Savinosi globos namų auklėtinių pinigus

Archyvo nuotr.
Jaunuoliai, patikėję sukčių pažadais, parado jiems valstybės skiriamus pinigus.
Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Šiaulių apygardos prokuratūra baigė tirti ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje svetimo turto įgijimu apgaule bei prekyba žmonėmis kaltinamas 35-erių vyras. Dar vienas asmuo, 36-erių metų jo draugas, Šiaulių apylinkės teismo nutartimi atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Policijos duomenimis, vyrai pasinaudojo Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniais ir apgaule pasisavino keturių jaunuolių vienkartines socialines išmokas, skirtas jiems įsikurti sulaukus pilnametystės, ir gyvenamuoju laikotarpiu vaikų globos namuose jų sutaupytas pinigines lėšas. Du iš šių auklėtinių buvo išgabenti į Jungtinę Karalystę, tyrimo duomenimis, siekiant juos išnaudoti neteisėtam iš jų darbo gautų pajamų pasisavinimui.

Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, atlikę tyrimą, surinko pakankamai duomenų nusikalstamoms veikoms įrodyti dėl 2013–2015 metais padarytų nusikaltimų.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, vyrai užmegzdavo ryšį su Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniais, kurie sulaukę pilnametystės, ir įgydavo jų pasitikėjimą. Naudodamiesi jų socialinių įgūdžių stoka bei naivumu, aferistai žadėdavo jiems padėti įsitvirtinti, pradedant savarankišką gyvenimą. Žadėjo surasti nuolatinį būstą ir pagalbą įsikuriant, surasti darbą ir t.t.

Suvilioti pažadų, 18-mečiai būdavo įtikinami parašyti prašymą išeiti iš vaikų globos namų ir kreiptis į savivaldybę dėl beveik 3 000 eurų siekusių vienkartinių įsikūrimo pašalpų, kurios vėliau atsidurdavo įtariamųjų kišenėje.

Ir ne tik šios pašalpos buvo pasisavintos, pilnametystės sulaukę jaunuoliai jiems patikėdavo ir gyvenamuoju laikotarpiu vaikų globos namuose sutaupytas pinigines lėšas.

Tyrimo metu nustatyta, kad 35 metų kaltinamasis pasisavino trijų vaikų globos namų auklėtinių pinigus: iš vieno – 2 712 eurų, iš kito – 3 845 eurus, o iš pastarojo brolio – 4 412 eurų.

Gavus įsikūrimo išmoką patvirtinančius dokumentus, jis savo naudai įgydavo įvairių baldų, buitinės technikos, vaizdo technikos, mobiliųjų telefonų. Tačiau duoto pažado apgyvendinti jaunuolius nuolatiniame būste bei įdarbinti neįvykdė. Neįvykdė ir savo pažado vaikų globos namuose metu sutaupytus ir jam perduotus brolių pinigus investuoti ir taip uždirbti lėšų jaunuolių pragyvenimui.

Kaltinamasis taip pat apgaule organizavo dviejų globos namų auklėtinių išvežimą iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę, žadėdamas jais rūpintis, tačiau turėjo tikslą juos išnaudoti pasisavinant jų darbo pajamas.

Jaunuoliai buvo įdarbinti plovyklose, statybose, krauti konteinerių. Kaltinamasis nurodė, kad jie jam yra skolingi už kelionės išlaidas, būsto nuomą, maistą, ir daugiau negu pusmetį reikalavo už šias skolas perduoti jam jų uždirbamus pinigus. Pasisavinti pinigai buvo neadekvatūs jaunuolių skolai.

Baudžiamasis kodeksas už sukčiavimą numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki trejų metų, o už prekybą žmonėmis – laisvės atėmimą nuo ketverių iki dvylikos metų.