
Naujausios
Pagalba atskubėjo... po paros
Šiaulių apskrities policijos pareigūnai tik po parą trukusios paieškos sulaikė ir smurtautoją, ir jo skriaustą moterį.
Aiškėja, kad po šalį krėtusių tragiškų 2013-ųjų rugsėjo 21-osios įvykių Dembavoje, Panevėžio rajone, kai automobilio bagažinėje buvo sudeginta pagalbos besišaukianti nepilnametė, Bendrasis pagalbos centras vis dar nėra pajėgus nustatyti tikslią geografinę vietą, iš kurios sklinda pagalbos prašymo šauksmas.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Nurodyta tik galima kryptis
Gegužės 30-osios pavakarę policijos budėtojus pasiekė žinia iš Bendrojo pagalbos centro dėl smurto šeimoje. Pokalbio įraše buvo girdėti klykiantis vaiko prašymas nemušti, moters isteriški šūksniai „Mušk, mušk, užmušk mane...“. Tačiau Bendrojo pagalbos centro operatorei išklausti, kokiu adresu vyksta ši tragedija, nepavyko.
Perskambinus į telefoną, iš kurio sklido riksmai, atsiliepė vyras, kuris patikino, kad jokios pagalbos niekam nereikia, kad čia tik mokomas vaikas, kaip prisiskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą. Reikalavimą telefono ragelį paduoti moteriai, vyras ignoravo ir galiausiai telefoną visai išjungė.
Buvo aišku, kad vyksta smurtas, aišku, kad reikia skubios policijos pagalbos, tačiau neaišku, kur. Bendrasis pagalbos centras tikslių įvykio koordinačių nenurodė, tik įvykio kryptį – galimai Kuršėnų miestą. Tačiau šiame mieste gyvena per 10 tūkstančių gyventojų. Kaip sužinoti, kuriam jų šią minutę reikalinga pagalba?
Kuršėnuose dirbantys Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo smurtautojo ir jo aukos paiešką. Po 24 valandų pavyko surasti nukentėjusiąją ir prieš ją smurtavusį vyrą uždaryti į areštinę.
Dėl fizinio skausmo sukėlimo jam pareikštas įtarimas.
Teko atlikti išsamų tyrimą
Skriaudžiamos moters paieškas pareigūnai pradėjo tą patį vakarą reidu per Kuršėnuose gyvenančias socialinės rizikos šeimas.
Kartu su socialiniais darbuotojais jie ėjo iš kiemo į kiemą, iš šeimos į šeimą, tačiau tai rezultatų nedavė, nors, kaip paaiškėjo vėliau, jie buvo užsukę ir pas smurtą patyrusią moterį, tačiau jos namuose nerado.
Kitą dieną buvo analizuojama abonento, iš kurio pareigūnus pasiekė pagalbos šauksmas, telefono skambučių išklotinė.
Paskambinę dažniausiai pasikartojančiu telefonu numeriu, pareigūnai išgirdo moters balsą. Moteris tvirtino, kad jai viskas gerai, kad ji išvakarėse į policiją neskambino ir jokio smurto nepatyrė.
Išgirdę jos pavardę, pareigūnai sukluso – ši šeima buvo socialinės rizikos šeimų sąraše, dėl moters girtavimo ir netinkamo elgesio čia ne kartą buvo kviesta policija.
Šįkart nuvykę pas moterį policijos pareigūnai įsitikino, kad ji smurtą vis dėlto patyrė – kūnas buvo nusėtas kraujosruvų.
Galiausiai 45 metų kuršėniškė pripažino, kad išvakarėse pas ją apsilankęs buvęs sugyventinis septynmetės dukros akivaizdoje ją sumušė krosnies pelenų semtuvu.
35 metų smurtautoją policijos pareigūnai netrukus sulaikė.
Nors vyras akistatos su jais bandė išvengti, telefonu meluodamas, kad negali susitikti su jais, nes yra darbe, tačiau apmulkinti pareigūnų jam nepavyko.
Smurtautoją jie aptiko viename Kuršėnų alaus bare. Vyrui buvo nustatytas vidutinis 2,05 promilės girtumas.
Šis Kuršėnų gyventojas prieš šią moterį ir jos vaikus smurtauja ne pirmą kartą.
Pastaroji byla dėl fizinio skausmo sukėlimo jam – jau ketvirta.
Vadinamojo tikslumo zona – ir keliolika kilometrų
Ši gyvenimiška situacija dar kartą atskleidė didžiausią problemą: Bendrasis pagalbos centras (BPC) iki šiol negali operatyviosioms tarnyboms nurodyti tikslios incidento vietos tokiu atveju, jei pagalbos besišaukiantysis jos nenurodytų. Taigi kol tarnybos klaidžioja ieškodamos, pasekmės kartais gali tapti tragiškos.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato laikinasis viršininkas Ramūnas Sarapas šią tikslios incidento vietos operatyvaus nenustatymo problemą vadina didele.
„Toks incidento vietos paieškos būdas, kokį policijos pareigūnai naudojo ieškodami aukos ir smurtautojo Kuršėnuose, tikrai nėra operatyvus ir reikalauja laiko. Jeigu pagalba būtų reikalinga itin skubiai, mes atsidurtume aklavietėje“, – sakė komisaras.
Pasak jo, tai ne pirmas atvejis, kai pagalbos besišaukiantys žmonės nenurodo savo buvimo vietos, o policija iš BPC negauna tikslių koordinačių.
Šių metų pradžioje minėtas BPC buvo informavęs, kad Lietuvoje įdiegtos pažangios technologijos, kurios padės nustatyti skambinančiojo buvimo vietą.
BPC vadovo Audriaus Čiuplio paaiškinimu, tikslumas priklauso nuo daug ko. Kad ir nuo to, iš kokio tinklo skambinama, tai miestas ar kaimas, ar telefonas išmanusis, ar jame įdiegta „Android“ operacinė sistema.
Tikslumo zona, anot A. Čiuplio, kartais gali siekti ir keliolika kilometrų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrities policijos laikinasis viršininkas Ramūnas Sarapas įsitikinęs: jei tarnybos būtų nurodoma tiksli incidento vieta, pagalba būtų suteikta itin operatyviai.
Šiuo atveju smurtautojas buvo sulaikytas praėjus parai. Policija jo ieškojo visais galimais metodais.