
Naujausios
Smurtas – visos šeimos liga
Nerimstant aistroms dėl motinos ir jos sugyventinio užmušto keturmečio Matuko iš Kėdainių, turime pripažinti: smurtas mūsų kasdienybėje, kaimynystėje klesti. Motina – prieš vaiką, sūnus – prieš neįgalų tėvą, vyras – prieš žmoną, brolis – prieš brolį. Vien Šiaulių apskrities policijoje pernai pradėta 1320 ikiteisminių tyrimų dėl smurto Šiaulių apskrities šeimose. Kodėl smurtaujama, kur riba, kai taikus kalbėjimas tampa neįmanomas?
Pokalbis apie smurto šaknis, smurtautojus ir smurto aukas – su Šiaulių apygardos teismo psichologe Vaida ŠARAUSKIENE.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Nuo smurto iki smurto
– Ar dažnai darbo praktikoje susiduriate su smurtu artimoje aplinkoje?
– Daugeliui žodis "smurtas" asocijuojasi su fiziniais sužalojimais, tačiau dažnai jis prasideda įvairiomis formomis kur kas anksčiau nei ant kūno pasirodo mėlynės. Dirbdama teisme ir individualiai konsultuodama šeimas pastebiu, kad dažniau smurtą artimoje aplinkoje naudoja vyrai, aukomis tampa vaikai, moterys.
Po šalį sukrėtusių įvykių per pastaruosius metus darbo su smurto aukomis padaugėjo kone tris kartus. Visuomenė tapo mažiau pakanti smurtui, dažniau apie tai praneša policijos pareigūnams, padaugėjo ikiteisminių tyrimų skaičius dėl smurto artimoje aplinkoje, ypač prieš vaikus. Per 2017 metus gavau daugiau nei 400 prašymų apklausti vaikus Šiaulių regione, nukentėjusius arba stebėjusius muštynes savo namuose, patyrusius įvairių sužalojimų ir panašiai.
Dauguma smurto atvejų šeimoje įvyksta vartojant alkoholį, išgertuvėse dalyvaujant ir jas stebint vaikams.
Bendraudama su smurtautojais pastebiu, kad iki smurto jie naudoja įvairias galios demonstravimo formas: persekioja, domisi su kuo susitinka, bendrauja auka, kritikuoja jos darbo aplinką, svajones, draugų ratą, naudoja ekonominį smurtą, kada riboja arba perdėtai kontroliuoja aukos finansus.
Dažnai išgirstu, jog šeimoje naudojamas seksualinis smurtas. Visuomenėje, kartais bendraudama su pareigūnais, girdžiu sakant, jog seksualinės prievartos šeimoje būti negali. Tai vienas didžiausių mitų. Pasitaiko atvejų, kada moterys yra verčiamos tenkinti vyrų, sugyventinių seksualinius poreikius prieš savo valią, kartais net girdint ar stebint vaikams. Apie tai kalbėtis su aukomis būna ypač sunku. Kartais turi praeiti laiko, kad moteris prabiltų.
– Kokius jausmus, mintis išgyvena smurtą patyrusios moterys? Kaip teisinasi smurtavę vyrai?
– Savo veiksmus smurtauti linkę asmenys dažnai pateisina pavydu, stipria meile. Smurtą jie pateikia kaip bereikšmį dalyką, pasakoja, kad jėga panaudota prieš silpnesnį šeimos narį – ne smurtas, o išprovokuotas žingsnis.
Tuo tarpu smurtą patiriančios aukos išgyvena bejėgiškumą, bėgant laikui yra emociškai smukdomos, žeminamos, dažnai jaučia netgi kaltę.
Dirbdama su aukomis pastebiu, kad dažnai jos prisiima visą atsakomybę už tai, kad nukentėjo, randa „objektyvių“ priežasčių pateisinti smurtautojo elgesį, pavyzdžiui, „galėjau jam nieko nesakyti, neprovokuoti“ arba „mano žvilgsnis įžiebė jo pyktį“, „pradėjo verkti vaikas ir trukdė jam ilsėtis“ ir pan.
Prieš kelerius metus pas mane atėjo sumušta moteris. Jauna, tačiau sugniuždyta asmenybė, kurios vienintelis noras – pamatyti suimtą sugyventinį, atleisti jam ir kad jis kuo greičiau grįžtų namo. Tai dažnas pavyzdys, kada nuo smurto nukentėjusi auka ne tik atleidžia, bet netgi stengiasi atsiimti kaltinimus, tikina policiją kvietusi „iš didelio pykčio“, „keršto troškimo“.
– Kodėl aukoms neretai sunku palikti smurtautoją?
– Smurto aukos tarsi įsisuka į užburtą ratą – stengiasi tenkinti smurtautojo reikalavimus, kad tik išvengtų smurto protrūkio. Vis tik moters pastangos sušvelninti situaciją laukiamų rezultatų dažniausia neatneša – padėtis šeimoje negerėja, įtampa toliau auga. Tai gali trukti savaites, mėnesius, metus. Po „taikaus“ periodo vėl smurtas.
Praktikoje pastebiu, kad smurtas šeimoje neretai vyksta be liudytojų. Dažnai aukos vengia kreiptis pagalbos, mano, kad niekas nepadės, galvoja, kad jų nesupras, nebus užtikrintas saugumas. Ir smurtas, deja, dažnai baigiasi „susitaikymu“. Smurtautojas atsiprašo ir pažada daugiau taip nesielgti, jeigu ji „gerai elgsis ir jo neprovokuos“.
Smurtautojai patys tiki, kad daugiau neskriaus aukos, nes mano, kad gali save kontroliuoti, jei tik ji nepamirš „išmoktos pamokos“ ir ateityje elgsis tinkamai, nesuteikdama priežasčių ją mušti. Smurtą naudojantys asmenys netgi sudaro ilgą pažadų sąrašą, pavyzdžiui: mes gerti, įsidarbins, nustos lošti ir pan.
Ilgainiui moterys išmoksta atpažinti gresiantį smurtą ir netgi prisitaikyti. Nepaisant visko, jos bijo netekti smurtautojo meilės, dėmesio. Dažniau tai moterys, finansiškai priklausomos nuo savo vyrų, kurios baiminasi, kad be vyro uždirbamų pinigų neišlaikys savęs ir vaikų, nesugebės išsinuomoti būsto, patenkinti savo bei vaiko poreikių. Todėl dažnai lieka gyventi „dėl vaikų“, „finansiškai saugiai“, tačiau aukoja ramybę.
Smurto šaknys – ir vaikystėje
– Kodėl tampama smurtautoju?
– Daug kalbama apie smurto artimoje aplinkoje priežastis. Man atrodo, kad smurtą dažniausiai sukelia smurtas. Smurtautoju negimstama, smurto išmokstama dar vaikystėje ir tai, deja, gali tapti nuolatiniu elgesiu.
Dirbdama su smurtaujančiaisiais pastebiu, kad toks jų elgesys būna stipraus pykčio, kurį suvaldyti yra sunku, išraiška, taip pat menkavertiškumo, žemos savivertės požymis.
Gaila, bet mūsų visuomenėje mažai dėmesio skiriama vaikų emociniam ugdymui. Vaikai nemoka, nėra mokomi įvardinti savo jausmų. Dažnai pavydą, pyktį, vienišumą stengiasi nuslopinti arba išreiškia smurtaudami, naudodami jėgą darželyje, mokykloje, namuose. Didelė tikimybė, kad šių svarbių dalykų neišmokęs vaikas naudos smurtą sukūręs savo šeimą.
Į mane, kaip į psichologę, kreipiasi smurtauti linkę asmenys. Dažnai tai būna žmonės, vaikystėje patys nukentėję arba stebėję smurtą, pavyzdžiui, matydavę kaip tėvas muša mamą, mama muša vaikus ir panašiai. Tokiose šeimose užaugę vaikai patys naudoja smurtą arba yra linkę smurtą kęsti savo šeimose, pavyzdžiui, jei vaikystėje diržu auklėtas berniukas, bijodamas mušimo, paklusdavo tėvams, tikėtina, kad fizinį smurtą jis naudos ir savo vaikų, o gal ir žmonos „auklėjimui“.
Moterys, vaikystėje mačiusios mušamą mamą, nedrįsusią palikti smurtaujančio tėvo ar patėvio, susitaiko su aukos vaidmeniu. Tokioms moterims smurtas tampa norma, priimtinu elgesiu.
Kartą pas mane atvyko 20-metė, nukentėjusi nuo savo vyro. Jos mama ragino „nekelti skandalo į viešumą, nesikreipti į policiją, išsigydyti žaizdas pačiai, nes taip daro visos normalios moterys“. Mergina buvo taip įbauginta, jog kreiptis pagalbos, kviesti policiją nedrįso. Tokie atvejai būna didelis iššūkis psichologui, kadangi reikia motyvuoti auką kreiptis pagalbos, dirbti su jos „savęs“ vertinimu, dažnai dideliu menkavertiškumu.
Gina smurtautoją, nes myli
– Pakalbėkime apie jautriausią smurto grandinės dalį – vaikus. Kaip jaučiasi jie?
– Bendraudama su vaikais, kurie tampa smurto artimoje aplinkoje liudytojais. Ruošdamasi pokalbiui su vaiku dažnai išgirstu klausimų: „Mama ar tėtis mane čia matys? Aš nenoriu"; „Kas bus, jei papasakosiu tiesą?“. Norėdami „apginti“ sau brangius žmones (mamą ar tėtį) vaikai atsisako pasakoti apie šeimoje patirtus skaudžius išgyvenimus, sugalvoja aplinkybių, dėl kurių galimai patyrė įvairių sužalojimų ("supausi ir nukritau“, „užkliuvau už durų“ ir pan.).
Sudėtingiausia, kada į teismą dėl smurto vaikas atvyksta lydimas abiejų tėvų (net ir įtariamųjų). Ateinu pasiimti vaiko ir nusivesti į apklausos kambarį, o jis sėdi su „meiliai“ apsikabinusiu patėviu ir mama, kurią stipriai sumušė. Vaiko nuomonė dažnai būna suformuota kurio nors iš tėvų, grįsta noru atleisti, dažnai net kaltinti save.
Vaikai atsakomybę už patirtą arba stebėtą smurtą prisiima kalbėdami apie savo elgesį, pavyzdžiui, „per garsiai kalbėjau"; „laksčiau po namus“, „trukdžiau žiūrėti televizorių“, „man nepasisekė mokykloje“, „galėjau būti geresnis“, „galėjau nesikišti į konfliktą“, „neperjungiau tėčio mylimiausios dainos, todėl ir gavau“.
Pasitaiko atvejų, kai vaikai kaip žirnius išberia, jog jų niekas nemušė, kad jie visiems melavo, kad jų šeimoje visi sutaria.
Pradėjus pasakoti apie taisyklę, jog reikės sakyti tiesą mažesnieji dažnai susigraudina, tada ir prasideda „tikrasis“ pokalbis. Vaikui sunku meluoti, sunku pasakoti suaugusių versiją. Skaudu matyti, kaip į teismą kartu su liudyti turinčiais vaikais ateina mamos, bandydamos apsaugoti savo sugyventinius, sutuoktinius paruošia vaiką apklausai, iš anksto „surepetuoja“ atsakymus.
Dalis vaikų išreiškia nuogąstavimus, baimes dėl savo ateities gyvenimo su smurtaujančiu artimu žmogumi, pasakoja, jog susitaikyti nori kitas iš tėvų, nes be smurtaujančių mamos ar tėčio nebus laimingas, negalės nusipirkti maisto, sumokėti mokesčių, išleisti vaiko į mokyklą ir pan.
– Kaip vaikystėje patirtas smurtas pasireiškia ateityje?
– Smurto patyrimas, stebėjimas vaiką žaloja ne tik fiziškai, tačiau paliečia ir visas jo gyvenimo sritis – mokymąsi, emocijas, elgesį, santykius. Tokie vaikai daug dažniau jaučia nerimą, vertina save kaip prastesnį, blogą, nepilnavertį, nereikalingą, jie dažniau serga depresija. Jiems sunkiau sekasi valdyti emocijas, todėl dažnai gali pasireikšti pykčio, agresijos protrūkiai ar net savižudiškos idėjos. Kai kurie sunkumai nesibaigia vaikystėje, jie žaloja ir suaugus, sukurdami nesibaigiantį smurto ratą. Tokie vaikai užauga menkus tėvystės gebėjimus turinčiais tėvais ir motinomis, jie dažnai būna agresyvūs ir smurtaujantys partneriai.
Būtina ieškoti išeičių
– Su kokiomis problemomis šeimos kreipiasi į psichologą?
– Kreipiasi dėl įvairių priežasčių: tarpusavio nesutarimų, konfliktų, vaikų auklėjimo, finansinių sunkumų, neištikimybės, priklausomybių alkoholiui, narkotikams, lošimams, pornografijai ir t.t.
Dažnai problema, dėl kurios ateina šeimos, būna tik ledkalnio viršūnė, po kuria slypi įvairių rūšių smurtas šeimoje, vidiniai konfliktai atkeliavę iš vaikystės.
Atėjusieji pripažįsta, jog nemoka, negeba valdyti savo pykčio, kitų emocijų. Pripažinimas – pirmasis žingsnis sprendimo link. Raginu kreiptis pagalbos į specialistus, spręsti savo problemas, kol situacija nepasiekė kritinės ribos.
Esant smurtui šeimoje „serga visi jos nariai“, todėl pagalba būtina absoliučiai visiems artimiesiems. Natūralu, jog nenorima į savo šeimos gyvenimą įtraukti nepažįstamus asmenis, pavyzdžiui, psichologą. Aptarinėti savo problemas, „skalbti šeimos skalbinius“ dažniausiai nejauku. Pasitaiko, kad, paskambinus vyrui, pas psichologą sėdinti žmona meluoja, jog yra pas draugę, mamą, parduotuvėje.
Vis tik bendraudamos su „pašaliniu“, turinčiu specialių žinių psichologu, poros gali atrasti būdą „išbristi iš sudėtingos situacijos“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Anot psichologų, šeima, kurioje smurtaujama, serga. Pagalbos reikia ieškoti nedelsiant.
Vaida_Sarauskiene_teismo_psichologe_03A_GBs
Psichologė Vaida Šarauskienė tvirtina, kad vaikystėje šeimoje patirtas ar matytas smurtas vaiką sužaloja visam gyvenimui.