
Naujausios
Miško sanitarai atakuoja avis
Vilkai šeimininkauja Šiaulių rajone. Trečiadienio rytą Viekvedžių kaimo (Bubių seniūnija) laukuose išretinta ūkininko Sigito Dilinsko avių banda. Penki vilkai sudorojo tris ėriavedes, našlaičiais liko trys savimi pasirūpinti negalintys ėriukai.
Prieš mėnesį Šiaulių rajone, Akmenaičių kaime (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija) nudaigotos penkios ėriavedės. Vilkų pavienių išpuolių šių apylinkių žmonės net nebeskaičiuoja.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Ėriavedės papjautos, ėriukai pasmerkti
Ankstų trečiadienio rytą avių augintojo S. Dilinsko ganyklos pašonėje gyvenantis viekvediškis, atsikėlęs apie penkias ryto, nustėro pamatęs už kelių šimtų metrų avis puolančius penkis agresyvius vilkus.
Vyras ėmė ploti, garsiai rėkti – taip tikėjosi išbaidyti pilkius. Tačiau užuot sprukę, vilkai abejingai nužvelgė gąsdintoją ir šoko į išsigandusių avių bandą. Pasišalino tik baigę kruviną darbą.
Po vilkų egzekucijos ganykloje liko gulėti trys vokiečių juodgalvių ėriavedės – vienai vilkai išdraskė vidurius, kitoms perkando gerkles.
Penkerius metus avis auginantis ir šiuo metu 400 veislinių avių ūkį turintis S. Dilinskas dabar labiausiai gaili be motinų likusių vos dviejų mėnesių ėriukų, mat tokio amžiaus atžalos be motinos išgyventi neturi galimybių. Ūkininkas žino, kad vieną dieną visus tris dabar į gausią bandą įsimaišiusius ir dėl to neatskiriamus ėriukus ras kritusius.
„Ėriukai nuo mamų atskiriami tik sulaukę keturių mėnesių, nes tik tada jie jau gali gyventi savarankiškai. Jaunesni tiesiog pasmerkti“, – sakė augintojas.
Tvora vilkų nestabdo
S. Dilinsko nuomone, vilkai greičiausiai atsliūkino iš greta esančio Vainagių miško, greičiausiai juos vilioja čia pat esanti buvusio Bulėnų ežero pelkė.
„Tačiau negalėčiau užtikrinti, kad tai ne tie patys vilkai, kurie išpjovė Akmenaičių kaimo ūkininko Kęstučio Šniuko avis, mudviejų ganyklas skiria apie dešimtį kilometrų“, – sakė S. Dilinskas.
70-ies hektarų 55-erių ūkininko laukas aptvertas tvora, tačiau ji ne kliūtis vilkams – išbadėję arba, kaip greičiausiai yra dabar, savo jauniklius išgyventi mokę vilkai nesunkiai peršoka bet kokias prie grobio prieiti jiems trukdančias kliūtis.
Penkerius metus avių auginimu užsiimantis S. Dilinskas sako visus metus ir kenčiantis nuo, jo žodžiais, karaliaujančių vadinamųjų miško sanitarų. Paskaičiavo, kad per visą ūkininkavimo laikotarpį jau yra praradęs apie 30 avių, neskaitant paskui kritusių ėriukų.
Ūkininkas deda viltis, kad bent vienu vilku pavyks padidinti vilkų medžioklės kvotas – nukautas bent vienas vilkas gal išgąsdintų kitus vilkus, kurie iš prigimties yra labai atsargūs.
„Nemanau, kad šūviais į orą, kaip siūloma, pavyktų vilkus įbauginti – tie laukiniai gyvūnai per daug gudrūs“, – įsitikinęs avių augintojas.
Pernai Šiaulių apskrityje leista pakloti du vilkus. Abu nukauti Akmenės rajone. Šiaulių rajone į šį plėšrūną pernai nebuvo paleistas nė vienas šūvis.
Šiaulių rajono savivaldybė žada rodyti iniciatyvą, kad vilkų medžioklės kvotos būtų padidintos.
Medžioklė – ne išeitis
O štai Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris įsitikinęs, kad vilkų šaudymas nėra efektyviausias būdas atsiginti nuo laukinių plėšrūnų. Esą nukovus vieną ar kelis gyvūnus, kiti tikrai nesiliaus pjauti naminius gyvulius – gal migruos į kitas vietoves, bet nesiliaus.
„O ir neprotinga naikinti tai, kas priklauso gamtai. Jei vilko prigimtis yra plėšrūniška, tai nieko čia ir nepadarysi, – sakė gamtosaugininkas. – Vienam kliudo vilkai, kitam gal nepatinka lapės ar šernai. Šaudyti visus iš eilės?“
Jis įsitikinęs, kad prieš rėkdami didesnių kvotų ūkininkai pirmiausia turėtų ir patys pamąstyti, o ką gi jie padarė, kad apsaugotų savo turtą.
Aišku, efektyviausias būdas, R. Šiukšterio teigimu, nakčiai suvaryti bandą į uždarą teritoriją, nes tvora ar elektrinis piemuo nuo vilkų tikrai neapsaugos – pralįs ir nueis grobio.
Kita vertus, Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas pripažįsta, kad į uždarą vietą 400 avių bandos kiekvieną vakarą suvaryti beveik neįmanoma fiziškai.
Taigi gal padėtų pastaruoju metu Europoje populiarėjantys šunys, savo prigimtimi ir charakterio savybėmis labai tinkantys avims sergėti?
Jono TAMULIO nuotr.
GROBIS: Avys vis dažniau tampa nedraugiškai nusiteikusių vilkų grobiu.