Sąvartyną kratė aukštos įtampos srovė

Sąvartyną kratė aukštos įtampos srovė

Sąvartyną kratė aukštos įtampos srovė

ŠRATC vadovų aplaidumas galėjo baigtis tragiškai

Panašu, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) vadovų nekompetencija vėl patuštins iždą. Šįkart tik per plauką žmonių žūtimi nepasibaigęs incidentas šalia Aukštrakių sąvartyno paralyžiavo bendrovės „Šiaulių vandenys“ nuotekų valymo įrenginių darbą ir pridarė šiai įmonei tūkstantinės žalos.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Ugnies pliūpsnis

Liepos 2 dieną, 9 valandos 56 minutės, Šiaulių rajone, Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyno prieigose, į dangų driokstelėjo kelių metrų ugnies fakelas.

Šaltinių teigimu, smūgio būta tokio stipraus, kad net sujudėjo čia pat stovėjęs ekskavatorius.

Nustatyta, kad ugnis plykstelėjo pažeidus žemėje įkastus aukštos įtampos kabelius – vienas iš jų buvo nukirstas, o kitas pažeistas.

Incidento liudytojai įsitikinę, kad jei aukštos įtampos nuotėkio metu kas nors būtų stovėjęs prie pat, žūties nebūtų išvengta.

Avarija likviduota, žala skaičiuojama

Incidentas akimirksniu paralyžiavo UAB „Šiaulių vandenys“ Aukštrakių vandenvietės ir Šiaulių miesto nuotėkų valymo įrenginių darbą. Suveikus saugikliams, visi valymo įrenginiai, orapūtės, taip pat įmonės kompiuterinės sistemos akimirksniu išsijungė.

UAB „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius Vytautas Peleckis, kalbėdamas apie incidentą, akcentavo, kad „ši nelaimė – laiminga nelaimė“.

Pasak vadovo, nukirtus aukštos, 10-ies tūkstančių voltų, įtampos kabelius, mirčių galėjo būti ne viena.

„Grėsmė gyvybei buvo milžiniška, – sakė vadovas. – Dar gerai, kad tuo momentu nelijo.“

Avarijos likvidavimo darbai užtruko apie pusantros valandos. Per tą laiką, anot V. Peleckio, valymo įrenginiai pradėjo dirbti normaliu režimu. Tiksliau, jie pradėjo dirbti tuomet, kai be elektros tiekimo likusiai įmonei pavyko atitempti, o miesto energetikams pajungti galingą generatorių.

Vandenvietės, vandeniu aprūpinančios ŠRATC, įmonę „Toksika“ ir dar kelis objektus, darbą pavyko atnaujinti tik ketvirtadienio vakarą – praėjus pusantros paros po avarijos.

Dabar įmonė „Šiaulių vandenys“ skaičiuoja patirtus nuostolius ir mano jų būsiant apie dešimtį tūkstančių.

„Po dviejų valandų pradeda žūti valymo įrenginių bakterijos, tad jei atstatyti elektros energijos tiekimo būtume nespėję, žala būtų skaičiuojama milžiniška“, – sakė technikos direktorius.

Jis akcentavo, kad dėl įvykusios avarijos vandens kokybė nenukentėjo, o žala patirta dėl to, kad be elektros likusias kompiuterines sistemas teks perprogramuoti, o kai kurias ir remontuoti.

Darbai nebuvo suderinti

Apie dešimtį tūkstančių litų „Šiaulių vandenims“ pakloti turėsiantis ŠRATC kaltųjų dėl šio tik atsitiktinumo dėka laimingai pasibaigusio incidento turėtų ieškoti savame rate. Taip pat klausimas, ar nuo birželio 2-osios ŠRATC laikinosios direktorės Jolitos Šatkauskienės dešinioji ranka pavaduotojas Dainius Tiškevičius, kurio kompetencijos ribose ir Aukštrakių sąvartynas, žinojo kasimo darbų organizavimo taisykles?

Visų įmonių vadovams aišku, kad, atliekant kokius nors kasimo darbus, privalu apie juos informuoti vandens, ryšio, dujų ir kt. įmonių atstovus, kurie privalo nurodyti, ar konkrečioje vietoje nėra nutiesti kokie nors požeminiai kabeliai.

Tuo atveju, jei kabeliai nutiesti būtent kasimo vietoje, darbai turi būti atliekami ne technika, o rankiniu būdu.

ŠRATC trečiadienį vykdant asfaltuotos dangos kelio, vedančio į Aukštrakių sąvartyną, kasimo darbus, „Šiaulių vandenys“ nebuvo informuoti.

„Darbininkai nežinojo, kad ten mūsų kabelis eina į Aukštrakių vandenvietę. O dėl kažkieno klaidos pasekmės galėjo būti baisios“, – sakė V. Peleckis.

ŠRATC: „imtasi veiksmų“

Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas prisipažino nieko nežinojęs apie incidentą – nebuvo informuotas. Nė vienas iš ŠRATC vadovų jam nepranešė.

„Jei „Šiaulių vandenys“ apie kasimo darbus nebuvo informuoti, vadinasi, buvo pažeistos vidaus tvarkos taisyklės“, – sakė situaciją išsiaiškinti pažadėjęs Šiaulių miesto vadovas.

Tiesiogiai už ŠRATC Nepavojingų atliekų sąvartyno veiklą atsakingas naujasis įmonės laikinosios direktorės pavaduotojas D. Tiškevičius pakomentuoti incidentą atsisakė, esą tokia vidaus tvarka. Jis siūlėsi atsakymus pateikti raštu.

Karolina Kiesienė, ŠRATC viešųjų ryšių specialistė, informavo, kad kasimo darbai vykdyti, nes privažiavimo kelyje į Aukštrakių sąvartyną dėl vandens paplautos pralaidos buvo susiformavusi įgriūva, kuri kėlė grėsmę sunkiasvorio transporto saugumui.

„Susidarius ekstremaliai situacijai, nedelsiant buvo imtasi veiksmų, kad nustatyti duobės atsiradimo priežastį: arba stabdyti atliekų vežimą į sąvartyną, arba imtis skubių veiksmų užkirsti kelią duobės išplitimą“, – raštu informavo viešųjų ryšių atstovė.

„Atliekant kasimo darbus, buvo pažeistas elektros kabelis. Elektros įrenginių įrengimo taisyklės reglamentuoja, kad signalinė juosta, žyminti kabelio vietą, turi būti 30 centimetrų žemiau kelio dangos, – informavo K. Kiesienė. – Šiuo atveju signalinė juosta buvo apvyniota apie kabelį, esantį apie du metrus žemiau kelio dangos, todėl elektros kabelis ir nebuvo pastebėtas laiku“.

Šiuo metu ŠRATC, anot K. Kiesienės, vyksta vidinis tyrimas.

„Informacijos apie patirtus nuostolius kol kas neturime. Tačiau išlaidos incidento likvidavimui įtakos mokesčiams už atliekų tvarkymą tikrai neturės“, – teigė ŠRATC viešųjų ryšių specialistė.

Jono TAMULIO nuotr.

INCIDENTAS: Perlaidos remontas virto incidentu, atnešusiu tūkstantinę žalą.

KABELIS: Vakar incidento vietoje, pakeliui į Aukštrakių sąvartyną, ties vandens perlaida kyšojo nukirstas elektros kabelis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NELAIMĖ: Uždarosios akcinės bendrovės „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius Vytautas Peleckis nelaimę, kai buvo pažeisti aukštos įtampos elektros kabeliai, vadina laiminga.