Policijai žinomas nusikaltėlis ir vėl "prisidirektoriavo"

Policijos nuotr.
Asmenys, žinantys Giedriaus Lukšo buvimo vietą ar turintys kitos svarbios informacijos apie jį, kviečiami parašyti elektroniniu paštu tomas.reivytis@policija.lt arba paskambinti telefonu (8677) 56425.
Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnų akiratyje šiuo metu yra teisėsaugos institucijų dėmesio ne kartą sulaukęs ir už įvairius, dažniausiai ekonominio pobūdžio, nusikaltimus ne kartą teistas 46 metų Šiaulių rajono, Kuršėnų miesto, gyventojas Giedrius Lukšas.

Vykdė nelegalią veiklą

G. Lukšas buvo vienos Panevėžyje registruotos, o veiklą Šiauliuose vykdžiusios įmonės direktorius, atsakingas už buhalterinės apskaitos organizavimą ir apskaitos dokumentų išsaugojimą.

Tačiau G.Lukšui veiklą vykdyti tvarkingai buvo nepriimtina. Jis pateko į pareigūnų akiratį ir šiuo metu yra įtariamas net šešiomis nusikalstamomis veikomis: neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, turto pasisavinimu, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu, aprašyto ar areštuoto turto arba turto, kuriam nustatytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, perleidimu, paslėpimu, sunaikinimu ar sugadinimu, dokumento suklastojimu ar disponavimu suklastotu dokumentu.

G. Lukšas bendrovės akcijas įsigijo ir jos direktoriumi tapo 2017 metų birželį. Įmonė užsiėmė prekyba medžio rąstais, durpių ir medžio pjuvenų briketais bei medžio pjuvenų granulėmis. Verslą įmonė vykdė visoje šalyje, tačiau daugiausia – Šiaurės Lietuvoje.

Tų pačių metų rudenį buvo gauta informacija, jog minėtoje bendrovėje apgaulingai tvarkoma buhalterinė apskaita, t. y., parduodant įvairiems fiziniams asmenims medžių bei durpių briketus, pajamos už parduotas prekes nefiksuojamos buhalterinėje apskaitoje.

Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad įmonėje dalis darbuotojų dirbo oficialiai, dalis – nelegaliai. Pavyzdžiui, iš Rusijos ir Baltarusijos geležinkeliu su briketais ir medžio granulėmis atvykusius vagonus iškraudavo žmonės, su kuriais darbo sutartys sudarytos nebuvo.

Dalis atlyginimo darbuotojams buvo mokama oficialiai, o dalis, kaip paskatinimas už gerą darbą – neoficialiai. Už parduotą kurą buvo atsiskaitoma grynaisiais pinigais.

Nors daliai pirkėjų pinigų paėmimo kvitai ir buvo išrašomi, tačiau į buhalterinę apskaitą jie nebūdavo neįtraukiami, o tiesiog atsidurdavo šiukšlių dėžėje. Gautos pajamos į įmonės sąskaitą nepatekdavo, jos atsidurdavo direktoriaus kišenėje.

Pareigūnai, siekdami surinkti nusikalstamos veikos įrodymus, ikiteisminio tyrimo metu apklausė apie 130 asmenų, iš minėtos įmonės pirkusių įvairios rūšies kuro.

Nei pridėtinės vertės, nei fizinių asmenų pajamų, nei valstybinio socialinio draudimo fondo mokesčių G. Lukšas nemokėjo.

Todėl 2018 metais „Sodra“ kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos minėtai įmonei iškėlimo. Įmonei buvo apribotas turtas. Tačiau direktorius paslėpė areštuotą turtą, aiškindamas, jog įmonę pardavė.

O iš tikrųjų jis pasigamino netikrą dokumentą – savo, vienintelio įmonės akcininko, sprendimą, kuriame nurodė tikrovės neatitinkančius duomenis,. Pagal juos jis. G. Lukšas, iš direktoriaus pareigų atleidžiamas, o direktore paskiriama Rusijoje gyvenanti moteris, nors ji niekada Lietuvos Respublikoje ir nebuvo. Šį pagamintą netikrą dokumentą elektroniniu būdu 2018 metų pabaigoje pateikė VĮ „Registrų centras“, pranešdamas apie pasikeitusį UAB vadovą.

Ikiteisminis tyrimas šiuo metu jau baigtas ir baudžiamoji byla perduota nagrinėti teismui.

Nuteistas kalėti, bet pasislėpė

Tačiau šiuo ikiteisminiu tyrimu pareigūnų ir prokurorų reikalai su 46 metų kuršėniškiu G. Lukšu nesibaigė. Šiuo metu jam atliekamas dar vienas ikiteisminis tyrimas.

2018 metų pabaigoje G. Lukšas, inscenizavęs savo bendrovės pardavimą ir įregistravęs jį kito asmens vardu, per statytinius, įtariama, ir toliau vykdė įmonės veiklą – užsiėmė prekyba briketais bei medžio pjuvenų granulėmis ir toliau apgaulingai tvarkė apskaitą.

Iki praėjusių metų pabaigos teismai už ekonominio pobūdžio nusikaltimus jam buvo skyrę įvairių bausmių – baudų ir laisvės atėmimo bausmių, atidedant jų vykdymą.

Kadangi vyras baudų nemokėjo ir dėl naujų nusikalstamų veikų vėl pateko į teisėsaugos akiratį, praėjusių metų gruodžio 19 dieną jam paskirta reali penkerių metų laisvės atėmimo bausmė ir ketveriems metams po bausmės atlikimo uždrausta dirbti privačių juridinių asmenų vadovu. Nuo bausmės vykdymo G. Lukšas pasislėpė. Šių metų vasario viduryje paskelbta jo paieška, o dėl vengimo atlikti bausmę pradėtas ikiteisminis tyrimas.