus.

LŪŠIS: Brakonieriavimo auka — į Raudonąją knygą įrašyta lūšis. Žala gamtai — 19750 litų.

PAIEŠKA: Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Valentas Vaičiūnas (kairėje) su talkininku vieną po kitos krauna atvežtas tirti šernes — bus ieškoma kulkų.

POELGIS: Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistas Petras Trafimovas sakė esantis šokiruotas į gyvūnus neteisėtai šaudžiusio medžiotojo poelgio.

VARTAI: Linartų soduose esančioje sodyboje — aplinkosaugininkai, policijos pareigūnai. Žurnalistams šeimininkas įeiti uždraudė.

 

Jono TAMULIO nuotr.