
Naujausios
Laukiniai gyvūnai pavasario nesulaukė
Pirmadienį Kelmės rajone, Kražiuose, aptiktos dvi kritusios stirnos ir vos gyva pelėda. Nusilpęs paukštis nugaišo pakeliui į prieglaudą.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Stirnos apgraužtos
Viena negyva stirna surasta Kražių miestelio centre, Vytauto gatvėje, kita – atokioje M. Daukšos gatvėje esančios sodybos eglių gyvatvorėje.
Apžiūrėję kritusias stirnas, aplinkosaugininkai jokių akivaizdžių sužalojimų – dūrių ar šautinių žaizdų – nepamatė. Abu gyvūnai buvo stipriai apgraužti. Manoma, kad apgraužti jie jau nugaišę.
Vaikščiodami po M. Daukšos gatvės sodybos teritoriją, aplinkosaugininkai čia rado dar ir naminę pelėdą. Paukščiui kraujavo galva, jis sunkiai judėjo.
Gydytojui apžiūrėjus pelėdą, buvo nutarta ją vežti į Šiaulių Jaunųjų gamtininkų centrą. Tačiau vežama ji neišgyveno.
Apie radinius buvo informuota Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, aplinkosaugininkai, Kražių medžiotojų būrelio vadovas bei Kražių seniūnas. Apžiūrėtos aplinkinės teritorijos. Daugiau nugaišusių laukinių gyvūnų nerasta.
Vietos gyventojai pasakojo neretai matydavę stirnas, kurios užsukdavusios ne tik į miestelį, bet ir į gyventojų sodus.
Kokia laukinių gyvūnų kritimo priežastis, aiškinasi specialistai. Vienas iš spėjimų tas, kad gyvūnai nugaišo dėl bendro išsekimo, iškamuoti šaltos žiemos.
Įtaria natūralią atranką
Tačiau Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris nelinkęs galvoti, kad laukiniai gyvūnai krito dėl šalčių. Esą būdavę ir kur kas rimtesnių žiemų, bet miško gyventojai jas nesunkiai peržiemodavo.
Kur kas įtikinamesnės stirnų kritimo priežastys, anot specialisto, galėtų būti kad ir rapsų parupšnojimas prakapsčius sniego sluoksnį – juk šie gyvūnai ne tik miško, bet ir palaukių gyventojai.
Tikėtina esą ir tai, kad stirnos galėjo nugaišti dėl natūralios atrankos gamtoje, galbūt abu jaunikliai – iš tos pačios vados, galbūt gimę silpnesni.
„Viena aišku, kad krito stirnos tikrai ne dėl tyčinės žmogaus veikos – jokių žymių, kurios leistų tuo suabejoti, nerasta. Gaila, kad veterinarijos specialistai negali tiksliai nustatyti kritimo priežasties, nes stirnų gaišenos smarkiai apgraužtos“, – sakė R. Šiukšteris.
Kol kas nėra aišku, dėl kokios priežasties nugaišo ir naminė pelėda. Viena iš spėjamų priežasčių galėtų būti, pavyzdžiui, ta, kad paukštis sulesė apnuodytą pelę ar kitą kenkėją. Galbūt susižalojo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris galvoja, kad pastarieji laukinės faunos kritimai nėra susiję su žmonių tyčine veika. Gali būti, kad tai gamtos natūralios atrankos sprendimas.