Šiaulių ligoninės vadovui pareikšti įtarimai

Redakcijos archyvo nuotr.
Pandemijos epicentre visąlaik buvęs Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika turės aiškintis Specialiųjų tyrimų tarnybai dėl galimai vykdytų neteisėtų veikų.
Prieš kelias dienas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų pradėtas ikiteisminis tyrimas klampina vis daugiau šalies medicinos įstaigų ir jų vadovų. Įtarimai korupcinėmis veikomis šiuo metu pareikšti jau 51 asmeniui. Tarp įtariamųjų – ir Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Šimtai nusikalstamų veikų, dešimtys įtariamųjų

STT tęsia ikiteisminį tyrimą, kuriuo siekiama nustatyti, ar organizuojant ir dalyvaujant skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų medicininės įrangos ir kitų medicinos priemonių viešuosiuose pirkimuose, nebuvo padarytos korupcinės nusikalstamos veikos. Tyrimas šiuo metu apima dvylikos privačių įmonių sandorius dėl įvairios medicininės technikos ir kitų priemonių pardavimo keturiolikai Lietuvos gydymo įstaigų, kurie buvo sudaryti po galimai neskaidriai vykusių viešųjų pirkimų konkursų.

Šiuo metu visos Lietuvos mastu tiriama daugiau kaip 100 nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta dešimtys šalies gydymo įstaigų, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.

Įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų šiuo metu jau pareikšti dvidešimt devyniems privačių įmonių atstovams ir dvidešimt dviem gydymo įstaigų darbuotojams, iš kurių devyni – šių įstaigų vadovai. Tarp įtariamųjų – ir dviejų Šiaulių apskrityje veikiančių gydymo įstaigų vadovai – minėtas Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius R. Mažeika ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė.

Daugumai įtariamųjų skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Suimtas tik vienas privačios įmonės vadovas.

Generalinės prokuratūra tiria įvairaus pobūdžio galimai įvykdytas korupcines veikas, pradedant nuo piktnaudžiavimo, papirkimo, prekybos poveikiu ir baigiant kyšininkavimu.

STT pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienerių metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už milijonus eurų.

Tyrimo laikotarpis apima ilgesnį negu metus laiką, o jo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad viešuosiuose pirkimuose dėl medicinos įrangos – echoskopų, ultragarso, kitų priemonių bei įrangos, skirtos operacijoms – įsigijimo buvo ignoruojami kiti galimi tiekėjai, o pirkimų sąlygos buvo derinamos taip, kad konkursus laimėtų konkrečios privačios medicinos įranga prekiaujančios šalies bendrovės.

Teisėsauga užfiksavusi, jog kyšius atsakingi darbuotojai galėjo imti grynaisiais. Kai kurios sumos viršijo ir dešimtis tūkstančių eurų.

Šiuo metu tyrime atlikta jau per pusantro šimto kratų, rasta per 330 tūkstančiai eurų grynųjų.

Korupcinės veikos nėra susijusios su COVID-19 pandemija.

Tyrimą atlieka STT Centrinė tyrimų valdyba kartu su visomis teritorinėmis valdybomis. Tyrimą kontroliuoja, organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei apygardų prokuratūrų Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorų grupė.

Neatmetama, kad tyrimo apimtys ir toliau plėsis.

Veikla sustabdyta

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriui R. Mažeikai pareiškus įtarimus dėl galimos korupcinės veikos, antradienį sustabdyta jo veikla Prezidento sveikatos ekspertų taryboje, kurios užduotis – analizuoti, vertinti ir institucijoms pateikti rekomendacijas dėl COVID-19 plitimo sustabdymo. R. Mažeika priklausė minėtos tarybos sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo grupei.

Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo konkursą R. Mažeika laimėjo 2018-ųjų rugpjūtį. Prieš tai jis užėmė Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovo pareigas.

R. Mažeika – ne vienintelis Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas, tapęs įtariamuoju. Korupcija paskandino dabar jau nuteistą ilgametį Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą Petrą Simavičių ir kelis jo pavaldinius.