Pasieniečių šunys pademonstravo meistriškumą ir paklusnumą

Pasieniečių šunys pademonstravo meistriškumą ir paklusnumą

Pasieniečių šunys pademonstravo meistriškumą ir paklusnumą

Suomijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, o daugiausiai Lietuvos pasieniečių ir kitų tarnybų geriausi tarnybiniai šunys buvo suvežti į Akmenę pademonstruoti meistriškumą vienuoliktajame tarptautiniame čempionate.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybos surengtame XI tarptautiniame tarnybinių šunų čempionate pirmąją vietą užėmė Suomijos sienos apsaugos pareigūnų išdresiruotų keturkojų komanda. Kitas prizines vietas pasidalijo varžybų šeimininkai lietuviai — antrąją vietą laimėjo sieną su Baltarusija saugančios Ignalinos rinktinės komanda, trečiąją — pasienyje su Latvija veikiančios Šiaulių rinktinės kinologai su tarnybiniais šunimis.

Asmeninėje įskaitoje tarp 34 dalyvių su šunimis čempionais tapo suomis Marko Nishonenen su vokiečių aviganiu Pake. Antrąją vietą užėmė taip pat suomis Teuvo Karkola su vokiečių aviganiu Rudi. Trečiąją vietą laimėjo Lazdijų rinktinės pasienietis Valdas Dumbliauskas su vokiečių aviganiu Sandra.

Iš viso čempionate užduotis atlikinėjo 17 komandų. Dvi dienas jos buvo išvežtos varžytis Žemaitijos miškuose. Teisėjai vertino kaip šunys sugeba surasti žmogų, pavyzdžiui, įsikorusį į medį ir užsimaskavusį tarp šakų. Keturkojai turėjo apieškoti nurodytą vietą ir surasti ten išmėtytus tariamo nusikaltėlio daiktus. Šunys taip pat miškuose vesdavo kinologus ieškomo žmogaus pėdsakais. Visos šios rungtys buvo atliekamos iš anksto parinktose girininkijose, tačiau apie jas nepaskelbus žiūrovams ir žiniasklaidai.

Tik į bendrojo paklusnumo varžybas Akmenės gamtos ir kultūros parke pasieniečiai kvietė kuo daugiau stebėtojų. Jie pamatė kaip keturkojai vykdo komandas sėdėti, gulėti, kaip atneša daiktą, kaip šoka per kliūtis. Vis dėlto ne kiekvienam dresuotojui pakluso jo augintinis. Antai kelyje privalomą peršokti barjerą čempionato keturkojis dalyvis paprasčiausiai apibėgdavo.

Pasienieniečiai sudomino žiūrovus ir keliolikos minučių parodomąja programa. Specialiai dresuotas šuo sugebėjo rasti narkotikus, kitas keturkojis pargriovė ant žemės tariamą nusikaltėlį, kuris nuo šuns sužalojimų pajėgė apsisaugoti vilkėdamas 50 kilogramų sveriančią aprangą. Pasieniečiams vaidinant tariamų nusikaltėlių sulaikymo sceną, šuo puolė juos sugebėdamas peršokti lengvąjį automobilį. Be šunų pasieniečiai demonstravo tik kovinius veiksmus.

Akmenės gamtos ir kultūros parke susirinkę žiūrovai jautėsi saugūs, nors varžybų metu kinologai nelaikė pavadžiais šunų, jie buvo paliekami vieni patys vos už kelių metrų nuo pašalinių žmonių. Akylesni žiūrovai įžvelgė esant agresyvokus tik baltarusių šunis, tačiau jų dresuotojai irgi buvo atidūs ir griežtomis komandomis suvaldydavo savo augintinius.

Pasitaikė, kad šunys vienas kitą bandė grybžtelėti dantimis, o vienas kitas sulodavo tik būdami uždaryti narvuose, kurie buvo laikomi automobiliuose. Vienintelis griausmingas ir beveik visų šunų lojimas nuaidėjo per čempionato uždarymo ceremoniją, kai į jo dalyvius kreipęsis Lietuvos pasieniečių generolas Saulius Stripeika riktelėjo: „Sveiki, pasieniečiai“, o tai ir išgąsdino jų augintinius.

Autoriaus nuotr.

NUGALĖTOJAI: Tarptautinio tarnybinių šunų meistriškumo čempionato nugalėtoja Suomijos komanda apdovanota taure.

BANDYMAS: Nugalėtojų apdovanojimų ceremonijoje tik vienam šuniui buvo ant kaklo užkabintas medalis, o po akimirkos keturkojis puolė aplink jo nosį mosavusį sveikintoją.

SAUGUMAS: Žiūrovai jautėsi saugūs, stovėdami vos už metro kito nuo šunų.

AGRESYVUMAS: Kai kurie šunys atrodė agresyvūs.

DEMONSTRAVIMAS: Pasieniečiai parodomojoje progrmoje pademstavo kovinius veiksmus.

MALŪNSPARNIS: Ryte Akmenės gamtos ir kultūros parke nutūpė šalies Valstybės sienos apsaugos tarnybos malūnsparnis, kainuojantis milijonus litų, o vakare išskraidino šios tarnybos vadovą Saulių Stripeiką (kairėje).

TROFĖJAI: Trofėjus laimėjo šunys

KARŠTIS: Šunys turėjo išverti saulės karštį.