Kyšiais grįstas nedarbingumas grįžo bausmėmis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Išklausyti teismo verdikto atvyko tik kyšius už „paslaugas“ daliję pacientai. Medikės nepasirodė.
Septyni Šiaulių miesto ir rajono gyventojai pripažinti kaltais kyšininkavimo byloje. Kaltinamųjų suole atsidūrė medikė, ėmusi kyšius ir per Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Šiaulių II teritorinio skyriaus vedėją pasirūpinusi, kad pacientams būtų nustatyti padidinti nedarbingumo lygiai, taip pat kyšius davę gyventojai.

Nuo atsakomybės atleista tik viena kaltinamoji

69 metų Aldutė Žebrauskienė, 45-erių Jurga Staponkienė, 42 metų Laima Lenkaitė, 66-erių Genovaitė Margienė, 49 metų Vilma Kadienė, 35 metų Tadas Pocius ir 75 metų P. S. buvo kaltinami skirtingais nusikaltimais, tarp kurių – tarpininko kyšininkavimas, papirkimas, dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas, bendrininkavimas padedant sukčiauti, kyšininkavimas.

Teismas A. Žebrauskienę pripažino kalta dėl prekybos poveikiu, papirkimo, dokumentų klastojimo, padėjimo sukčiauti, kyšininkavimo ir paskyrė 218 MGL (8 209 eurų) dydžio baudą. Teismo sprendimu, iš nuteistosios konfiskuoti 225 eurai.

J. Staponkienė pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, dėl kito asmens sukurstymo suklastoti ir panaudoti dokumentus, sukčiavimo, jai paskirta 186 MGL (7 004 eurų) dydžio bauda, iš nuteistosios konfiskuota 600 eurų.

Teismas buvusiai NDNT Šiaulių II teritorinio skyriaus vedėjai paskyrė ir baudžiamojo poveikio priemonę – atėmė teisę dirbti valstybės tarnyboje dvejus metus.

L. Lenkaitė pripažinta kalta dėl prekybos poveikiu, jai skirta 98 MGL (3 690 eurų) dydžio bauda.

G. Margienę teismas pripažino kalta dėl papirkimo ir skyrė 118 MGL dydžio (4 443 eurų) baudą.

V. Kadienė nuo baudžiamosios atsakomybės atleista pagal laidavimą, jai baudžiamoji byla nutraukta.

T. Pocius pripažintas kaltu dėl papirkimo, kito asmens sukurstymo suklastoti ir panaudoti dokumentą, jam paskirta 70 MGL (2 636 eurų) dydžio bauda.

P. P. bylą dėl pavojingos visuomenei veikos padarymą nutraukė ir priverčiamųjų medicinos priemonių jam netaikė.

Iš nuteistųjų A. Žebrauskienės ir J. Staponkienės solidariai teismas priteisė 126 eurus Socialiniam draudimo fondui ir 167 eurus Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai.

Pinigai – už melą

Kaltinamieji, išskyrus L. Lenkaitę, buvo teisiami pirmą kartą, o kaltinamojo P. S. baudžiamoji byla perduota dėl priverčiamųjų medicinos priemonių už pavojingos visuomenei veikos padarymą skyrimo. Ikiteisminį tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai. Ši byla išnagrinėta neviešuose teismo posėdžiuose.

Bylos duomenimis, gydytojams tarpininkaujant, už kyšius pacientams Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) skyriuje buvo nustatomi darbingumo lygiai.

Bendrosios praktikos gydytoja A. Žebrauskienė kaltinama papirkimu, prekyba poveikiu, kyšininkavimu, dokumentų klastojimu ir padėjimu sukčiauti.

Dėl kyšininkavimo, sukurstymo suklastoti dokumentus ir sukčiavimo nuteista buvusi NDNT Šiaulių II teritorinio skyriaus vedėja J. Staponkienė. Ji kaltinama tuo, kad iš gydytojos A. Žebrauskienės priėmė kyšius už tai, kad gydytojos pažįstamiems asmenims būtų nustatytas palankus darbingumo lygis.

Buvo klastojami dokumentai – asmens sveikatos istorijoje įrašius melagingas ligų diagnozes, jų pagrindu buvo išduodami nedarbingumo pažymėjimai, juos pateikę „Sodros“ Šiaulių skyriui pacientai už nedarbingumo laikotarpius nepagrįstai gaudavo ligos išmokas.

Bylos duomenimis, viena iš tokių pacientų buvo ir pati NDNT Šiaulių II teritorinio skyriaus vedėja J. Staponkienė.

Iš pacientų kyšiai būdavo imami ir už įvairių medicininių paslaugų suteikimą, tarp kurių – apžiūros, medicininės konsultacijos, vaistų receptų išrašymas.

Dalis gydytojos papirkimu kaltintų pacientų savo kaltę pripažino. Prieš keletą metų Šiaulių apylinkės teismas juos nuo baudžiamosios atsakomybės atleido pagal laidavimą ir skyrė jiems baudžiamojo poveikio priemones. Teismas jiems paskyrė sumokėti įmokas į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.