Nauja sukčių atakų banga: trumposios žinutės

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Štai tokias žinutes pastarosiomis dienos masiškai siuntinėja internetiniai nusikaltėliai. Gyventojai, gavę tokią SMS, turėtų elgtis itin apgalvotai.
Sukčiai toliau šėlsta. Policija nukentėjusiųjų sulaukia kiekvieną dieną, prarastos sumos – nuo kelių šimtų iki tūkstančių eurų.

Ištuštintos sąskaitos

Balandžio 14 dieną Šiauliuose, Dvaro gatvėje, gyvenantis 52 metų vyras, telefonu gavęs žinutę apie apribotą elektroninės bankininkystės paskyrą, aktyvavo atsiųstą nuorodą ir suvedė elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis.

Šiaulietis netrukus pastebėjo, kad iš banko sąskaitos buvo pagrobtas 981 euras.

Po dienos, balandžio 15-ąją, šiaulietis, Dainų gatvės 45 metų gyventojas, telefonu gavęs žinutę dėl nesumokėtos baudos, aktyvavo atsiųstą nuorodą ir suvedė prisijungimo prie elektroninės bankininkystės kodus. Po šių veiksmų iš jo banko sąskaitos buvo neteisėtai pasisavinti 999 eurai.

Balandžio 11 dieną 46 metų šiaulietis, telefonu gavęs žinutę ir paspaudęs ant atsiųstos nuorodos, buvo nukreiptas į elektroninę bankininkystę. Suvedęs reikalaujamus Smart ID prisijungimo kodus, pastebėjo, kad iš jo sąskaitos nuskaityti ir į kitą sąskaitą pervesti 3 500 eurų.

Balandžio 13-ąją Šiaulių rajone, Aukštelkės kaime, gyvenantis 31-erių vyras, telefonu gavęs žinutę ir paspaudęs ant atsiųstos nuorodos, buvo nukreiptas į elektroninę bankininkystę. Suvedęs reikalaujamus prisijungimo kodus, neteko sąskaitoje buvusių 990 eurų.

Balandžio 11 dieną Radviliškyje, Gedimino gatvėje, gyvenanti moteris,neįsitikinusi gautos SMS nuorodos autentiškumu ir ant jos paspaudusi, buvo nukreipta į elektroninę bankininkystę ir septynis kartus suvedė Smart ID kodus. Po to moteris pastebėjo, kad banko sąskaitoje trūksta 190 eurų.

Tą pačią dieną Šiauliuose, Kviečių gatvėje, gyvenanti moteris, telefonu gavusi žinutę ir paspaudusi ant atsiųstos nuorodos, buvo nukreipta į elektroninę bankininkystę.

Suvedus reikalaujamus prisijungimo kodus, iš banko sąskaitos neteisėtai į kitą sąskaitą buvo pervesta 90 eurų.

Šiauliuose Žaliūkių gatvės gyventoja prarado 100 eurų, kai telefonu gavusi žinutę ir paspaudusi ant atsiųstos nuorodos buvo nukreipta į elektroninę bankininkystę.

Vien praėjusią savaitę į Šiaulių policiją kreipėsi šeši taip nuo sukčių nukentėję gyventojai.

Svarbiausia – nespausti nuorodos

SMS, pranešančią apie skirtą baudą, gavo ir 57 metų šiaulietis Aido gatvės gyventojas.

Žinutėje nebuvo nurodyta, už ką paskirta bauda, o tik paraginimas ją sumokėti ir nuoroda, kurią paspaudus esą lengviausia tai padaryti.

Vyras ant žinute atsiųstos nuorodos nespaudė, o atsidarė savo paskyrą Valstybinės mokesčių inspekcijos oficialiame tinklalapyje. Jokios informacijos nei apie administracinį nusižengimą, nei apie baudą čia nebuvo.

Policija primygtinai prašo neatidarinėti jokių žinutėmis gautų nuorodų. Sukčiai masiškai siunčia SMS žinutes, apsimesdami įvairiausiomis institucijomis. Žinute atsiunčiama nuoroda, kurią prašoma paspausti, suvesti elektroninės bankininkystės ir Smart-ID prisijungimo duomenis. Prašomus veiksmus atlikęs žmogus praranda sąskaitoje turėtas santaupas.

Perspėjimus apie sukčių atakas platina ir Lietuvoje veikiantys bankai: šiukštu nespausti trumposiomis žinutėmis atsiųstų nuorodų.