Neįregistravusieji ginklų rizikuoja prarasti laisvę

Neįregistravusieji ginklų rizikuoja prarasti laisvę

Neįregistravusieji ginklų rizikuoja prarasti laisvę

Liepos 1-ąją pasibaigė terminas, per kurį gyventojai privalėjo į dienos šviesą ištraukti dujinius pistoletus (revolverius), senovinius ginklus bei jų kopijas, taip pat nedidelės galios šaunamuosius ginklus. Per numatytą laikotarpį Šiaulių apskrities policijos Licencijavimo skyriuje užregistruota daugiau nei puspenkto tūkstančio tokių ginklų.

Nuo šiol kiekvienam gyventojui, be leidimo disponuojančiam minėtu ginklu, gresia netgi kalėjimo bausmė.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nėra leidimo, negali būti ir ginklo

Šiaulių apskrities VPK Licencijavimo skyriaus pareigūnams prasidėjo laisvesnės dienos po ne vieną mėnesį trukusios įregistruoti privalomų ginklų savininkų apgulties, kai per dieną vidutiniškai būdavo priimama po 500 žmonių.

Vis dėlto vieno „pramigusio“ įstatymiškai numatytą ginklų registracijos terminą, anot pareigūnų, būta. Šiuo, kaip dabar kiekvienu kitu atveju, pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu.

„Nuo šiol dėl kiekvieno nustatyto dujinio pistoleto (revolverio), senovinio ginklo bei jų kopijos, taip pat nedidelės galios (2,5–7,5 J) šaunamojo ginklo laikymo, naudojimo ar gabenimo atvejo bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, – „Šiaulių kraštui“ akcentavo Šiaulių apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro viršininkas Viktoras Jeremėja. – Net ir tais atvejais, jei žmogus imtų tvirtinti, jog ginklą apsisprendė atiduoti sunaikinti, todėl veža į policiją.“

Jei policija nustatys, kad namuose yra neregistruotas ginklas arba ras jį vežamą automobilyje, kiekvienu atveju bus iškelta baudžiamoji byla.

Už neteisėtą disponavimą ginklu gresia areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. O jei ginklų bus aptikta ne vienas, laisvės atėmimo bausmė gali būti net iki aštuonerių metų.

Ikiteisminiai tyrimai

Ginklų registracijos metu Šiaulių apskrities policijos komisariate buvo pradėtas ne vienas ikiteisminis tyrimas.

Anot Viešosios tvarkos biuro Licencijavimo skyriaus vyresniojo specialisto Vidmanto Meko, viena moteris į policiją atgabeno 90-mečio tėvo šautuvą manydama, kad tai senovinis ginklas. Leidimas disponuoti tokiu ginklu reikalingas buvo jau seniai.

Kitas žmogus, anot V. Meko, atsivežė pistoletą, įsitikinęs, kad jis yra dujinis, o iš tiesų tai buvo mažo kalibro revolveris.

Dar keli tyrimai pradėti dėl to, kad registracijai atgabenti dujiniai ginklai buvo apgadinti – išimtos, išlaužtos pertvaros arba ginklą bandyta perdaryti.

Kai kurie ginklai buvo be numerių, kitiems asmenims neterminuoti leidimai disponuoti ginklais neišduoti dėl galiojančio šių asmenų teistumo ar kitų formalių priežasčių.

Pasitaikė ir kuriozų

Vienas atvejis, pasak pareigūno, „gerai, kad gerai baigėsi“.

Žmogus, atnešęs įregistruoti dujinį ginklą ir laukdamas eilėje, jį tiek čiupinėjo, kad pistoletas ėmė ir iššovė. Teko vėdinti policijos komisariato patalpas.

„Žmogus atvažiavo įregistruoti ginklą, o grįžo be jo, nes, surašę protokolą dėl neatsargaus elgesio su ginklu, pareigūnai jį konfiskavo“, – incidentą Viešosios policijos biuro koridoriuje prisimena Licencijavimo skyriaus pareigūnas.

Pasak jo, tas ginklo savininkas labiausiai pergyveno, kaip paaiškinti žmonai, kodėl, išvažiavęs užregistruoti ginklo, grįžo be jo.

Tarp vyresniųjų – populiariausi dujiniai

Nuo 2011 metų kovo iki šių metų liepos 1 dienos Šiaulių apskrities policijos Licencijavimo skyriaus pareigūnai užregistravo daugiau nei 4500 dujinių, senovinių ir kitokio mažo kalibro ginklų.

Vien po naujųjų metų, kai buvo pratęstas tokių ginklų registracijos terminas, Šiaulių apskrities gyventojai panoro gauti neterminuotus leidimus 1700 minėtų ginklų. Dar 600 ginklų policijai pristatyta turint tikslą jų atsikratyti. Šie ginklai perduoti Ginklų fondui ir bus sunaikinti.

Anot Viešosios tvarkos biuro vadovo Viktoro Jeremėjos, gyventojai registracijai dažniausiai pristatė dujinius pistoletus ir revolverius, o tik paskui – mažos galios šaunamuosius ginklus.

Pastebėta, kad prašymus gauti neterminuotus leidimus dažniau pateikė vyresni žmonės. Jie aiškino dujinius ginklus laikantys savigynai.

Vienas vienkiemio gyventojas policijos pareigūnams sakė, kad jam dujinį ginklą teko panaudoti – iššauti į orą.

„Apsaugai toks ginklas kaip tik – jis nėra šaunamasis, jo paskirtis nusikaltėlį tik atbaidyti, – sakė Viešosios tvarkos biuro vadovas. – Manau, apsisaugojimo priemones turėti, ypač tiems, kurie gyvena vienkiemiuose, būtina.“

Komisaras įsitikinęs, kad, nepaisant to, jog gyventojai plūdo į policiją norėdami gauti leidimą disponuoti dujiniu, senoviniu ar nedidelės galios ginklu, neregistruotų ginklų dar liko nemažai ir incidentų pasitaikys.

Radinius gabenti draudžiama

Nuo šiol, norint įsigyti ginklą, kuriam anksčiau nereikėjo jokio leidimo, pirmiausia privalu kreiptis į policiją. Tik su policijoje išduotu neterminuotu leidimu pirkėjai bus aptarnauti ginklų parduotuvėje. Seniau parduotuvėje pakakdavo pateikti tik asmens dokumentą.

Be to, norint gauti leidimą disponuoti dujiniu ginklu dabar būtina pateikti gydytojo pažymą, o leidimas nuo šiol gali būti išduotas tik ne jaunesniems nei 21 metų asmenims.

„Gyventojai turėtų žinoti, kad radus dujinį, senovinį ar be kokį kitą ginklą pagal naująjį Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą jokiu būdu negalima gabenti jo į policiją – už gabenimą gresia baudžiamoji atsakomybė, – akcentavo V. Jeremėja. – Apie radinį privalu tučtuojau pranešti pareigūnams, kurie įvertins jo galimai keliamą pavojų bei nuspręs, ką toliau daryti.“

Jono TAMULIO nuotr.

REGISTRACIJA: Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos biuro viršininkas Viktoras Jeremėja įsitikinęs, kad pramiegojusių dujinių ir kitokių ginklų registracijos laiką atsiras ne vienas. Bet pramiegojusiems nuo šiol gresia baudžiamoji atsakomybė.

REVOLVERIS: Šiaulių apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro Licencijavimo skyriaus vyresniojo specialisto Vidmanto Meko rankose – senovinis revolveris. Tokius ginklus dabar privaloma registruoti policijoje.