Policijoje stereotipai vis dar gajūs

Policijoje stereotipai vis dar gajūs

Po­li­ci­jo­je ste­reo­ti­pai vis dar ga­jūs

Apie po­li­ci­jos pa­rei­gū­nus ir jų dar­bą, ga­li­ma sa­ky­ti, sklin­da le­gen­dos. Dau­gu­ma jų grei­čiau­siai gi­mę, kai po­li­ci­nin­kams pa­vy­ko per­gud­rau­ti įsta­ty­mų lau­žy­to­jus ir sėk­min­gai su­si­tvar­ky­ti su už­duo­ti­mis.

Šią va­sa­rą Lie­tu­vos po­li­ci­ja ėmė­si neįp­ras­tos ko­vos – ko­vos su ste­reo­ti­pais. Kiek­vie­ną sa­vai­tę Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos ir Lie­tu­vos po­li­ci­jos "Fa­ce­book" pa­sky­ras pa­pil­do nau­ja nuo­trau­ka, ku­ri vaiz­duo­ja vie­ną su po­li­ci­ja su­si­ju­sį ste­reo­ti­pą, o gy­ven­to­jai ra­gi­na­mi at­si­sa­ky­ti šio ste­reo­ti­po. Pro­jek­tas ne­sto­ko­ja hu­mo­ro, to­dėl nuo­trau­ko­se po­li­ci­nin­kai sle­pia­si už va­zo­ni­nės gė­lės, ne­va pra­ti­na šu­nis uos­ty­ti ko­kai­ną, lenk­ty­niau­ja su vėž­liu.

Nuot­rau­kų cik­lo su­ma­ny­to­jai – Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Ko­mu­ni­ka­ci­jos gru­pės dar­buo­to­jai.

Pa­sak šios idė­jos au­to­riaus Ko­mu­ni­ka­ci­jos gru­pės vy­res­nio­jo spe­cia­lis­to Alek­sand­ro Apoč­ki­no, vi­suo­me­nė­je eg­zis­tuo­ja dau­gy­bė ste­reo­ti­pų, su­si­ju­sių su po­li­ci­nin­ko pro­fe­si­ja. Vie­ni jų at­ke­lia­vę iš se­nes­nių lai­kų, kai po­li­ci­ja dar bu­vo ki­to­kia. Ki­ti ne­ži­nia kaip gi­mė, ta­čiau ta­po itin ga­jūs.

„Ruoš­da­mi šį pro­jek­tą no­rė­jo­me pa­fan­ta­zuo­ti, kaip po­li­ci­nin­kai at­ro­dy­tų ste­reo­ti­pi­nė­se si­tua­ci­jo­se. Pa­vyz­džiui, daž­nas vai­ruo­to­jas sa­ko, kad juos stab­dan­tys pa­rei­gū­nai sle­pia­si krū­muo­se. O kas jei­gu krū­mo nė­ra? Po­li­ci­nin­kui į ran­kas įda­vė­me va­zo­ni­nę gė­lę, juk kaip po­li­ci­nin­kas be krū­mo?“, – juo­kia­si A. Apoč­ki­nas.

Kiek­vie­na nuo­trau­ka – su ap­ra­šy­mu, ku­ria­me paaiš­ki­na­mas ste­reo­ti­pas, ir trum­pa in­for­ma­ci­ja. Ji lei­džia šiek tiek dau­giau su­ži­no­ti apie po­li­ci­nin­kų dar­bą.

Pa­vyz­džiui, daž­nai ma­no­ma, kad mo­ky­da­mi tar­ny­bi­nius šu­nis ieš­ko­ti nar­ko­ti­kų, ki­no­lo­gai juos pri­pra­ti­na prie kvai­ša­lų. Tai ne­tie­sa. Vie­nin­te­lis ke­tur­ko­jų „nar­ko­ti­kas“ – žai­di­mų ka­muo­liu­kas, ku­rį po sėk­min­gai at­lik­tos už­duo­ties ki­no­lo­gas duo­da sa­vo au­gin­ti­niui.

Dar vie­nas ste­reo­ti­pas – po­li­ci­nin­kai lė­ti, ne­sku­ba į įvy­kio vie­tą. Tie­sa to­kia, kad į rim­čiau­sius (A ka­te­go­ri­jos) iš­kvie­ti­mus po­li­ci­ja rea­guo­ja ne­del­siant ir įvy­kio vie­to­je tu­ri at­si­ras­ti ne vė­liau, kaip per 12 mi­nu­čių.

Ko­mu­ni­ka­ci­jos gru­pės vy­res­nia­jai spe­cia­lis­tei Auš­rai Plo­ny­tei džiu­gu, kad po­li­ci­nin­kai pa­ti­kė­jo idė­ja ir no­riai pri­si­jun­gė prie ko­man­dos.

„Jiems net ne­rei­kė­jo įdė­ti daug pa­stan­gų po­zuo­jant, grei­tai už­si­krė­tė ge­ra nuo­tai­ka, to­dėl kai ku­rios nuo­trau­kos pa­vy­ko iš pir­mo kad­ro“, – sa­ko spe­cia­lis­tė.

Ste­reo­ti­pi­nes si­tua­ci­jas už­fik­sa­vo Šiau­lių po­li­ci­jos dar­buo­to­jas, Kri­mi­na­lis­ti­nių ty­ri­mų tar­ny­bos vy­res­ny­sis spe­cia­lis­tas Vy­tau­tas Smil­gys.

„Šiau­lių kraš­to“ inf.

Vy­tau­to SMIL­GIO nuo­tr.

Ste­reo­ti­pas: į įvy­kius sku­ba­ma vėž­lio grei­tu­mu.

Ste­reo­ti­pas: po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai pa­žei­dė­jus gau­do iš už krū­mo.

Ste­reo­ti­pas: tar­ny­bi­niai ke­tur­ko­jai pri­pra­ti­na­mi prie kvai­ša­lų.

Ste­reo­ti­pas: po­li­ci­ja į dar­bą pa­lei­džia ba­na­nus.