Nepilnamečiai jaučiasi nebaudžiami

Nepilnamečiai jaučiasi nebaudžiami

Nepilnamečiai jaučiasi nebaudžiami

Nepilnamečių nusikalstamumas Šiaulių apskrityje per pastarąjį pusmetį išaugo. Akmenės rajone jis šoktelėjo beveik dvigubai, Kelmės rajone — 70, Pakruojo — beveik 50 procentų. Realių bausmių jaunieji nusikaltėliai sulaukia retai.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Reali bausmė — vienetams

VPK Prevencijos poskyrio vyriausiojo specialisto Aido Steponaičio teigimu, šiemet jaunieji nusikaltėliai Šiaulių apskrityje padarė 247 nusikalstamas veikas, pernai — 227-ias. Žymiausias kilimas — Akmenės, Kelmės, Pakruojo rajonuose. Šiaulių rajone nepilnamečių padarytų nusikaltimų padaugėjo 25 procentais, Joniškio — 20 procentų.

 

Nepilnamečių nusikalstamumas sumažėjo tik Šiaulių mieste ir Radviliškio rajone.

Daugiausia nusikalsta 16-ečiai ir 17-ečiai. Apie 30 procentų šiemet nepilnamečių padarytų nusikalstamų veikų yra sunkios, labai sunkios arba apysunkios. Iš visų nusikalstamų veikų išsiskiria 8 išžaginimai arba seksualiniai prievartavimai Pakruojo rajone.

A. Steponaitis sako, kad nusikalstamumą įtakoja finansinė situacija bei — nebaudžiamumo pojūtis. Nors už minėtus nusikaltimus yra numatyta laisvės atėmimo bausmė, ji ne visada pritaikoma. Būna, kad sunkų nusikaltimą padariusiam jaunajam nusikaltėliui skiriamas tik laisvės apribojimas būti namuose arba jis atiduodamas tėvams. Reali bausmė skiriama tik vienetams.

„Teisėjai suteikia šansą, bet, manau, kad reikėtų bausti griežčiau. Kai nusikaltusieji neuždaromi į areštinę, nevežami į pataisos namus, aplinkiniai, draugai galvoja — vadinasi, taip galima elgtis. Pasklinda žinia: “Bandykime dar kartą, bausmės išvengsime“, — sako specialistas.

Pietinės policijos nuovados nepilnamečių reikalų inspektorių grupės vyresniojo specialisto Sigitas Petraitis pastebi, kad jaunuoliai dažnai „taisosi“ darydami tuos pačius nusikaltimus.

Nepilnametį pagal administracinių teisės pažeidimų kodeksą galima bausti tik nuo 16-os metų, iki tol baudžiami tėvai. S. Petraičio manymu, atėjo laikas keisti kodeksą.

S. Petraitis pateikia pavyzdį. Prie mokyklos rūko 15-etis ir 16-etis. Vyresnysis nubaudžiamas 50 litų, jaunesniojo tėvams surašomas protokolą dėl vaiko nepriežiūros. Teismas bylą nutraukia, nes mama pasako, kad tinkamai auklėjo. Pabaiga: abu — klasiokai, abu pažeidė įstatymą, tik vienas nubaustas, o kitas — nosį iškėlęs.

Po smulkių nusižengimų pereinama prie sunkiųjų. Žiauriausias nusikaltimas pietiniame rajone, dalyvaujant nepilnamečiui, įvykdytas pernai. Prie Dainų kino teatro buvo rastas žiauriai sumuštas benamis ir užmuštas jį gynęs žmogus. Byla baigėsi tuo, kad visa kaltė teko nusižudžiusiam bendrabyliui.

Vagia ne duoną

Vyraujantis nusikaltimas — vagystės. Pasak S. Petraičio, vogti jaunuoliai dažniausiai susigundo didžiosiose parduotuvėse. Vagia bet ką — saldumynus, cigaretes. Bet ne duoną ar bandeles.

Jau antrus metus pastebima, kad nepilnamečiai agresyvėja, plėšia žmones, smurtauja.

Pusę visų nusikalstamų nepilnamečiai įvykdė kartu su bendraamžiais arba suaugusiais. Lyginant su praėjusiais metais, su suaugusiais nusikalsta beveik dvigubai dažniau. Net šešiose iš aštuonių išžaginimų dalyvavo suaugusieji.

Anot A. Steponaičio, grupės susidaro pagal bendrus interesus, gyvenamąją vietą. Kad mieste jos veiktų kaip nusikalstamos grupuotės, specialistas sako dar negalįs teigti.

Dažniau nepilnamečiai nusikalto ir būdami neblaivūs, bet, A. Steponaičio teigimu, statistika ne visada atspindi realią padėtį. Jei nusikalstama veika išaiškinama ir įtariamasis sulaikomas iš karto, nustatyti, ar asmuo yra išgėręs, nesunku. Bet jei — vėliau, belieka tik tikėti paties įtariamojo žodžiais.

Šiemet ir pernai nebuvo nustatyta, kad jaunieji nusikaltėliai nusižengtų įstatymams apsvaigę nuo narkotikų ar toksinių medžiagų.

Mergaitės bėga iš namų

Daugiau nei pusę visų nusikaltimų padarė bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai. Apie trisdešimt procentų nusikaltusiųjų niekur nesimoko ir nedirba, apie 10 procentų mokosi profesinėse ir aukštesniosiose mokyklose. A. Steponaitis atkreipia dėmesį, kad Šiaulių mieste apie 20 procentų visų nepilnamečių nusikaltimų padarė vaikų globos namų auklėtiniai.

Mergaičių nusikalstamumas apskrityje sudaro apie 5 procentus. Bet S. Petraitis pastebi, kad būtent merginos tėvams sukelia daugiausia rūpesčių, nes dažniausiai bėga iš namų. O bėga dėl geresnio gyvenimo — pas vienus likusius gyventi draugus. Dingsta trims-keturioms dienoms, kol galiausiai bėglius suranda policija arba pareina patys.

PROGNOZĖ: VPK Prevencijos poskyrio vyriausiasis specialistas Aidas Steponaitis prognozuoja, kad dėl sudėtingos ekonominės situacijos nepilnamečiai dar dažniau vagiliaus ir plėšikaus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠVADA: Pietinės policijos nuovados nepilnamečių reikalų inspektorių grupės vyresnysis specialistas Sigitas Petraitis pastebi, kad bausmės išvengę jaunuoliai dažnai „taisosi“ darydami tuos pačius nusikaltimus.

Jono TAMULIO nuotr.

išnaša: „Būna, kad sunkų nusikaltimą padariusiam jaunajam nusikaltėliui skiriamas tik laisvės apribojimas būti namuose arba jis atiduodamas tėvams.