Šiaulių apygardos teismo nuosprendis panaikintas

ELTA nuotr.
FOTO APRASAS Šiaulių apygardos teisme kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba pripažintas Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas Lietuvos apeliaciniame teisme buvo išteisintas.
Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Šiaulių apygardos teismo pernai, sausio 24 dieną paskelbtą nuosprendį, kuriuo Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas ir jo patarėja Gintarė Maskoliūnienė buvo pripažinti kaltais dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Apeliaciniam teismui priėmus išteisinamąjį nuosprendį, panaikintas pirmosios instancijos teismo R. M. Račkauskui ir G. Maskoliūnienei skirtas draudimas dirbti valstybės tarnyboje bei sprendimas iš R. M. Račkausko konfiskuoti 5 472 eurų.

Pirmosios instancijos teismas už padarytą nusikalstamą veiką R. M. Račkauskui skyrė 30 tūkstančių eurų baudą ir konfiskavo 5 472 eurus, o G. Maskoliūnienei – 25 tūkstančių eurų baudą. Taip pat abiem nuteistiesiems penkeriems metams buvo atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje.

Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmus neteisingai įvertino kaip nusikalstamus, netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą, todėl nepagrįstai priėmė apkaltinamąjį nuosprendį.

Apeliacinis teismas pritarė pirmosios instancijos teismo išvadoms, kad R. M. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė, būdami valstybės tarnautojai, organizuodami ir vykdydami kaltinime nurodytus viešuosius pirkimus, padarė tam tikrų teisės aktų pažeidimų ir siekė asmeninės naudos, tačiau nesutiko, kad jų veiksmais valstybei ir Panevėžio miesto savivaldybei buvo padaryta didelė žala, kuri yra būtina sąlyga patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

Byloje nustatyta, kad nuteistųjų veiksmais buvo padaryta ne mažesnė nei 4 672 eurų žala, tačiau tokio dydžio žala nesiekia įstatyme nustatyto didelės žalos dydžio – 250 MGL (12 500 eurų). Apeliacinis teismas taip pat nenustatė, kad R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmais buvo padaryta didelė neturtinė žala.

Apeliacinis teismas konstatavo, kad R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmai iš dalies galėjo pakenkti Panevėžio miesto savivaldybės prestižui ir reputacijai, tačiau byloje nėra jokių įrodymų, kad dėl šių asmenų veiksmų būtų sumažėjęs ir kiek sumažėjęs savivaldybės prestižas. Priešingai – normali valstybės ir net savivaldybės veikla nesutriko, nebuvo sudarytos sąlygos kitiems asmenims atlikti neteisėtus veiksmus, pasitikėjimas savivaldos sistema nebuvo pakirstas ir nebuvo sukelti į tai panašūs padariniai. Be to, R. M. Račkausko veiksmai nesulaukė didelio neigiamo atgarsio visuomenėje, nes 2019 metais vykusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose R. M. Račkauskas buvo perrinktas Panevėžio miesto savivaldybės meru.