Pandemijos paradoksas – pagerėjusi kriminogeninė situacija

Asociatyvi nuotr.
Policijos statistika įvairialypė: vienų nusikalstamų veikų ženkliai sumažėję, o kitų skaičius kelia nerimo.
Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo patikėta daug papildomų funkcijų, tarp kurių – Vyriausybės sprendimų vykdymas, užtikrinant karantino situacijos suvaldymą. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko, ir nerimauta, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms policijos funkcijoms vykdyti – reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir kitus. Šiaulių apskrities policijos kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija, ir visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Gera žinia – nusikalstamumas sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 procentu, ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis, Joniškio rajone – tris kartus.

Mažiau pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas.

Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį – 42.

Daugiau sunkių nusikaltimų

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius didėja.

Šios kategorijos nusikaltimų per pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 iki 6 procentų.

Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai – 6).

Tačiau sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų šalies apskričių komisariatų – atskleista 86,6 procento visų registruotų nusikalstamų veikų.

Geriausi nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliai – Šiaulių miesto ir rajono policijos kolektyve, atskleistas 91 procentas veikų, ir Joniškio – 94,6 procento.

Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 metų pirmą ketvirtį jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais metais – 41.

Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo. Tačiau padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį padaugėjo tokių sukčiavimų.

Paieškos

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketvirtį ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 procentai jų surasta, kitų paieška tęsiama.

Šiaulių miesto ir rajono pareigūnai ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio – 12 (visi rasti), Pakruojo policija ieškojo trijų (rastas 1), Joniškio rajone ieškota vieno, ir jis rastas.

Įvykių daugiau – Pakruojo rajone

Optimistinė avaringumo statistika Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių.

Per pirmą šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau negu per pusę (2020 metų pirmą ketvirtį – 68, 2021 metų pirmą ketvirtį – 27).

Įskaitinių eismo įvykių didėjimas fiksuojamas tik Pakruojo rajone – 2020 metų pirmą ketvirtį – 1, 2021-ųjų pirmą ketvirtį – 4.

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet Šiaulių rajone, sužalotųjų – nuo 81 iki 31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 metais – 5, šiemet – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų pirmą ketvirtį sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 promilės.

Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis labiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas ir pagalba, dalijantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus.

Žmonių pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką. Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.