Šiau­lių su­te­ne­riai už­ka­riau­ja Stok­hol­mą

Šiau­lių su­te­ne­riai už­ka­riau­ja Stok­hol­mą

Šiaulių suteneriai užkariauja Stokholmą

Švedijos teisėsauga skambina nerimo varpais: pastaraisiais metais sostinėje Stokholme užfiksuotas didžiausias prostitucijos organizatorių ir prostitučių srautas iš Lietuvos, daugiausiai - Šiaulių regiono.

Vakar Šiauliuose apsilankę Stokholmo kriminalistai su kolegomis šiauliečiais aptarė bendradarbiavimo būdus užkertant kelią prekybai žmonėmis. Švedų pareigūnai apsilankė „Šiaulių krašto“ redakcijoje.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

„Bosai ir bosiukai“

Švedijos teisėsaugos duomenimis, per 2011 metus ir šiemet Stokholmo regione išaiškinta 30 prostitučių iš Lietuvos, apie 20 iš jų kilusios iš Šiaulių regiono.

Šalia šių merginų nustatyta apie dvi dešimtis sutenerių, beveik visi jie iš Šiaulių.

– Koks sulaikytų sutenerių likimas?

Simon Haggstrom, Stokholmo policijos detektyvas:

– Dauguma jų yra areštuoti. Tik keliais atvejais įrodymų dėl suteneriavimo pritrūko, ir šie asmenys buvo deportuoti iš Švedijos.

Šiaulių suteneriai Stokholme „veikė“ turėdami ne po vieną prostitutę – dažniausiai dviejų sutenerių valdžioje buvo trys ar keturios moterys. Devyniais atvejais suteneriai buvo pasiųsti į kalėjimą. Bausmės už suteneriavimą – nuo dviejų mėnesių iki pustrečių metų kalėjimo.

Žinoma, kad, atvykę į Švediją, suteneriai organizavo prostituciją ir moterų išnaudojimą: rūpinosi, kur jos apsistos, atveždavo ir išveždavo klientus, dėjo skelbimus laikraščiuose.

Tačiau aišku, kad šie už įtariamą suteneriavimą sulaikyti asmenys yra tik nedidelis sraigtelis visame prekybos žmonėmis tinkle – jie atlieka „juodą“ darbą. Paprasčiau tariant, kol kas pavykę areštuoti žemesnio rango sutenerius, kurie greičiausiai yra tik įrankiai visame nusikaltimo procese. Tokie neturi nei pakankamai lėšų, nei proto organizuoti tokio lygio nusikaltimą.

Neabejojame, kad šito didelio tarptautinio nusikalstamo prostitucijos verslo organizatorius–bosas yra kitas. Ir gali būti, kad šis asmuo yra Lietuvoje, neatmetama, netgi Šiauliuose.

– Kokia šių tyrimų baigtis?

Per Hjort, Stokholmo policijos kovos prieš prekybą žmonėmis biuro tyrėjas:

– Vakar – paskutinė teismo diena, kai buvo teisiama viena sutenerių iš Lietuvos grupuotė. Po dviejų savaičių teismas jiems turėtų paskelbti nuosprendį.

Šitą grupuotę pradėjome persekioti praėjusių metų rugpjūtį, tuomet buvo suimti šeši asmenys. Du dėl tam tikrų priežasčių teko paleisti, tačiau jie tebėra įtariamieji. Dar du lietuviai areštuoti pagal tarptautinį arešto orderį.

Dviem iš teisiamųjų pateikti kaltinimai prekyba žmonėmis stambiu mastu, dviem – suteneriavimas. Už suteneriavimą stambiu mastu gresia kalėjimas iki aštuonerių metų, paprastas suteneriavimas – iki ketverių.

– Kas leidžia daryti prielaidą, jog pagrindinis prekybos žmonėmis organizatorius gali veikti iš Šiaulių?

– Kadangi merginos – iš Šiaulių, suteneriai – iš Šiaulių, vadinasi, bosas irgi greičiausiai iš Šiaulių regiono.

Natūralu, kad melagingais pažadais yra užverbuojamos arčiausiai organizatorių esančios merginos. Kai jos atsiduria Stokholme, žaidimo taisyklės staiga pasikeičia: suteneriai uždirba didžiulius pelnus, o merginos – nieko.

– Kol stambi žuvis „tebeplaukioja“, prostituciją užkardyti nepaprasta.

– Tyrimai pradedami nuo to, kad gaunama informacija ir pradedamas sekimas, renkami duomenys. Dirba daugybė įvairių lygių pareigūnų.

Simonas Haggstrom sužino kelis pavienius atvejus. Paskui, vykstant tyrimui, išaiškinama vis daugiau sutenerių ir gausybė nukentėjusiųjų. Įtraukiamos operatyvinės priemonės ir tada smogiama. Mažais žingsniais žengiama „boso“ link. Vienas šių žingsnių yra ir šiandieniniai susitikimai su Lietuvos pareigūnais – sėkmė gali būti užtikrinta tik užsitikrinus bendradarbiavimą. Esmė tai, kad visos tarnybos dirbtų viena kryptimi.

Nusikaltimas – pirkti kūną

– Kokias bausmes Švedijos įstatymai numato seksą už pinigus teikusioms moterims?

Per Hjort:

– Skirtingai nei Lietuvoje, Švedijoje į prostituciją įtrauktos moterys yra laikomos nukentėjusiomis, ne nusikaltėlėmis. Nusikaltėlis pas mus yra tas, kuris perka kūną, o ne jį parduoda. Jūsų įstatymai, deja, baudžia tą, kuris ir taip jau yra nukentėjęs, pažeistas, sugniuždytas.

Švedijos teisėsaugos darbo metodas kitoks – mes bandome sukurti pasitikėjimo ryšį su nukentėjusiomis. Moterys turi įgyti pasitikėjimą, turi pradėti kalbėti – tik tuomet tyrimas gali būti sėkmingas.

– Užmegzti ryšį su moterimi, kuri yra išgąsdinta ir įbauginta, nelengva.

Ulrika Paleus, socialinė darbuotoja, dirbanti su aukomis Švedijos policijoje bei Stokholmo savivaldybėje organizuojanti joms pagalbą:

– Sutinku aukas, kai jos duoda parodymus, kalbuosi su jomis po apklausų. Aiškinuosi, kokia pagalba joms reikalinga.

Kai susitinku nukentėjusiąsias, jos dažniausiai atrodo užtikrintos savimi, stiprios. Tikina, kad viskas yra gerai. Jei pavyksta užmegzti pasitikėjimo santykį, moterys parodo kitą savo pusę – tą, kuri yra pažeista, sugniuždyta, išniekinta.

Prakalbusios aukos dažnai atveria vis gilesnės žaizdas. Daugeliui iš nukentėjusiųjų nustatomas potrauminio sutrikimo sindromas, toks kuris pasireiškia, pavyzdžiui, karo dalyviams.

Ne viena į sutenerių tinklą patekusi lietuvė prabyla apie žiaurų smurtą, prievartą, išnaudojimą. Jos pasakoja neturėjusios iš ko rinktis, buvo priverstos tapti prostitutėmis. Tų merginų gyvenimas privertė jas tapti aukomis: sunki materialinė padėtis, gausi šeimyna, sergantys artimieji. Ir čia staiga pasirodo jaunuolis kuris duoda puikų pasiūlymą! Jautrioje gyvenimo situacijoje merginai pasiūloma išeitis!

Nusikaltėliai suranda silpniausias, pažeidžiamiausias aukas ir tą pažeidžiamumą išnaudoja.

Ann Martin, Stokholmo policijos kriminalistė:

– Moterims labai sunku pasakoti, kas atsitiko, blogos emocijos tarsi užblokuojamos.

Pareigūnams naudojant įvairius sekimo metodus, pavyksta surasti, kas merginas išnaudoja ir kas jas perka. Švedijos įstatymai baudžiamąją atsakomybę – kalėjimą – numato prostitučių klientams.

Lietuvai taip pat reikėtų labiau koncentruotis į sekso pirkėjus, o ne aukas, kaip yra dabar. Ar tai ne nusikaltimas žmoniškumui, kai vienas žmogus perka kitą žmogų?

– Kokių pastebėjimų turite Lietuvos teisėsaugai?

Patrik Cederlof, nacionalinis Švedijos koordinatorius prieš prostituciją:

– Švedijoje socialinis darbuotojas dirba kartu su policijos pareigūnu. Ir kiekvienas dirba savo darbą. Lietuvoje nėra aiškių rolių, kas ką daro.

Jūsų šalyje už aukų (prostitučių) paruošimą parodymams, jų apsaugą, materialinį užtikrinimą yra atsakinga nevyriausybinė organizacija Lietuvos Caritas. Lietuvai derėtų pamąstyti, ką padaryti, kad visos institucijos eitų išvien, papildytų viena kitą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PROGNOZĖ: Stokholmo policijos pareigūnams (iš kairės): Simon Haggstrom, Ann Martin ir Per Hjort pavyko išaiškinti ne vieną nusikalstamo prostitucijos verslo organizatorių iš Šiaulių. Prognozuojama, kad nusikaltėlių srautai į Švediją gali ir toliau didėti.

NUOMONĖ: Nacionalinis Švedijos koordinatorius prieš prostituciją Patrik Cederlof atvirai išsakė nuomonę Lietuvos įstatymuose matantis spragų narpliojant nusikaltimus dėl prekybos žmonėmis.