Miestelyje – trichineliozės protrūkis

Miestelyje  – trichineliozės protrūkis

Miestelyje – trichineliozės protrūkis

Suvalgę rūkytos iš šernienos ir kiaulienos padarytos dešros susirgo 18 Kelmės rajono Liolių miestelio gyventojų. 12 iš jų paguldyti į ligoninę. Kiti gydosi ambulatoriškai. Tokio šios infekcijos protrūkio pastarąjį dešimtmetį rajone nebuvo.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Dešros iš šernienos

Tyrimą dėl trichineliozės atliko Kelmės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Jos vadovas Arūnas Teišerskis redakcijai pasakojo, jog lioliškis Juozas J. padarė dešrų ir kumpelių. Juos išrūkė ir pavaišino savo giminaičius bei kaimynus.

Medžiotojo bilietą turintis Juozas tvirtina, jog drauge su sūnumis gruodžio 17 -ąją ir sausio 21 -ąją kaip svečiai dalyvavę medžioklėse Raudgirio ir „Ilties“ būreliuose. Ten nušauta šernų. Medžiotojai pasidaliję skerdieną. Mėsos kliuvo ir Juozo šeimai.

Šernieną padėję į šaldiklį. Po kurio laiko iš Šiaulių turgaus nupirkę kiaulienos mėsos ir lašinių. Sumalę kiaulieną bei šaldiklyje laikytą šernieną ir padarę dešrų. Dalį šernienos palikę išrūkė kumpelius.

Pavaišintieji ėmė sirgti

Kovo viduryje ėmė sirgti medžiotojo kaimynai. Vienoje šeimoje susirgo du, kitoje – vienas žmogus.

Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Editos Samulytės, lioliškiai paguldyti į Kelmės ligoninę.

Manyta, jog serga kita liga. Tačiau po savaitės gavus tyrimų rezultatus, paaiškėjo, jog žmonės užsikrėtę trichinelioze. Jie perkelti į Šiaulių ligoninės infekcinių ligų skyrių.

Blogai pasijutę į gydymo įstaigas pradėjo kreiptis ir kiti šernienos dešra ir kumpeliais pavaišinti kaimynai bei giminaičiai.

Suvalgius trichinelėmis užkrėstų mėsos gaminių susergama ne iš karto. Inkubacinis periodas trys – keturios savaitės.

Iki šiol paaiškėjo 18 trichinelioze užsikrėtusių žmonių. 12 iš jų gydomi Šiaulių ligoninėje, kiti – ambulatoriškai.

Šerniena be trichinelių, dešroje – knibžda

Gavę signalą apie trichineliozės protrūkį Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai nuvyko į Liolius, tyrimui paėmė rūkytus gaminius.

„ Tyrimo rezultatai buvo labai keisti, – redakcijai pasakojo Kelmės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Arūnas Teišerskis. – Šernienos mėsoje trichinelių nerasta. O rūkytuose kumpeliuose ir dešrose knibždėte knibždėjo.“

Tarnybos specialistai pasidomėjo ir atsekė, jog praėjusių metų gruodžio 16 -ąją Raudgirio būrelio medžiotojai tikrai nušovė keturis šernus, skerdieną patikrino veterinarijos tarnyboje ir pasidalijo.

Sausio 21 -ąją „Ilties“ būrelio medžioklės plotuose buvo nušauti šeši šernai. Skerdiena taip pat tikrinta ir pasidalyta.

Kadangi mėsą tyręs privatus veterinarijos gydytojas mėginius turi laikyti tris mėnesius, jie paimti iš tyrusio gydytojo ir pakartotinai ištirti Nacionalinėje laboratorijoje. Trichinelių nepatikta.

Todėl kyla abejonių, ar tikrai iš tų medžioklių šernienos padarytos dešros ir išrūkyti kumpeliai. Tai išsiaiškins policija šiuo metu atliekanti tyrimą.

Specialistai neneigia, jog trichinelioze įmanoma užsikrėsti ir nuo kiaulės mėsos. Tačiau abejoja, ar turguje pirkta kiauliena galėjo būti užkrėsta. Prekiautojai griežtai tikrinami.

Trumpai apie trichineliozę

•Trichineliozė yra ūmus žmonių ir gyvūnų susirgimas, kurį sukelia Trichinella genties apvaliosios kirmėlės.

•Pagrindinis ligos sukėlėjų rezervuaras yra laukiniai ir naminiai gyvūnai: vilkai, lapės, šernai, nutrijos, katės, šunys, pelės, žiurkės, kiaulės ir kt.

•Žmonės trichinelioze užsikrečia vartodami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą užsikrėtusių gyvūnų mėsą (dažniausiai kiaulieną ir šernieną), kurioje yra cistų su trichinelių lervomis.

•Užsikrėtus, pirmieji ligos požymiai gali pasirodyti po 3 ar tik po 45 dienų. Tai priklauso nuo užkrėstos mėsos valgymo dažnumo ir kiekio, mėsos paruošimo būdo (rūkyta, sūdyta, kepta ar žalia), patekusių lervų skaičiaus ir jų gyvybingumo bei žmogaus jautrumo infekcijai.

• Ligos pradžioje, kai kirmėlės yra žarnyne, skauda pilvą, kyla šleikštulys, vėmimas, viduriavimas. Vėliau, lervoms migruojant į raumenis (1–2 savaites po užsikrėtimo), atsiranda veido ir akių pabrinkimai (edemos), vystosi akių junginės uždegimas, pakyla temperatūra, atsiranda raumenų skausmai, odos bėrimai, nemiga. Esant sunkiai ligos eigai, gali vystytis plaučių uždegimas, širdies nepakankamumas. Esant lengvai infekcijai, ligos simptomų gali ir nebūti. Vaikams dažniau nei suaugusiems trichineliozės eiga būna lengva.

•Nuo kito žmogaus trichinelioze užsikrėsti negalima. Laukiniai gyvūnai užsikrečia suėdę sergantį grobį, medžiotojų numestus skerdienos likučius. Naminės kiaulės dažniausiai užsikrečia suėdusios peles, žiurkes.

ŠALTINIS: Dažniausia trichinelių galima rasti šernų mėsoje. Todėl sumedžiotų žvėrių skerdieną būtina tirti.

Redakcijos archyvo nuotr.