Nuteistajam partijos bičiuliai nuplovė mundurą

Nuteistajam partijos bičiuliai nuplovė mundurą

Nuteistajam partijos bičiuliai nuplovė mundurą

Ilgametį Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorių, Pekino olimpiados olimpinio deglo nešėją Joną Varkulevičių Šiaulių apygardos teismas, panaikinęs Radviliškio apylinkės išteisinamąjį nuosprendį, pripažino kaltu dėl dokumentų klastojimo bei melagingo pranešimo teismui. Jam teks sumokėti kelių tūkstančių litų baudą.

Pedagogo laukia dar viena baudžiamoji byla, tačiau jo partijos bičiuliams konservatoriams tai – nė motais. Sustabdyta jo narystė partijoje vėl atkurta.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Pripažino kaltais

Apeliacine tvarka baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas šių metų kovo 13 dieną panaikino Radviliškio rajono apylinkės teismo 2013 metų lapkričio 18 dienos išteisinamąjį nuosprendį ir priėmė naują, pagal kurį pripažino kaltais nuo pareigų nušalintą Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorių Joną Varkulevičių ir raštinės vedėją Vitą Dzimidienę.

J. Varkulevičius pripažintas kaltu, padaręs nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 300 straipsnio (dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu) 1 dalyje bei nusikaltimą, numatytą BK 236 straipsnio (melagingas įskundimas ar pranešimas apie nebūtą nusikaltimą) 1 dalyje. Už šiuos nusikaltimus J. Varkulevičiui skirta subendrinta bausmė – 35 MGL (4550 litų) dydžio bauda.

V. Dzimidienė pripažinta kalta pagal BK 300 straipsnio 1 dalį. Jai skirta 10 MGL (1300 litų) bauda.

Iš abiejų nuteistųjų solidariai priteista 2000 litų, kurie bus skirti atlyginti neturtinei žalai nukentėjusiam gimnazijos pedagogui Robertui Škėmai.

Sukurpė fiktyvų įsakymą

Ilgamečio gimnazijos direktoriaus J. Varkulevičiaus žygiai po teismus prasidėjo po 2010 metų rugpjūčio mėnesį įvykusio incidento su gimnazijos mokytoju R. Škėma.

Terminuotai į darbą priimto kūno kultūros mokytojo R. Škėmos darbo sutartis turėjo pasibaigti 2010 metų rugpjūčio 25 dieną, tačiau pedagogas dirbo mokykloje ir po šios datos. Rugpjūčio 31 dieną direktoriui R. Škėma įteikė prašymą.

Prašyme mokytojas paprašė tinkamai įforminti jo sutartį neterminuota, kadangi iki rugpjūčio 25 dienos nei jis pats, nei darbdavys terminuotos darbo sutarties nenutraukė.

Toks pavaldinio elgesys, ko gero, įsiutino mokyklos vadovą. Tarp jo ir R. Škėmos kilo konfliktas, galėjęs paskatinti J. Varkulevičių skubiai, atgaline (2010 metų rugpjūčio 25 dienos) data sukurti įsakymą dėl R. Škėmos atleidimo iš darbo.

Kai mokytojas R. Škėma kreipėsi į teismą dėl jo neteisėto atleidimo iš darbo, teismui buvo pateikta įsakymo dėl atleidimo iš darbo kopija su suklastotu R. Škėmos parašu. Išaiškėjo, jog parašas buvo nukopijuotas nuo kito dokumento.

Teismui pareikalavus pateikti įsakymo originalą, J. Varkulevičius Radviliškio rajono apylinkės prokuratūrai pranešė apie šio dokumento menamą vagystę.

Kad įsakymas negalėjo būti parašytas rugpjūčio 25 dieną, teismui patvirtino ir informacinių technologijų specialistas, kuris iš paimto gimnazijos kompiuterio nustatė, kad įsakymo failas buvo kurtas ne minėtą dieną, o rugpjūčio 31-ąją.

Teismas konstatavo, kad abu bendrininkai – J. Varkulevičius ir V. Dzimidienė – teikė nenuoseklius, prieštaraujančius vienas kitam parodymus, ne kartą juos keitė, o pedagogo R. Škėmos parodymai viso proceso metu buvo nuoseklūs, patvirtinti liudytojų ir teisme surinktos medžiagos.

Šios ir kitos nustatytos aplinkybės apeliacinės instancijos teisėjų kolegijai leido prieiti prie išvados, jog abu kaltinamieji yra kalti, panaikinti Radviliškio rajono apylinkės teismo nuosprendį ir priimti naują.

Kaltinimai didelės vertės turto iššvaistymu

Ši baudžiamoji byla – ne vienintelė. J. Varkulevičius laukia dar vienos, gerokai rimtesnės baudžiamosios bylos baigties. Joje pedagogas kaltinamas didelės vertės turto iššvaistymu ir kitais nusikaltimais. Didžiausia galima bausmė už tokius nusikaltimus – 7 metai nelaisvės.

„Šiaulių kraštas“ jau rašė, jog gimnazijos finansinę veiklą per 1993-2010 metų laikotarpį ištyrę Radviliškio rajono apylinkės prokuratūros prokurorai išsiaiškino, jog per tą laiką į įvairias pareigas – valytojų, sargų, kitas – buvo įdarbinti, tačiau šio darbo nedirbo J. Varkulevičiui artimi žmonės.

Iš viso per šį keliolikos metų laikotarpį fiktyviems darbuotojams buvo sumokėta per 249,4 tūkstančio litų atlyginimo.

Tyrimo metu J. Varkulevičius buvo nušalintas nuo gimnazijos vadovo pareigų, jam paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti, uždrausta lankytis Lizdeikos gimnazijoje bei jos teritorijoje, bendrauti su buvusiais bei dabartiniais jos darbuotojais.

J. Varkulevičius taip pat buvo sulaikytas ir parai uždarytas į areštinę, nes nesilaikė teismo jam paskirtų kardomosios priemonės įpareigojimų nesilankyti nustatytose vietose, nesusitikti su gimnazijos, kuriai vadovavo, darbuotojais, nedaryti įtakos liudytojams.

Nuo pareigų nušalintas Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius J. Varkulevičius teismo paprašė grąžinti jį į darbą kaip pedagogą, kadangi dėl nušalinimo liko be pragyvenimo šaltinio. Šiaulių apygardos teismas J. Varkulevičių į pedagoginį darbą grąžino. Jis gimnazijoje dirba kūno kultūros ir olimpinio turizmo disciplinų pedagogu.

Partijai kaltinimai nė motais?

Iškeltos baudžiamosios bylos nesutrukdė J. Varkulevičiui nusiplauti savo munduro Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos vandenyse.

Partijos Radviliškio rajono skyriaus tarybos sprendimu, net nesulaukus baudžiamųjų bylų baigties, neseniai buvo atkurta jo sustabdytoji narystė partijoje.

Atkurta ne tik J. Varkulevičiui, bet ir kitiems iš korupcijos skandalo dar neišlipusiems buvusiems rajono vadovams ir Tarybos nariams – eksmerui Antanui Čepononiui, buvusiam Administracijos direktoriui Eugenijui Pranevičiui, Tarybos nariams Aloyzui Juodžiui, Gintarui Žilėnui ir kitiems.

A. Čepononis išrinktas dar ir vadovauti partijos skyriui.

Autorės nuotr.

NUOSPRENDIS: Aktyvus olimpizmo idėjų propaguotojas, ilgametis Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius pripažintas kaltu dėl dokumentų klastojimo, melagingo pranešimo teismui.