Senjorų santaupomis sukčiai džiaugėsi neilgai

Redakcijos archyvo nuotr.
Vyresnius žmones mulkino kalintys šiauliečiai.
Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujami ikiteisminį tyrimą kontroliuojančio prokuroro, atskleidė praėjusiais metais rugpjūtį per vieną dieną du sukčiavimus Šiauliuose įvykdžiusią organizuotą grupę, kuri iš dviejų senjorų apgaule pasisavino daugiau negu 8 000 eurų. Baudžiamoji byla perduota Šiaulių apylinkės teismui.

Anksčiau už įvairias nusikalstamas veikas ne kartą teistiems 39-erių ir 35 metų vyrams bei 32-ejų moteriai pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo ir valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą, tyrėjų akys nukrypo į pataisos namus, nes ten bausmę atliekantys asmenys ne kartą buvo demaskuoti dėl analogiškų nusikalstamų veikų. Tyrimo metu nustatyta, kad Šiauliuose įvykdytų sukčiavimų organizatorius yra Pravieniškių pataisos namuose bausmę už anksčiau įvykdytus nusikaltimus atliekantis 39 metų šiaulietis.

Nustatyta, kad minėtas vyras parengė pinigų prasimanymo planą ir į jo vykdymą įtraukė dar du asmenis. Pats skambino Šiaulių apskrities fiksuotojo ryšio telefonų naudotojams, melagingai prisistatydamas policijos pareigūnu ir nurodydamas melagingą informaciją, kad jų namuose laikomi pinigai yra padirbti ir juos būtina patikrinti.

Kitoje nusikalstamoje veikoje dalyvauti sutikusio taip pat Pravieniškių pataisos namuose bausmę atliekančio šiauliečio užduotis buvo surasti žmogų, kuris vyktų pas gyventojus, „tikrintų“ jų turimus pinigus bei paimtus perduotų organizatoriaus nurodytiems asmenims. Toks asmuo netrukus buvo surastas. Tai – Šiauliuose gyvenanti 32-ejų moteris, jai už atliktą darbą buvo pažadėtas atlygis.

Pirmoji į minėtų sukčių pinkles pateko Šiauliuose, Aido gatvėje, gyvenanti pensininkė. Skambinusysis prisistatė komunalinio ūkio darbuotoju ir moteriai pranešė, jog yra sustabdytas jos mokėjimas už komunalines paslaugas. Kai nustebusi šiaulietė pasidomėjo, kodėl taip nutiko, ji išgirdo, kad bus sujungta su policijos pareigūnais, kurie priežastį paaiškins.

Imitavus perjungimą, pokalbį perėmė neva policijos pareigūnas, nors realiai kalbėjo tas pats skambinusysis. Senjorei buvo pateikta pribloškianti informacija: sulaikyti pašto darbuotojai, pas kuriuos rasta padirbtų pinigų ir sąrašas asmenų, kuriems buvo perduoti netikri pinigai. Tarp tų žmonių esanti ir ji, todėl netrukus ateisianti policijos pareigūnė, ji atneš dokumentą ir su juo moteris galėsianti banke pasikeisti pinigus į tikrus.

Kol vienas sukčius kalbino moterį, kitas telefonu davė nurodymą Šiauliuose esančioms „kojoms“ nueiti nurodytu adresu ir iš senjorės paimti 950 eurų.

Po kelių valandų „kojos“ gavo nurodymą keliauti jau pas kitą senolį ir paimti jo „netikrus“ pinigus. Vyro būta nepatiklaus ir jis savo turėtų 7 100 eurų nepaleido iš rankų, tad sukčių nusiųsta moteris iš buto išėjo nieko nepešusi. Tačiau jos buvo pareikalauta sugrįžti ir bet kokiomis priemonėmis pinigėlius paimti. Grįžusiai atgal moteriai pavyko pinigus pasičiupti ir su jais pasprukti iš buto.

Po šių „operacijų“ šiaulietė, vykdydama pataisos namuose esančių savo bendrininkų nurodymus, pinigus persiuntė bei perdavė nurodytiems asmenims ir, žinoma, dalį, kaip atlygį, pasiliko sau.

Tą dieną panašaus turinio telefoninių skambučių apie netikrus pinigus sulaukė ir daugiau šiauliečių. Ne visi pasidavė sukčių aferai. Vieni, perpratę jiems spendžiamus spąstus, tiesiog nutraukė pokalbį, kiti paprašė atsiųsti pranešimą apie tai paštu, su trečiais sukčiai patys nutraukė pokalbį, paaiškėjus, kad žmogus pinigų namuose neturi.