Prokuroras paprašė griežtesnių bausmių

LAT nuotr.
Nuteisto septyneto bylą apeliacine tvarka nagrinės Lietuvos apeliacinis teismas.
Lietuvos apeliacinį teismą pasiekė Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Egidijaus Kerio apeliacinis skundas dėl Šiaulių apygardos teismo nuosprendžio, kuriuo septyni vyrai pripažinti kaltais dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo ar realizavimo. Šiuo nuosprendžiu vienas iš jų – Arnas Navickas – nuteistas dar ir dėl vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką, o Artūras Liorančas – dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams.

Paprašyta pripažinti kaltais už kitas veikas

Apeliaciniame skunde prokuroras nesutinka su pirmosios instancijos teismo sprendimu ir prašo aukštesniojo teismo penkis nuteistuosius pripažinti kaltais dėl kito nusikaltimo – prekybos žmonėmis, o A.Navicką ir Karolį Kisnėjų – dėl vaiko pirkimo ar pardavimo.

Bylos duomenimis, nuo 2014 metų rugsėjo iki 2016 metų balandžio mėnesio 17–28 metų amžiaus asmenys, kurie ir iš Šiaulių apskrities, buvo verbuojami ir vežami į Vokietiją bei Nyderlandus. Nustatyti šeši tokie atvejai.

Minėtu laikotarpiu buvo ieškoma asmenų, kurie parvarytų vogtus automobilius iš užsienio. Nusikaltimų organizatoriai atvykdavo į nukentėjusiųjų namus ar susitikdavo su jais netoli pastarųjų gyvenamosios vietos Raseinių apylinkėse. Daugeliui jų buvo pažadami 500 eurų už parvarytą automobilį, o vienu atveju asmenys buvo apgaudinėjami sakant, kad reikės dirbti statybose. Nukentėjusieji buvo pažeidžiami asmenys dėl sunkios materialinės padėties, socialinių įgūdžių stokos.

Nustatyta, kad vieni nuteistieji ieškodavo ar verbuodavo aukas, kiti kartu važiuodavo į užsienį ar koordinuodavo nusikaltimų veiksmus.

Didžioji dalis į svečią šalį išvežtų nukentėjusiųjų, neturėdami kito pasirinkimo, automobilius parvairuodavo į Lietuvą. Vienas iš nukentėjusiųjų baigė kelionę Lenkijoje, nes buvo sustabdytas pareigūnų, o nepilnametis nukentėjusysis nesutiko parvairuoti automobilio, todėl į Lietuvą grįžo su kitu nuteistuoju. Jų kelionė taip pat baigėsi nesėkmingai – netoli Kauno juos pasivijo ir sustabdė policija.

Už parvarytus automobilius buvo sumokama tik maža dalis žadėtos sumos arba visai neatsiskaitoma. Kai kurie nukentėjusieji į užsienį būdavo verbuojami po kelis kartus.

Visi nuteistieji, gyvenantys įvairiuose Lietuvos miestuose, jau yra ne kartą teisti.

Šiam ikiteisminiam tyrimui vadovavęs ir valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras teismo prašo nuteistiesiems skirti įvairias laisvės atėmimo bausmes.

Nuteisti ir išteisinti

Šiaulių apygardos teismas sausio pabaigoje buvo paskelbęs nuosprendį, kuriuo teisiamieji pripažinti kaltais ne dėl visų jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų.

31-erių Tomas Labanauskas kaltu pripažintas kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, viešosios tvarkos pažeidimo, jam paskirta 1 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, 2 259 eurų dydžio bauda. Dėl prekybos žmonėmis vyras išteisintas kaip nepadaręs veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

30 metų Mantas Genys pripažintas kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, jam paskirta 10 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Dėl prekybos žmonėmis vyras taip pat išteisintas.

38-erių Arūną Mačiulį teismas pripažino kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam 80 parų areštą. Dėl prekybos žmonėmis jis taipogi išteisintas.

Aronas Auga, kuriam 38 metai, pripažintas kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, jam paskirta 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

31-erių kaltinamąjį A. Navicką teismas pripažino kaltu dėl vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam laisvės atėmimą 3 metams 10 mėnesių.

31 metų A. Liorančui, pripažintam kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, teismas paskyrė laisvės atėmimą 1 metams.

36 metų K. Kisnėrių teismas pripažino kaltu dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir paskyrė jam laisvės atėmimą 3 metams, subendrinus bausmę už kitą nusikaltimą. Vyras išteisintas dėl vaiko nupirkimo ar pardavimo, konstatavus, kad jis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Teismas, nustatęs, kad kaltinamieji A. Mačiulis, A. Navickas ir A. Auga, kuriems buvo inkriminuota nusikalstama veika – prekyba žmonėmis, asmenų, užverbuotų gabenti vogtus automobilius į Lietuvą, laisvės neapribojo – užverbuotieji buvo aprūpinti mobiliojo ryšio telefonais, kad užsienyje susisiektų su automobilius vogusiais asmenimis, taip pat šiais telefonais galėtų naudotis savo reikmėms. Be to, jie galėjo laisvai judėti.