Naujausios
Nuosprendis trėmimo byloje
Civilių žmonių trėmimu kaltinamas Rusijos pilietis 99 metų Aleksanderis Kardanovskis vakar Šiaulių apygardos teisme pripažintas kaltu. Bylos duomenimis, vyras inicijavo Pakruojo rajone, Vaigalių kaime, gyvenusios Gasiūnų šeimos ištrėmimą.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Nepripažino okupacijos
Teismas A. Kardanovskiui skyrė šešerių metų kalėjimo bausmę. Tačiau nuo baudžiamosios atsakomybės vyras, remiantis medicinos ekspertų išvadomis, atleistas dėl progresuojančios nepagydomos ligos.
Teisiamajam atleido ir šiuo metu sodyboje, iš kurios šeima buvo ištremta, gyvenanti dukra Julijona Gasiūnaitė.
Kaltinamąjį teisme gynė jo paties advokatė dukra. Nors A. Kardanovskis visąlaik gyveno Lietuvoje, teisminiame procese jis dalyvavo su vertėju iš arba į rusų kalbą.
Šeimos gyvenimą suluošinusiu nusikaltimu kaltinamas vyras teisme savo kaltę kategoriškai neigė, sakydamas, kad Lietuva niekada nebuvo okupuota, o jei okupacijos nebuvo, vadinasi, anot kaltinamojo, nėra ir pagrindo jį teisti pagal 102-ąjį Baudžiamojo kodekso straipsnį „Okupuotos valstybės civilių trėmimas“.
A. Kardanovskis teismą bandė įtikinti apskritai nežinantis, kiek Lietuvos gyventojų buvo ištremta. O dokumentą, kuriuo remiantis buvo ištremta Pakruojo rajono gyventojų Gasiūnų šeima, jis esą pasirašė neperskaitęs.
Teismas A. Kardanovskio kalbomis nepatikėjo. Teisėjų nuomone, teisiamasis, eidamas aukštas pareigas, žinojo savo atliekamų užduočių prasmę ir tikslus, nes būdamas represinės struktūros viršininku besąlygiškai turėjo vykdyti aukštesnių vadovų nurodymus.
Nuo bausmės jau buvo atleistas
Šiuo metu Vilniuje gyvenantis A. Kardanovskis dėl analogiško nusikaltimo kartą jau buvo teisėsaugos akiratyje.
2013 metų gegužę Kauno apygardos teismas A. Kardanovskį buvo išteisinęs. Tačiau priešingai pasisakė Lietuvos apeliacinis teismas.
Praėjusių metų pabaigoje Apeliacinio teismo teisėjų kolegija šį vyrą, buvusį Valstybės saugumo ministerijos (MGB) tardytoją, pripažino kaltu dėl trėmimo.
Apeliacinis teismas tuomet konstatavo, kad rašytiniais bylos įrodymais neginčijamai įrodyta, kad ant penkiolikos išvadų dėl šeimų pasiuntimo į tremtį yra A. Kardanovskio parašai, patvirtinantys, kad šios šeimos gali būti ištremtos.
Iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktų archyvinių dokumentų bei specialisto parodymų aišku, kad išvados, ant kurių pasirašęs A. Kardanovskis, buvo vienas iš sudedamųjų tremties bylos dokumentų.
Teismo nuosprendžiu A. Kardanovskiui tuomet skirta septynerių metų laisvės atėmimo bausmė. Tačiau dėl ligos ir garbaus amžiaus vyras nuo bausmės buvo atleistas.