Policija nepritaria minčiai įteisinti dujinius balionėlius vaikams

Policijos nuotr.
Policija įžvelgia grėsmių, jeigu bus apsispręsta leisti vaikams nuo 14 metų savigynai nešiotis dujų balionėlius.

Grupei Seimo narių pateikus siūlymą dujinius balionėlius savigynai leisti turėti paaugliams nuo 14 metų, policija tam kategoriškai nepritaria ir įžvelgia nemažai rizikų.

Lyginant 2020–2022 metų statistinius duomenis, stebima tendencija, kad stabiliai mažėja nukentėjusių vaikų skaičius. 2022 metais mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.

2022 metais 84 asmenys (visi pilnamečiai) buvo nubausti už ginklų, taigi ir dujinių balionėlių, nešiojimą esant neblaiviam. Iš 30 asmenų (visi pilnamečiai), nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.

Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, tai yra dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų.

Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.

Anot policijos, galimos rizikos, įteisinus dujinius balionėlius savigynai, asmenims nuo 14 metų:

• Dujiniai balionėliai bus naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikalstamoms veikoms ir administraciniams nusižengimams daryti. Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius.

• Nepilnamečiams iki 16 metų, kurie įvykdys nusikalstamą veiką ar administracinį nusižengimą, nebus galima pritaikyti atsakomybės. Už jų padarytus nusikaltimus ar nusižengimus turės atsakyti tėvai, įtėviai, globėjai, mokyklų atsakingi asmenys (jei nusikaltimas ar nusižengimas bus padarytas mokykloje, kada už paauglio priežiūrą atsako mokykla), t. y. nepilnamečiams iki 16 metų būtų suteikta teisė be pareigos atsakyti už savo veiksmus.

• Dujiniai balionėliai galimai bus naudojami paauglių žaidimams, kai dujų bus pripurškiama patalpose (siekiant nutraukti ugdymo procesą), transporto priemonėse (siekiant sutrikdyti ekskursiją).

• Įteisinus dujinius balionėlius ilgainiui piktavališkai nusiteikę asmenys atras kontrapriemonių prieš dujinius balionėlius, t. y. siekiant užpulti dujinius balionėlius turinčius paauglius gali būti pradėti naudoti didesnio galingumo ginklai.