Slaugytoja tapo įtariamąja

Slaugytoja tapo įtariamąja

Slaugytoja tapo įtariamąja

Praėjusių metų gruodžio mėnesį Šiaulių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikoje įvykusio incidento, kai cheminiu skysčiu buvo nudeginti naujagimiai, tyrime dedami taškai. Ikiteisminį tyrimą dėl sveikatos sutrikdymo dėl neatsargumo atliekantys teisėsaugininkai pareiškė įtarimus.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Kalčiausia slaugytoja?

Šiaulių miesto apylinkės prokuratūra pareiškė įtarimą Šiaulių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos darbuotojai dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo dėl neatsargumo, dėl ko nukentėjo du kūdikiai. „Šiaulių krašto“ žiniomis, įtariamoji — ne pirmus metus dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja, atlikusi įprastą kasdienį vaikų tualetą.

Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros Pirmojo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojos A. Jovaišaitės teigimu, surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys rodo, kad darbuotoja atliko kūdikių tualeto priežiūrą antiseptiniu skysčiu, kuris, kaip paaiškėjo tyrimo metu, buvo sumaišytas su kita, ne medicinoje naudojama chemine medžiaga, todėl dviems kūdikiams dėl jos neatsargumo buvo nesunkiai sutrikdyta sveikata. Kitiems kūdikiams konstatuoti lengvesni kūno sužalojimai.

Tyrimo metu, anot prokurorės, buvo tiriamos įvairios įvykio versijos, aiškinamasi ar tai buvo padaryta tyčia, ar dėl neatsargumo.

Ikiteisminio tyrimo metu į prokurorus kreipėsi dar vieno galimai nuo šios procedūros nukentėjusio kūdikio tėvai. Šis tyrimas buvo prijungtas prie atliekamo ikiteisminio tyrimo siekiant nustatyti šio įvykio aplinkybes.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, nukentėjusių naujagimių artimieji yra pareiškę civilinius ieškinius turtinei bei neturtinei žalai atlyginti. Ieškinių dydžiai neatskleidžiami.

Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, užtikrino, kad visų nukentėjusių naujagimių sveikatos būklę šeimos gydytojai ir pediatrai stebi iki šiol, stebima vaikučių vystymosi raida. Kūdikių tėvams, anot Šiaulių ligoninės vadovo, sudarytos sąlygos konsultuotis ir su ligoninės vaikų ligų gydytojais.

„Gaunami atsakymai patvirtina, kad kūdikiai auga sveiki“, — sakė P. Simavičius.

Naudotas baldų valymo skystis

Dabar jau žinoma, jog chemikalas, panaudotas naujagimių odelei dezinfekuoti, buvo baldų valymo priemonė. Dėl to didesnius ar mažesnius cheminius nudegimus naudojant vieną ir tą patį medicininį preparatą patyrė dešimt naujagimių — du sužaloti nesunkiai, o aštuoneto sužalojimai nežymūs.

Iš pradžių galvota, kad naujagimių odelė pažeista ne vienerius metus priežiūrai naudotu dezinfekantu „Cutasept F“, tačiau nustatyta, kad naudotas ne naujagimių tualetui nerekomenduotinas dezinfekantas “Cutasept F.

„Cutasept F“ flakonėlyje, iš kurio suvilgyta vata buvo nuvalyti naujagimiai, buvo visai kitas skystis — baldų valymo priemonė. Nustatyta, kad šiame skystyje cheminės medžiagos chlorido koncentracija net 160 kartų viršija tą, kuri yra “Cutasept F“ preparate.

Kaip stiprus cheminis preparatas pateko į medicinos naudojamo dezinfekanto buteliuką, kol kas neaišku. Vadinasi, kol kas neatsakyta į pagrindinį klausimą — kas tikrasis nelaimės kaltininkas, pripylęs stipraus chemikalo. Šiaulių teisėsaugininkai sako, kad tai turėtų paaiškėti toliau vykstančio ikiteisminio tyrimo metu.

Nelaimė

Tai, kad dešimties naujagimių odelė nudeginta tik kūno vietose, kurios valytos tariamai antiseptiniu skysčiu, Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikos medikai pastebėjo pernai, gruodžio 12-ąją.

Planinę apžiūrą atliekantis gydytojas neonatologas, apžiūrėdamas vieną naujagimį, už jo ausyčių pastebėjo pūslelinius bėrimus. Netrukus bėrimų aptikta ir mažylio pažastyse, kirkšnyse, ant kakliuko.

Apžiūrėjus kitus naujagimius bėrimų aptikta ir dar ant šešių vaikučių kūnelių. Dar du mažylius, jau išleistus į namus, tą pačią dieną aplankė pediatrai. Šių naujagimių kūnelių oda tam tikrose vietose taip pat buvo pažeista.

Visi naujagimiai reanimobiliais buvo išvežti į Kauno medicinos universiteto klinikas.

KLAUSIMAS: Dar nepavyko atsakyti į esminį klausimą: kaip grindų valymo skystis pateko į medicininio dezinfekanto buteliuką?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.