Neteisėtas šunynas aptiktas ir Šiaulių rajone

Redakcijos archyvo asociat. nuotr.
Pranešimų apie neteisėtai veisiamus ir netinkamomis sąlygomis laikomus gyvūnus atsakingos institucijos pastarosiomis dienomis sulaukia itin daug.
Prieš kelias dienas Kretingos rajone ir Tauragėje aptikus nelegalius šunynus, kuriuose itin prastomis sąlygomis buvo laikomi ir veisiami šunys, analogiško pranešimo sekmadienį sulaukė ir Šiaulių apskrities policija bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamentas. Vakar iš Šiaulių rajone, Karvazų kaime esančios sodybos, palaikant susirinkusiems gyvūnų mylėtojams, buvo išgabenta vienuolika keturkojų.

Neužtikrinta gyvūnų gerovė

Šiaulių apskrities policijai apie galimai neteisėtą veiklą pranešė gyvūnų globos įstaiga „Šiaulių letenėlė“. Specialistai šaukėsi pagalbos, prašė padėti išvaduoti alinamus gyvūnus.

Į nurodytą Karvazų kaimą Meškuičių seniūnijoje nuvykęs policijos ekipažas prie kiemo rado stoviniuojančius ne tik „Šiaulių letenėlės“ darbuotojus, bet ir žmonių neatsakingumu besipiktinančius gyventojus. Žmonės ketino šturmuoti sodybą ir paimti esą netinkamomis sąlygomis laikomus šunis.

Sodybos savininkų namuose nebuvo, tad policijos pareigūnams teko sulaikyti stoviniuojančiuosius, kad jie neįsiveržtų į privačią teritoriją.

Gyvūnų globėjų gyvai ir per socialinius tinklus paprašyti gyventojai sutiko prie sodybos, kurioje, informuoti, yra neteisėtai veisiami netinkamomis sąlygomis laikomi keturkojai, budėti visą naktį.

Siekdami užtikrinti nuosavybės privatumą, Karvazų kaime visą naktį budėjo ir policijos patruliai.

Vakar rytą į sodybą atvyko Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento specialistai. Dalyvaujant šeimininkams, apžiūrėta teritorija, įvertintos gyvūnų laikymo sąlygos ir priežiūra.

Šiaulių departamento laikinoji vadovė Daiva Kazlauskienė „Šiaulių kraštą“ vakar informavo, kad jau pirminės apžiūros metu nekilo abejonių, jog gyvūnams reikėjo pagalbos, nes savininkai jiems neužtikrino tinkamų sąlygų: šunys buvo laikomi ne tik per mažuose garduose, bet ir kelioniniuose krepšiuose. Voljerai, kur keturkojai gyveno, buvo neišvalyti, pridergti, jautėsi baisus dvokas.

Pasak D. Kazlauskienės, gyvūnų gerovės pažeidimų sodyboje apstu, ir už tai savininkai turės atsakyti.

Sodyboje vakar dirbę veterinarijos specialistai įtarė, kad vienuolika iš trylikos sodyboje laikytų veislinių keturkojų buvo eksploatuojami neteisėtam veisimui. Visi vienuolika, neprieštaraujant savininkams, vakar paimti ir priglausti „Šiaulių letenėlėje“. Dar du šunys – kambariniai šeimos augintiniai – palikti.

Tyrimas tęsiamas, specialistai aiškinasi, iš kur šunys gauti, nes kai kurie iš jų čipuoti. Galimai neteisėta veikla vertęsi karvaziškiai paaiškinimus pateikti kol kas atsisakė. Jie nepateikė ir gyvūnams veisti privalomų dokumentų – tokios veiklos nėra įregistravę.

Apie neteisėtą šunų veisyklą Karvazų kaime veterinarijos specialistai teigia sužinoję pirmą kartą.

Tarnybos stiprina kontrolę

Baisiomis sąlygomis laikomų ir veisimui naudojamų šunų gelbėjimo operacijos praėjusį savaitgalį vyko visoje Lietuvoje. Sužinota ir apie atvejį Skuode, kuomet naikindami įkalčius nelegalaus veislyno savininkai keturkojus išvežiojo ir išmėtė po rajono apylinkes. Informacija apie kankinamus keturkojus pastarosiomis dienomis mirgėte mirga socialiniuose tinkluose.

Gyventojams ir atsakingomis tarnybomis kartu su gyvūnų globos įstaigų atstovais pastarosiomis dienomis surengus reidus gyvūnų augintinių laikymo vietose, Kretingos, Širvintų, Tauragės, Kauno, Šiaulių ir kituose rajonuose pradėti tyrimai dėl gyvūnų gerovės ir laikymo sąlygų pažeidimų bei galimo nelegalaus gyvūnų veisimo.

Nustatyta, kad gyvūnai laikyti netinkamomis sąlygomis, pavyzdžiui, transportavimui skirtuose narvuose, jiems skirtas per mažas plotas, rasta sužeistų gyvūnų, kurie negydyti, nešerti. Įtariama, veisimui laikyti gyvūnai neženklinti, netvarkyta jų apskaita ir kt.

Tolesnėje tyrimų eigoje įvertinus surinktus faktus, laikytojų paaiškinimus bus sprendžiama dėl gyvūnų augintinių laikytojų atsakomybės.