Prostitucijos tinklas siekė ir Šiaulius

Redakcijos archyvo nuotr.
Bylos duomenimis, kaltinamieji ne tik pelnėsi iš kitų žmonių prostitucijos, bet ir smurtavo.

Iš kitų asmenų prostitucijos pelnęsi, konkurentus įbauginti siekę, visuotinai pavojingu būdu svetimą turtą niokoję ir kitus nusikaltimus darę asmenys laukia teismo. Baudžiamojoje byloje kaltinimai dėl pelnymosi iš kitų asmenų prostitucijos, plėšimų, viešosios tvarkos pažeidimų, fizinio skausmo sukėlimo ir kitų nusikaltimų pareikšti 26, įtariama, organizuota grupe veikusiems asmenims.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2018–2019 metais Lietuvoje veikė organizuota grupė, kurią būdami Ispanijoje iš savanaudiškų paskatų, siekdami pelnytis iš kitų asmenų prostitucijos, subūrė du mūsų šalies piliečiai: 1989 metais gimęs V. V. ir 1992 metais gimusi E. G.

Per dvejus metus į grupės veiklą buvo įtraukti 38 Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems buvo paskirstytos įvairios užduotys. Grupės nariai, įtariama, užsienio šalyse ieškojo merginų, sutinkančių už atlygį teikti seksualines paslaugas, organizavo jų atvykimą į Lietuvą. Jie ieškojo butų ir apartamentų, kuriuose merginos teikė seksualines paslaugas, į internetines svetaines talpino skelbimus, priiminėjo užsakymus, paskyrė „administratorius“, kurie aprūpindavo merginas seksualinėms paslaugoms teikti reikiamomis priemonėmis. Kaltinamieji taip pat sprendė iškylančias problemas su klientais, organizavo už paslaugas gautų pinigų surinkimą bei jų pervedimą į kitų asmenų bankų sąskaitas.

Iš viso organizuotos grupės nariai surado 247 už atlygį seksualines paslaugas sutikusias teikti merginas iš Moldovos, Kazachstano, Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos. Jie, įtariama, organizavo jų atvykimą į Lietuvą, apgyvendinimą Šiauliuose, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Tauragėje ir kitur. Grupės nariai kontroliavo prostitucija užsiimančių merginų veiklą, pagal išankstinį susitarimą iš merginų surinkdavo 50 procentų jų iš prostitucijos uždirbtų pinigų. Tokiu būdu organizuotos grupės nariai bendrai pelnėsi iš kitų asmenų prostitucijos ir 2018–2019 metais gavo ne mažiau kaip 456 tūkstančius eurų neteisėtų pajamų.

Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad kai kurie grupės nariai, siekdami sumažinti konkurenciją savo prostitucijos verslui ir padidinti pelną, baugino kitas seksualines paslaugas teikiančias merginas.

Kaltinamieji, manoma, per internetinius tinklalapius ieškojo savarankiškai seksualines paslaugas teikiančių merginų bei apgaule, tarsi būsimi klientai, susisiekdavo su jomis aiškindamiesi tikslius seksualinių paslaugų teikimo adresus. Grupės nariai vykdavo pas kitų asmenų „globojamas“ ar savarankiškai prostitucija užsiimančias merginas ir joms grasindami, panaudodami prieš jas fizinį smurtą, ragino nebeužsiiminėti prostitucija Lietuvoje. Kaltinamieji merginas mušdavo, spardydavo, grasindavo nuskusti joms plaukus ar kitokiu būdu paveikti, kad jos negalėtų teikti seksualinių paslaugų. Grupės nariai iš merginų atimdavo jų mobiliuosius telefonus, pinigus bei kitą jų turimą turtą. Joms grasinant buvo naudojami peiliai, teleskopinės lazdos, dujų balionėliai, elektros šoko įtaisas. Merginos buvo bauginamos ir visuotinai pavojingu būdu – padegant buto arba laiptinės duris, sienas, kilimėlius. Už šiuos neteisėtus veiksmus grupės nariai gaudavo 300 eurų atlygį, o jeigu bauginimai būdavo nufilmuojami ir nusiųsti organizuotos grupės subūrėjams V. V. ir E. G., grupės nariams buvo mokama po 400 eurų.

Atliekant ikiteisminį tyrimą, buvo paskelbta grupės organizatorių V. V. ir E. G. paieška. 2019 metų lapkritį E. G. sulaikyta Ispanijos Karalystėje ir pagal Europos arešto orderį perduota Lietuvai. 2019 metų pabaigoje V. V. buvo sulaikytas Kolumbijoje, iš kurios deportuotas į Jungtinę Karalystę. Pagal Europos arešto orderį jis 2020 metų vasarą perduotas Lietuvai.

Šiuo metu šeši kaltinamieji bylos nagrinėjimo laukia laisvės atėmimo ir suėmimo vietose Lietuvoje ir užsienyje.

Šioje byloje dešimt asmenų yra pripažinti nukentėjusiais, pareikšti penki civiliniai ieškiniai.

Išnagrinėjus ir įvertinus tyrimo metu gautus duomenis, dar 12 asmenų šiame tyrime buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Dėl nusikaltimų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, neturint tikslo jų platinti, ikiteisminiai tyrimai buvo atskirti ir baudžiamieji procesai baigti teismo baudžiamaisiais įsakymais.