Moksleivių pažymius klastojo elektroniniai įsilaužėliai

Moksleivių pažymius klastojo elektroniniai įsilaužėliai

Moksleivių pažymius klastojo elektroniniai įsilaužėliai

Nuo internetinių įsilaužėlių nukentėjo Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinė mokykla. Neteisėtai prisijungę prie elektroninio dienyno, įsilaužėliai pakeitė jo duomenis – prirašė pažymių, išsiuntinėjo įvairaus turinio pranešimų.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Įsilaužė į dienyną

Radviliškio rajono policijos komisariatas gavo V. Kudirkos pagrindinės mokyklos pranešimą, jog šių metų lapkričio 20 dieną buvo neteisėtai prisijungta prie vienos mokytojos elektroninio dienyno, kuriame buvo iškraipyti duomenys, išsiuntinėti pranešimai mokiniams mokytojos vardu, sukurta apklausa.

Įsilaužimą pastebėjo mokytojos sūnus, apie tai pranešęs mamai. Apie įvykį tuoj pat buvo informuota mokyklos vadovybė, užblokuota prieiga prie dienyno.

Mokytojai pradėjo rašyti laiškus ir moksleiviai, teiraudamiesi, iš kur pas juos atsirado nebūtų dvejetų, apie įvairaus turinio gautus pranešimus jų vaikams informavo tėvai. Visi jie buvo įspėti apie įsilaužimą.

Įsilaužimas įvyko tarp 16.15 ir 20.30 valandos.

Prirašė pažymių ir pranešimų

Pranešimų ir replikų turinys labai įvairus, pradedant leidimu nesimokyti dėstomo dalyko, baigiant įvairiais pasakymais: „Kas skaitys, tas gaidys“, „Jūs, duchai, priduskit“ ir kitais, tarp jų – ir seksualinio pobūdžio.

Daugiausia nebūtų pažymių prirašyta devintos klasės mokiniams – iš visos klasės tik aštuoniems moksleiviams nebuvo įrašų. Kitiems dvi dienas iš eilės prirašta dvejetų. Neteisėtų pažymių įrašyta ir aštuntoje klasėje.

Mokyklos direktoriaus Vytauto Matuzo teigimu, lapkričio 25 dienos rytą mokykloje kartu su mamomis pasirodė du buvę jų mokiniai, šiuo metu besimokantys kitos rajono mokymo įstaigos gimnazijos klasėse. Jie prisipažino dėl įsilaužimo, atsiprašė už savo poelgį.

Šiuo metu įvykį tiria Policijos komisariato pareigūnai.

„Sistema gera, tik per mažai apsaugota“

Pasak mokyklos direktoriaus V. Matuzo, atkurti buvusius pažymius moksleiviams, nebus sudėtinga, kadangi mokytojai turi susikūrę papildomus dienynus, be to, šis dėstomas dalykas vyksta tik kartą per savaitę, tad pažymių nėra daug.

Po įvykio visiems mokykloms pedagogams nurodyta kuo dažniau keisti slaptažodžius, nepalikti įjungto kompiuterio su išsaugotu slaptažodžiu, imtis visų įmanomų apsaugos priemonių. Mokytojai, į kurios dienyną buvo įsilaužta, suteiktas naujas slaptažodis.

V. Matuzo teigimu, mokykla kreipsis ir į elektroninio dienyno „Mano dienynas“ kūrėjus, informuodama apie įvykį ir prašydama ieškoti papildomų apsaugos priemonių, nes dabartinės yra per mažai apsaugotos.

Tai jau nebe pirmas įsilaužimas į elektroninius dienynus šalyje. Panašus atvejis pernai užfiksuotas Klaipėdoje.

Direktoriaus V. Matuzo įsitikinimu, pati elektroninio dienyno idėja yra gera. Šia sistema V. Kudirkos pagrindinė mokykla naudojasi antrus metus.

Anot direktoriaus, ryšys su tėvais ir moksleiviais bus dar operatyvesnis, kai mokykloje pradės veikti ir moksleivio elektroninis pažymėjimas. Tuomet esą tėvai tuoj pat gaus žinutę, kad jų vaiko nebuvo mokykloje arba, kad jis mokykloje buvo, tačiau nebuvo vienoje ar kitoje pamokoje.

„Šios sistemos galimybės plačios. Tereikia pasirūpinti didesne jos apsauga“, – sakė mokyklos vadovas.

Autorės nuotr.

ĮSILAUŽIMAS: Įsilaužus į elektroninį mokyklos dienyną, jame buvo prirašyta pažymių, išsiųsta įvairaus turinio pranešimų.