Ligoninės administracijai krizės nėra

Ligoninės administracijai krizės nėra

Ligoninės administracijai krizės nėra

Naujosios Akmenės ligoninės metinis darbo užmokesčio fondas padidėjo ketvirtadaliu — 1 milijonu litų. Ligoninės vadovai ir gydytojai pasiimdavo po 2 — 3 kartus didesnius atlyginimus, negu rajono meras.

Krizė šioje medicinos įstaigoje seniai pasibaigė, o jos vadovų vieši pagalbos šūksniai — tik krokodilo ašaros?

Vytautas RUŠKYS

Kontrolieriai prabudo

Akmenės rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba per pusmetį atliko Naujosios Akmenės ligoninės 2009 metų ir 2010 metų pirmojo ketvirčio veiklos vykdymo vertinimo auditą.

To imtis skubos tvarka pasiūlė savivaldybės tarybos kontrolės komitetas, kai šalies vyriausybė nusprendė nuo 2010— ųjų pavasario Naujosios Akmenės ligoninėje panaikinti chirurgijos ir reanimacijos skyrius, todėl rajono gyventojams medicinos pagalbos reikia ieškoti kituose rajonuose.

Manoma, kad dėl tokių pertvarkų gali būti kalta gydymo įstaigos administracija, netinkamai organizavusi veiklą.

Savivaldybės tarybos kontrolės komiteto posėdyje apgailestauta, kad vienoje didžiausių savivaldybės kontroliuojamų įstaigų išsamus auditas nebuvo atliekamas daugiau kaip dešimt metų. Savivaldybės kontrolierė Audra Jokubauskienė teigė, kad Taryba nenurodė tokio darbo atlikti.

„Dirbdavo“ keliose ligoninėse

Miesto ligoninėje nuolat trūksta gydytojų, todėl iš kitų rajonų gydymo įstaigų priimami padirbėti specialistai. Kaip jie suspėja, nepažeisdami įstatymų, neskriausdami pacientų — bandė nustatyti kontrolieriai.

Paprašyta Joniškio, Mažeikių, Kuršėnų, Šilalės ligoninių ir kitų įstaigų vadovų informacijos apie kai kurių medikų darbo laiką.

Paaiškėjo, kad Naujosios Akmenės ir Kuršėnų ligoninėse įdarbinto to paties gydytojo anesteziologo reanimatologo darbo laikas darbo grafikuose kai kada sutapdavo abiejose darbovietėse. Kaip gydytojas atliko jam pavestas funkcijas vienu metu ligoninėse, esančiose maždaug už 60 kilometrų vienai nuo kitos?

Pagal UAB „Antano Lizdenio sveikatos centras“, UAB “Žemaitijos Medea klinika“ bei Mažeikių, Kuršėnų, Šilalės ligoninių pateiktus duomenis nustatyta, kad Naujojoje Akmenėje dirbę gydytojas anesteziologas reanimatologas, ortopedas traumatologas, chirurgas, vaikų ligų gydytoja pažeidė Darbo kodekso nustatytą maksimalaus darbo laiką — per septynias dienas dirbo daugiau kaip keturiasdešimt aštuonias valandas.

Kontrolieriai nustatė, kad gerokai daugiau dirbo Naujosios Akmenės ligoninės vidaus ligų gydytoja, tokias pat pareigas dar atlikdamas ir Akmenės rajono socialinių paslaugų namuose, UAB „Antano Lizdenio sveikatos centras“.

10 tūkstančių litų — normalus atlyginimas

Auditoriai nustatė, kad gydytojų atlyginimai tikrai nėra elgetiški. Vaikų ligų gydytojo etatas — 8 tūkstančiai litų, gydytojo chirurgo — 6 tūkstančiai litų, gydytojo traumatologo ortopedo — arti 7 tūkstančių litų.

Nemažai daktarų sugebėdavo dirbti daugiau negu už etatą, tad ir gaudavo po 10 tūkstančių litų siekiantį mėnesio atlyginimą. Audituotu laikotarpiu pats didžiausias uždarbis viršijo 14 tūkstančių litų.

Gerų atlyginimų pavyzdį rodė pats vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus. Jo mėnesio atlyginimas siekė beveik 13 tūkstančių litų — už vadovaujantį darbą ir papildomus kaip vidaus ligų gydytojo ligoninės vidaus ligų skyriuje ir kabinete bei kaip gydytojo endoskopotuojo endoskopijos kabinete.

Krizės metais ligoninėje didėjo darbo užmokesčio išlaidos. Jos 2009 metais, palyginti su 2007 — aisiais, padidėjo daugiau kaip 1 milijonu litų, arba beveik ketvirtadaliu (23,7 procento).

2009 metais vidutinis mėnesinis ligoninės administracijos darbuotojų atlyginimas siekė 4,5 tūkstančio litų. Ant vienos rankos pirštų suskaičiuojamiems administratoriams tekdavo apie 5 procentai visų darbo užmokesčio išlaidų skirtų tuometiniam daugiau kaip 200 darbuotojų kolektyvui. Didžioji dalis medicinos darbuotojų turėjo išgyventi iš keliolika kartų mažesnės algos.

Dokumente, numatančiame ligoninės darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką, nurodyta, kad, esant tam tikrų specialistų trūkumui, jų darbo užmokesčio dydis nustatomas vyriausiojo gydytojo ir darbuotojo tarpusavio susitarimu. Bet su sąlyga — kai atliekami derinimai.

Auditui ligoninės vadovai nepateikė dokumentų, kurie konstatuotų, jog tokia darbo apmokėjimo tvarka būtų suderinta su ligoninės Stebėtojų taryba.

Neužpajamuotas ligoninės turtas

Audito metu susidomėta ligoninės ir mobiliojo ryšių bendrovės sutartimi. Paaiškėjo, kad dalis iš bendrovės įsigyto turto neįrašyta į ligoninės buhalterinę apskaitą: keli mobiliojo ryšio telefonais, modemas.

Lizingo būdu įsigytas nešiojamasis kompiuteris ir mobiliojo ryšio telefonas apskaitoje įregistruoti neteisinga verte.

Gaunama labdara ir parama ligoninėje kartais nėra apskaitoma arba apskaitoma, nenurodant neatlygintinai gautų medikamentų ar medicinos priemonių vertės.

Nustatyta, kad kiekvieną mėnesį kai kuriuose skyriuose visi medikamentai ir medicinos priemonės, kurie iš Vaistų skirstymo kabineto gaunami naudojimui, iš karto nurašomi į sąnaudas. Todėl mėnesio pabaigoje šiuose skyriuose niekada nėra medikamentų ir medicinos priemonių likučio.

Remontas už milijonus — be leidimo

Audito išvadose nurodyta, kad ligoninės priėmimo ir skubiosios pagalbos bei Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių rekonstrukcija atlikta be privalomo įstaigos steigėjos Savivaldybės tarybos leidimo. Tam išleisti daugiau kaip 2 milijonai litų.

Tikrintojos pastebėjo, kad ligoninei priklauso trys tarnybiniai lengvieji automobiliai ir vienas greitosios medicinos pagalbos automobilis, tačiau yra eksploatuojami septyni garažai, kurių bendras plotas 184 kvadratiniai metrai.

Viešųjų pirkimų pažeidimai

Auditorės nustatė viešųjų pirkimų pažeidimų. Ligoninė nupirko anestezijos sistemą, už kurią sumokėjo keliais tūkstančiais didesnę sumą, negu ji buvo nurodyta konkursui pateiktame pasiūlyme.

Konstatuota, kad neišnaudotos visos galimybės rekonstruoti ligoninės skyrius už mažesnę kainą. Darbų konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad dėl nenumatytų aplinkybių rangovui nespėjus laiku atlikti remonto darbų, jų atlikimo laikotarpis šalių abipusiu susitarimu galės būti pratęstas tik vieną kartą. Tačiau taip padaryta du kartus.

Kontrolierės pastebi, kad ligoninė turėjo teisę nutraukti supaprastinto atviro konkurso procedūras ir pradėti neskelbiamas supaprastintas derybas, iš esmės nekeičiant pirkimo sąlygų. Tokiu būdu buvę galima išsiderėti mažesnę darbų kainą.

Įtartina, kad kelis kartus buvo pasirinktas tas pats kai kurios įrangos pardavėjas.

Įsigyta savavališkai

2009 metais iš Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų ligoninei skirta 50 tūkstančių litų įgyvendinti programą „Skubios ir neatidėliotinos pagalbos, geros slaugos, saugios ir jaukios aplinkos gerinimas“ įgyvendinti ir daugiau kaip pusę sumos išleido ne pagal tikslinę paskirtį.

Pagal programos nuostatus neleidžiamos išlaidos ilgalaikiam materialiajam turtui, kuris kainuoja daugiau kaip tūkstantį litų. Tačiau ligoninė nusipirko žaliuzių beveik už 9 tūkstančius litų, grindų danga kainavo daugiau kaip už 5 tūkstančius litų.

Už naujausią ligoninės lengvąjį automobilį „Hyundai Sonata VIN“ sumokėta arti 70 tūkstančių litų. Automobilis pirktas be Savivaldybės tarybos leidimo.

Autoriaus nuotr.

 

VADOVAS: Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjaus rodo pavyzdį ne tik kaip užsidirbti didžiulį atlyginimą, bet ir kaip nekreipti dėmesio į Savivaldybės tarybą.

KONTROLIERĖ: Savivaldybės kontrolierė Audra Jokubauskienė komentavo audito faktus Savivaldybės tarybos kontrolės komiteto posėdyje.

 

LIGONINĖ: Naujosios Akmenės ligoninė ėmė vis mažiau panaudoti pajamų medikamentams ir medicinos priemonėms, o geriau ėmė uždirbti gydytojai — jų atlyginimai buvo didinami.