Kultūros vertybės pasigesta po kelerių metų

Kultūros vertybės pasigesta po kelerių metų

Kultūros vertybės pasigesta po kelerių metų

Praėjusią savaitę Pakruojo policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kultūros vertybės – tarpukario laikų firmos „Škoda“ generatoriaus vagystės iš buvusio Pakruojo Maizelių malūno. Įrenginio paveldosaugininkai pasigedo per planinį malūno patikrinimą gegužės pradžioje. Nors jis dingo jau prieš keletą metų.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Vagystė – tik spėjimas?

Pakruojiškis „Šiaulių krašto“ skaitytojas, atsiliepdamas į gegužės 14-ąją „Krašto žiniose“ spausdintą publikaciją „Industrinis paveldas virsta griuvėsiais“, atsiuntė prieš septynetą metų malūne darytas nuotraukas: tuo laiku generatorius su varikliu tebebuvo vietoje.

Jį vyras nufotografavo iš kelių pusių, nuotraukas buvo paskelbęs istorijos entuziastų internetinėje svetainėje.

Šiomis dienomis malūno teritoriją specialiai aplankęs vyras žurnalistams rodė, kur anuomet stovėjo generatorius, kur buvo elektros variklis, laidai.

Senovine technika besidomintis pakruojiškis atkreipė dėmesį, kad generatorius išgabentas, saugant nuo apgadinimų: tikriausiai dėl to, platinant ir aukštinant šalia buvusias duris, išgriauta dalis sienos.

Vyras abejojo, ar generatorius pavogtas iš tikrųjų? Gal tik taip spėja jį pražiopsoję Kultūros paveldo departamento valdininkai? O iš tiesų generatorius su varikliu parduotas ir stovi kokioje privačioje įmonėje? Tokia senovinė įranga po smulkaus remonto puikiai tarnauja ir mūsų dienomis.

Skaitytojas nuomonę apie galimą neteisėtą istorinės vertybės pardavimą grindė tuo, kad sunkaus didelio generatoriaus neįmanoma išgabenti be automobilio ir kėlimo technikos. Reikėjo laiko griauti sienoje angą, pro kurią jis ištemptas iš pastato. Ir šie darbai kėlė nemenką triukšmą.

Jei visa tai malūne Pakruojo centre darytų vagys naktį, tikrai būtų atkreipę dėmesį.

Pakruojiškio nuomone, generatorius išgabentas dieną, o kaimynystėje gyvenantys žmonės šiuos darbus matė, tačiau neteikė jiems reikšmės, nes Maizelių malūno įrenginių išvežimas – jokia naujiena.

„Malūnas buvo „parceliuojamas“ dar 2008-aisiais (tais metais senieji pastatai buvo įrašyti į Kultūros vertybių registrą – red.) – tuometiniai savininkai pigiai pardavinėjo įrenginius. Kai kuriuos metalo supirkėjai išsigabeno, išgriovę sienas, nuplėšę dalį stogų“, – prisiminė pakruojiškis, tai matęs savo akimis.

Generatorius dingo ne šiemet

Tarpukario laikų generatoriaus „Škoda“ pasigedo šiemet gegužės 7-ąją malūne planinį tikrinimą atlikęs Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vyriausiasis inspektorius Zenonas Stundžia.

Buvo kreiptasi į policiją, generatorius įvertintas septyniolika tūkstančių litų.

Pakruojo policijos komisariato laikinasis viršininkas Ginas Pocevičius informavo, kad įtariamųjų kol kas nenustatyta, įrenginys nerastas.

Kada generatorius galėjo būti išvežtas – neaišku. Apie nykstantį Maizelių malūną „Šiaulių kraštas“ rašė dar užpernai.

2013-ųjų metų fotografijose jau matyti išgriauta siena šalia vietos, kur stovėjo generatorius. O kas patalpose – įžiūrėti neleido dalį angos bei lango dengiantys mediniai padėklai.

Ar ne tam jie ir buvo pastatyti, kad nuo pašalinių akių paslėptų istorinės vertybės pagrobimą (pardavimą?)?

Vešliai žėlė seniai žmogaus kojų nemindytos piktžolės prie pastato. Tebeželia jos ir šiemet.

Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vedėjas Rytis Budrys negalėjo pasakyti, kiek laiko paveldosaugininkai nebuvo tikrinę malūno.

Planiniai tikrinimai atliekami kas penkerius metus. Vedėjo nuomone, malūnas, kaip problemiškas objektas, galėjo būti tikrinamas dažniau.

Po pastarojo patikrinimo, į viešumą išlindus, kad dingo vertingas ir brangus generatorius, tepasikeitė vienintelis dalykas: buvo uždaryti iki tol nežinia kiek laiko atlapoti antrieji malūno vartai Vilniaus gatvėje. Automobiliu įvažiuoti į teritoriją nebepavyks, tačiau landos tvorose tebeliko.

Skaitytojo nuotr.

VIETA I: „Šiaulių krašto“ skaitytojas prieš septynerius metus užfiksavo, jog istorinis generatorius dar buvo savo vietoje.

Autorės nuotr.

VIETA II: Šiemet generatoriaus vietoje berasta duobė ir likę laidai.

SIENA I: Prie generatoriaus stovėjimo vietos išgriauta siena – liudijimas, kad įrenginį stengtasi išgabenti neapgadinant.

SIENA II: Lygiai taip pat siena atrodė ir 2013-aisiais. Prie lango sustatytos medinės konstrukcijos greičiausiai slėpė, kad generatoriaus jau nebėra.