Šaudmenų kolekcijos savininkui apribota laisvė

Redakcijos archyvo nuotr.
2009-ieji. Genadijaus Mitrikovo sodyba Radviliškio rajone iš visų pusių buvo apsupta karine technika, šeimininko teigimu, kolekcinėmis vertybėmis.
Radviliškio rajone gyvenantis ir senienų kolekcininku save vadinantis 66 metų Genadijus Mitrikovas, kaltintas neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis, ar sprogstamosiomis medžiagomis, Šiaulių apygardos teisme pripažintas kaltu.

Už padarytą nusikalstamą veiką G. Mitrikovui paskirtas laisvės apribojimas metams ir keturiems mėnesiams, uždraudžiant įsigyti ir laikyti šaunamuosius ginklus, šaudmenis, sprogmenis. Po nuosprendžio įsiteisėjimo metalinis kardas G. Mitrikovui bus grąžintas, šaunamųjų ginklų dalys, sprogmenys – sunaikinti.

G. Mitrikovo prisipažinimą teismas pripažino jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe. Teismas pažymėjo, jog vyras anksčiau neteistas, administracine tvarka baustas, tačiau administraciniai nusižengimai padaryti seniai, yra garbaus amžiaus, charakterizuojamas teigiamai, blogos sveikatos.

Teismas konstatavo, jog šaunamieji ginklai, sprogstamosios medžiagos, šaudmenys buvo įgyti ne turint tikslą juos panaudoti ar realizuoti nusikalstamiems tikslams, o, kaip pats G. Mitrikovas nurodo, kolekcionavimui. Minėti daiktai seni, dalis jų netinkami naudojimui, o tai patvirtina kaltinamojo parodymus apie jo pomėgį kolekcionuoti, nors ir neturint tam leidimo.

Radviliškio rajono gyventojui inkriminuojama nusikalstama veika padaryta 2020 metų vasario mėnesį, kai įsigytame name vyras tvarkė palėpę.

Joje pensininkas aptiko senos gamybos A kategorijos „Mosin“ šautuvą, A kategorijos „Mauser“ karabino dalis – vamzdį su užrakto rėmu ir pistoletine rankena, „MG34“ kulkosvaidžio vamzdį su užrakto rėmu ir kitomis dalimis, kitų, įvairių modelių šaunamųjų ginklų dalis.

Tarp palėpėje rastų daiktų taip pat buvo dvi skirtingų modelių rankinės granatos, tinkamos užpildyti sprogstamąja medžiaga, 29 gramai sprogdinimui tinkamo didelės sprogstamosios galios trotilo. Visą šį radinį namo šeimininkas laikė kambariuose.

Teisme G. Mitrikovas pasakojo seniai kolekcionuojantis senus daiktus. Atviravo, jog tuo metu, kai rastus šaudmenis parsinešė į kambarį, net neįtarė, jog visa tai yra neteisėta, jis net nežinojęs, kad disponuoti šaunamaisiais ginklais reikalingas leidimas. Vyras tiesiog nepamanęs, kad rasti palėpėje daiktai gali kam nors kelti pavojų, šie daiktai jam buvo įdomūs, todėl juos laikė kaip eksponatus. Kaltinamasis pridūrė, kad savo kolekcijos niekada neslėpęs, ją parodydavo kaimynams, svečiams.

Tų pačių metų rudenį pas G. Mitrikovą apsilankė policijos pareigūnai, kurie pamatė ne tik vasarį rastus ginklus, sprogmenis, kitus daiktus, bet ir maždaug 1825 metų gamybos kardą, kurį kartu su ikonomis paveldėjęs iš senelio.

Ginklų būta prieš daugiau nei prieš 10-metį

2009 metų balandžio mėnesį G. Mitrikovo sodybą Radviliškio rajone Dirvonų kaime nusiaubė liepsna. Sodybos šeimininkas tąsyk „Šiaulių kraštui“ sakė, kad sudegusiame pastate buvo sudėta ypač vertinga senovinių daiktų kolekcija.

Sodyboje siautėjančią liepsną pavyko užgesinti maždaug per valandą. Tačiau gaisravietėje dirbusiems ugniagesiams nerimo tada kilo ne tik dėl gaisro, bet ir dėl namo viduje pastebėto metalinio daikto, labai panašaus į sprogmenį. Nuogąstauta, kad įkaitusi bomba gali sprogti.

Padegėlis bandė ugniagesius įtikinti, kad į sprogmenį panašus gelžgalis – viso labo tik tuščiaviduris senos bombos korpusas, absoliučiai nepavojingas.

Nepaisant šeimininko įtikinėjimų, apie galimai pavojingą radinį nedelsiant informuoti išminuotojai. Vakarop gaisravietėje dirbę „Aro“ pareigūnai patvirtino, kad baimintasi be pagrindo. Rasti trys kulkosvaidžių vamzdžiai ir dviejų aviacinių bombų korpusai buvo be sprogstamosios medžiagos.

Labiau nei dėl nuodėgulių krūva virtusio namo G. Mitrikovas tada teigė išgyvenantis dėl jame buvusios itin vertingos senovinių knygų, albumų, atvirukų, dokumentų kolekcijos.

G. Mitrikovas raminosi tuo, kad laukuose prie sudegusio namo dar likę nemažai senovinės technikos, padargų ar jų dalių, senovinių variklių.

„Mano turtas – ir antikvarinės XV amžiaus vertybės ir Smetonos laikų dokumentai, žemės ūkio padargai, ginklų liekanos, monetos, – „Šiaulių kraštui“ dar 2009 metų pavasarį sakė G. Mitrikovas. – Nemažai šio turto, bėgant metams, buvo parduota, išvogta, padovanota.“

„Šiaulių krašte“ rašyta, kaip 2005 metų vasarį G. Mitrikovas Joniškyje teisėsaugininkams įkliuvo veždamas kulkosvaidį. Vyras tikino, kad jo kulkosvaidis tėra muziejinis eksponatas ir šaudyti nebetinka. Šį ginklą šiaulietis teigė ketinęs laikyti sodyboje kaime.

Ikiteisminis tyrimas dėl ginklo gabenimo šiuo metu jau yra nutrauktas. Kulkosvaidis perduotas muziejui.

G. Mitrikovo gyvenime būta ir dar vienos vagystės. Maždaug prieš 15 metų, vyriškio teigimu, jo butą Šiauliuose, J. Basanavičiaus gatvėje, apšvarino vagys. Turtą – senovinių monetų kolekciją, ikonas, kitas vertybes G. Mitrikovas įvertinęs maždaug puse milijono dolerių.