
Naujausios
Patikli gyventoja policininkais patikėti nenorėjo
Šiaulių apskrities policijos pareigūnams teko kaip reikiant padirbėti, kad įtikintų 66 metų moterį patekus į telefoninių aferistų pinkles.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Byla baigta
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su prokurorais baigė narplioti sukčiavimo bylą ir perdavė teisminiam nagrinėjimui.
Sukčiavimu, neteisėtu elektroninės mokėjimo priemonės duomenų panaudojimu, neteisėtu prisijungimu prie informacinės sistemos, valstybės tarnautojo funkcijas atliekančio asmens vardo pasisavinimu kaltinami vienas Alytaus pataisos namų ir du Kybartų pataisos namų gyventojai. Jiems artimiausiu metu teks stoti prieš teismą, kurio nuosprendis jų biografijas papildys naujais įrašais apie teistumą bei pailgins gyvenimo nelaisvėje laiką.
Sukčiai veikė konkuruodami
66 metų gyventoja per dvi paras telefoninių sukčių buvo apgauta net du kartus: laisvės atėmimo vietose bujojantys telefoniniai sukčiai, iš laisvėje gyvenančių žmonių apgaule viliojantys pinigus, ėmė sukčiauti ir tarpusavyje.
2015 metų spalio 11-osios rytą gyventojai paskambino „iš policijos“. Iš tiesų skambino 30-metis Alytaus pataisos namuose už nusikaltimus bausmę atliekantis vyras, moters telefono numerį susiradęs internetiniame telefono abonentų tinklalapyje.
Prisistatęs policijos pareigūnu, jis moterį pribloškė žinia, kad per jos banko sąskaitą yra plaunami pinigai, t.y. jos banko sąskaita naudojama greitiesiems kreditams jos vardu paimti ir, siekiant išvengti problemų, reikia imtis skubių priemonių sąskaitai užblokuoti. Tačiau tai padaryti, pasirodė, neįmanoma, nes moteris nesinaudojo elektronine bankininkyste ir „pareigūnams“ negalėjo pateikti prisijungimo slaptažodžio bei kodų.
Tačiau skambinusysis rado išeitį – moterį jis pasiuntė į banko skyrių sudaryti sutarties dėl elektroninės bankininkystės.
Kitą dieną tariamas pareigūnas, sužinojęs, kad moteris jau turi elektroninės bankininkystės sutartį, nurodytu telefonu liepė jai paskambinti į banką ir užblokuoti savo sąskaitą.
Realiai jis padiktavo kituose, Kybartų, pataisos namuose esančio savo bendrininko telefono numerį. Šis atsiliepęs prisistatė esąs Lietuvos banko finansininkas-vadybininkas ir, išklausęs moters prašymą, paprašė padiktuoti elektroninės bankininkystės duomenis.
Pasisavintus pinigus pasidalyti sutarusiems sukčiams to ir tereikėjo. Kybartų pataisos namuose bausmę atliekantys asmenys, bendradarbiaudami tarpusavyje, surado ir į savo sukčiavimą įtraukė laisvėje esančius ir jiems pagelbėti sutikusius asmenis. Kaip ir dažniausiai tokiais atvejais, jiems talkino dviejų bausmę atliekančiųjų moterys.
Viena jų, gyvenanti Kaune, internetu iš sukčių prigautos moters sąskaitos pervedė pinigus į jų nurodytą sąskaitą, kuri priklausė kito kalinančiojo draugei Utenoje. Pastaroji buvo įgaliota pinigus išgryninti ir perduoti juos pas ją atvyksiančiam asmeniui. Deja, moteriai pinigų paimti nepavyko, nes jos sąskaita buvo užblokuota dėl į ją pervestų neteisėtai įgytų pinigų.
Pasirodo, sąskaita buvo užblokuota paties šio sukčiavimo iniciatoriaus Alytaus pataisos namuose už nusikaltimus bausmę atliekančio 30-mečio iniciatyva.
Vyras suprato, kad Pravieniškių pataisos namuose esančių bendrininkų bus apgautas, todėl suskubo juos aplenkti ir vėl policijos pareigūno vardu paskambino sukčių taikiniu tapusiai moteriai ir papasakojo dar vieną legendą. Neva jos pinigai jau buvo patekę į svetimo žmogaus sąskaitą, tačiau pareigūnams pavyko juos išgelbėti ir sugrąžinti į jos sąskaitą. Kad situacija nepasikartotų, jis moterį įtikino kuo skubiau nueiti į banką, pinigus išgryninti, o sąskaitą užblokuoti.
Iš banko per du kartus paėmusi 1 200 eurų, sąskaitos savininkė kitą dieną vėl sulaukė to paties „pareigūno“ skambučio su naujais patarimais: neva dėl pasiimtų pinigų ji gali būti sekama, todėl geriausia išeitis būtų jai nuvykti į kitą banką, atsidaryti sąskaitą, į ją įnešti tuos 1 200 eurų ir juos pervesti į jo nurodytą policijos pareigūno sąskaitą. Esą pinigai ten bus saugūs iki pat tyrimo pabaigos.
Patikli moteris ir šią sukčiaus komandą įvykdė.
Šįkart pinigai įplaukė į kartu su 30-mečiu Alytaus pataisos namuose bausmę atliekančio kito vyro sugyventinės sąskaitą. Kaune gyvenanti moteris pinigus paėmė ir perdavė prie jos BMW automobiliu privažiavusiam vyrui.
Ikiteisminio tyrimo metu moteris pripažino, kad į jos sąskaitą iš įvairių asmenų ne kartą buvo pervedami pinigai, kuriuos ji savo pažįstamų bausmę atliekančių asmenų nurodymu pervesdavo jai nepažįstamiems žmonėms. Galiausiai pinigai įvairiais keliais patekdavo į pataisos namuose bausmę atliekančių ir sukčiavimus organizuojančių asmenų kišenes.
Kai praėjus kelioms dienoms po nukentėjusiosios intensyvaus bendravimo su telefoniniais sukčiais policijos pareigūnai nuvyko pas moterį ir pranešė, kad ji savo pinigus padovanojo nusikaltėliams, ji policijos pareigūnais nepatikėjo. Teko gerokai paplušėti, kol ją įtikino dėl sukčiavimo parašyti pareiškimą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Panašu, kad pataisos namai nusikaltėlių nepataisė: nusikaltimus jie vykdė ir įkalinti.